avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2066 soluții astăzi
Forum Activitate clclcl

Activitate clclcl

Scuze pt titlu- Reabilitare
Buna seara. Am fost condamnat definitiv in 12.03.2014 de C. de Apel Bucuresti la 1 an si 10 luni (adunate) art 337NCP, Cf art 83cp. Am executat pedeasa in Italia unde in timpul si dupa inceperea mandatului romanesc, mi-au fost adaugate alte 8 luni (condamnare Italiana),pedepse acumulate 2ani si 6luni , executata si terminata 12.2016 . Cazierul nu este curat inca. Am rugamintea, cine stie sa-mi dea un raspuns la ce trebuie facut. Caut Avocat din Bucuresti. Trimiteti mail in privat. Va multumesc.
Buna ziua, Am avut permis de c. eliberat de autoritatile Italiene .In 2011 mi sa retinut de Politia rutiera Romana pt refuz de dat probe (art87 alin5 oug195/2002), condamnat la inchisoare cu executare,( fiind in termenul de incercare pt conducere sub influenta alcc.),nespecificat de sentinta judecatoreasca ANULAREA permisului italian. Precizez ca permisul italian mi-a fost anulat de catre autoritatile Italiene in 2013 pt infractiune comisa in Italia.
Am executat pedeapsa data de Tribunalul Romanesc. au trecut 2ani si jumatate de la terminarea pedepsei.
Am urmat scoala de soferi in Romania, pt a putea obtine P.d.C romanesc , dar nu mi se permite sa dau examenul spunindu-mi ca trebuie sa mi se elibereze o hirtie precum ca statul It imi permite sa dau examen ?!?!?! ......... printre altele .si o hirtie ca Eu nu mai am resedinta in Italia.
PRECIZEZ ca sant cetatean Roman cu domiciliul in acelasi loc de cand am avut primul B.I (1982). resedinta in Italia nu mai am din 2010.
Nu am avut si nici nu am dat examen pt P.d C. romanesc niciodata.

Va rog cine poate sa-mi dea un raspuns concret (in baza unui art unde specifica aceste chesti care imi sant cerute) in aceasta problema.



