avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate oana99

Activitate oana99

Buna seara am o intrebare la d-voastra,prietenul meu este din costa rica si vrem sa ne casatorim dar din cate am vazut eu prin internet in romania nu exista ambasada din costa rica.Cum ne putem casatori? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția test de paternitate
Multumesc mult pentru raspunsul dat d-le avocat. O zi buna va doresc.
buna seara..am o prietena care are o fetita de 7 ani insa pe care tatal nu o recunoaste el fiind casatorit..ar putea fi obligat acest barbat prin lege sa fac un test de paternitate??
eu am avut si inca am aceeasi problema copilul a fost incredintat tatalui dar il cresc bunicii si cand am facut cerere de reincredintare am fost lamurita...bunicii au bani mai multi ca mine pt cresterea si educarea minorului
As dori sa stiu cam cat este onorariul unui avocat pt un proces de partaj.Este vorba de o garsoniera si bunuri comune.Multumesc anticipat
Răspuns la discuția tribunalul de la haga
Nu, de abandon de familie nu s-a pus problema si divortul a fost desfacut din culpa comuna eu fiind reclamanta.
Răspuns la discuția tribunalul de la haga
Cate procese de reincredintare pot sa mai fac?? Sau pot sa fac cate vreau pana capat ce este al meu?
Răspuns la discuția tribunalul de la haga
Eu nu m-am referit la CEDO ci la CURTEA INTERNATIONALA DE LA HAGA. Deci intr-un cuvant pot sau nu pot sa deschid un proces la Haga? Problema mea este ca in urma divortului copilul meu minor fiind a fost dat tatalui spre crestere si educare pt faptul ca eu nu eram in tara. Atunci am stat de vorba cu 7-8 avocati din baroul tribunalului respectiv si toti mi-au spus ca asa ceva nu e posibil si ca unei mame ca sa i se ia copilul este nevoie de motive bine intemeiate. Eu nu sunt o mama denaturata nu sunt betiva ,nu ma droghez,nu sunt nebuna,nu mi-am uitat copilul cat am fost plecata din tara i-am trimis bani si tot ce am putut eu.Am facut proces de reincredintare si iar am pierdut. Vreau sa deschid alt proces de reincredintare acum cand copilul implineste 10 ani.
Va rog frumos cine ar putea sa-mi raspunda si mie. Pentru a deschide un proces la haga de unde se incepe?? Trebuie avocat din romania sau de acolo?? Pentru un proces de reincredintare minori se poate apela la acest tribunal? Multumesc
Daca eu vreau sa plec in romania si in urma anilor munciti in spania am dreptul la somaj daca as munci in romania mai pot lua somaj din spania?