Salut cu respect, rog frumos daca cineva imi poate da un raspuns la o situatie mai ciudata,
Permis de conducere italian luat de Politia Rutiera in Ro, in 11.2009, condamnat pt refuz de dat probe a alcolemiei, condamnat definitiv in 03.2013, executat pedeapsa (recidivist) terminat in 03.2017, P. de C. italian a scazut in 2014, nu mai am rezidenta acolo si nu il pot reinoi.
Pentru a sustine examen pt cel romanesc (nu am avut niciodata romanesc) trebuie facuta scoala sau ma pot prezenta la examen fara sa mai fac scoala?
Precizez ca Permisul IT nu l-am luat de la Politia Ro,(presupun ca a fost trimis in IT) si nu il mai pot reinoi in IT nemaiavand rezidenta .
Multumesc frumos cui imi va raspunde,
Buna ziua, rog frumos daca cineva imi poate da un raspuns la o situatie mai ciudata,
Permis de conducere italian luat de Politia Rutiera in Ro, in 11.2009, condamnat pt refuz de dat probe a alcolemiei, condamnat definitiv in 03.2013, executat pedeapsa (recidivist) terminat in 03.2017, P. de C. italian a scazut in 2014, nu mai am rezidenta acolo si nu il pot reinoi.
Pentru a sustine examen pt cel romanesc (nu am avut niciodata romanesc) trebuie facuta scoala sau ma pot prezenta la examen?
Precizez ca Permisul IT nu l-am luat de la Politia Ro,(presupun ca a fost trimis in IT) si nu il mai pot reinoi in IT nemaiavand rezidenta .
Multumesc frumos cui imi va raspunde,
Răspuns la discuția VANZARE CU ACORDAREA UNUI PREMIU
Buna ziua,
Imi pare rau, destul de incult scris mesajul,aveti dreptate.Nici Eu care l-am scris nu am reusit sa-nteleg ce vroia sa zica.
Oricum sant roman,nu dau vina ca sant plecat de 20ani,dar nu am fost niciodata prea bun la limba si literatura romana (cum se chema odata la scoala);l-am modificat cat am reusit, dupa capacitatea mintii mele si sper sa se-nteleaga acum.
Va multumesc oricum pt timpul acordat de al citi si raspunde!!!!!
Daca santeti amabil/a si stiti,normal;va dau un exemplu, nu este un joc de noroc ;
1) UN COMERCIANT VINDE UN PRODUS (TRICOU) LA 400,00 RON, SPECIFICAND cumparatorului CA PRODUSUL pe CARE IL CUMPARA (IN ACELASI TIMP DANDUISE UN CUPON PE CARE VA SCRIE DATELE SALE,O PARTE RAMAND LA EL O PARTE LA COMERCIANT)PARTICIPA LA EXTRAGEREA UNUI PREMIU IN VALOARE 200.000,00RON CU SPECIFICATIA CA EXTRAGEREA VA AVEA LOC PUBLIC, DUPA VANZAREA STOCULUI DE ACEL ARTICOL(TRICOURI ex.).EXTRAGERE CU UN REGULAMENT SI PREMIUL DEPUS LA NOTAR ,
2) DACA ESTE POSIBIL ACEST TIP DE TOMBOLA(SA-I ZICEM) CUM SI CAT SE CALCULEAZA IMPOZITUL? COMERCIANTUL A ANCASAT 400.000RON, DIN CARE CHELTUIELI A AVUT: NOTAR,PUBLICITATE SI PREMIU 300.000RON.
3)DACA POATE FI PUS CA PREMIU UN BUN PARTICULAR PE NUMELE PROPRITARULUI FIRMEI , ACEST BUN(premiu) NU DETINE FACTURA DE CUMPARARE PT SCADEREA SA DIN IMPOZIT.
FOLOSESC ACEST FORUM PT CA NU SANT IN ROMANIA,SI PRIN TELEFON NU PREa am INTELES SI NICI LAMURIT BINE CU PERSOANELE CARE AM DISCUTAT.
VA MULTUMESC,ANTICIPAT PT RASPUNS!
Răspuns la discuția Tombola-conditii de organizare
Va multumesc,ptr raspuns!Daca santeti amabil/a si stiti,normal;va dau un exemplu, nu este un joc de noroc ;
1) UN COMERCIANT VINDE UN PRODUS (TRICOU) LA 400,00 RON SPECIFICAND CA PRODUSUL CARE IL CUMPARA (IN ACELASI TIMP DANDUSEISE UN CUPON PE CARE VA SCRIE DATELE SALE,O PARTE RAMAND LA EL O PARTE LA COMERCIANT)PARTICIPA LA EXTRAGEREA UNUI PREMIU IN VALOARE 200.000,00RON CU SPECIFICATIA CA EXTRAGEREA VA AVEA LOC DUPA VANZAREA STOCULUI DE ACEL ARTICOL(TRICOURI ex.),CU UN REGULAMENT SI PREMIUDEPUS LA NOTAR .
2) DACA ESTE POSIBIL ACEST TIP DE TOMBOLA(SA-I ZICEM) CUM SI CAT SE CALCULEAZA IMPOZITUL? COMERCIANTUL A ANCASAT 400.000RON, DIN CARE CHELTUIELI A AVUT NOTAR,PUBLICITATE SI PREMIU 300.000RON.
3)DACA POATE FI PUS CA PREMIU UN BUN PARTICULAR PE NUMELE PROPRITARULUI FIRMEI , ACEST BUN(premiu) NU DETINE FACTURA DE CUMPARARE PT SCADEREA SA DIN IMPOZIT.
FOLOSESC ACEST FORUM PT CA NU SANT IN ROMANIA,SI PRIN TELEFON NU PRE MA INTELES SI NICI LAMURIT BINE CU PERSOANELE CARE AM DISCUTAT.
VA MULTUMESC,ANTICIPAT PT RASPUNS!
Buna ziua, cine ma poate ajuta in privinta vanzari unui bun prin metoda tombola/tragere la sort, care sant conditiile si daca se poate face de catre o persona particulara care detine bunul(nu firma).