avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate bathorimariana

Activitate bathorimariana

va rog sa-mi spuneti care este cota platita , de angajator in baza Decret 389/1972 pentru asigurari sociale ( pensie), unde gasesc legislatia care s-a aplicat in 1991?si cum anume s-a aplicat? multumesc, astept lamuriri din partea dv. :stunned:
Mai simplu spus, in 31.08.2010, am depus o Adeverinta la CJPensii cu o indexare care s-a dat in 1991 dar care nu s-a inregistrat in Cartea de Munca.De atunci cererea mea sta in sertar. Am deschis actiune la Tribunal si CJP spune ca Adeverinta este netemeinica (desi sunt anexate state de plata, fise de evidenta a salariilor, legile de indexare), ceea ce nu-i adevarat ca e netemeinica, se poate justifica , si ca Adeverinta e ilegala, dar ea a fost eliberata in baza L262/2008 si a OUG 4/2005 art. 4 alin.3. Ei sustin ca Adeverintele anterioare nu cuprind si indexarea scapata. Ca nu se potrivesc Adeverintele. Pai daca acum s-a descoperit ca s-a omis inregistrarea indexarii cum sa se potriveasca Adeverinta de acum cu cea veche. Asta sustin cei de la CJP. Pe acest motiv au facut intampinare cu cerere reconventionala impreuna. Nu se cer daune. Cum sa fac mai departe ? Astept raspuns, va multumesc.:rtfm:
In afara de faptul ca imi sugerati un avocat, n-am inteles cu ce ma lamuriti dv. De aceea am apelat la dv, sa ma informati cum pot ataca intampinarea si cererea reconventionala. Cat despre avocat, multumesc, ma reprezint singura, am mai facut-o si cu ajutorul dv. am castigat procesul. De aceea apelez si acum la dv. pentru indrumari. Multumesc, astept raspunsul dv. (In conventionala nu se cer cheltuieli de judecata si nici daune, de la Casa de Pensii ). Multumesc.:rtfm:
Am deschis un proces iar parata a depus intampinare cu cerere reconventionala. Din cerere nu reiese ca se solicita daune sau cheltuieli de judecata. Cum pot ataca Cererea reconventionala, ca sa se respinga? Care e procedura care sa fie in favoarea mea?Multumesc, astept raspunsul dv.:(
Răspuns la discuția modificari acte
Nu, m-ati inteles gresit, am intrebat daca unui stat de plata i se mai pot aduce modificari ulterioare, si cum ?Am intrebat, nu am afirmat asa ceva. Prin state aditionale de plata, prin acte suplimentare cu prime, depasiri de plan, etc, asta am intrebat.Multumesc, astept raspuns.X-(
Discuție modificari acte
Dupa achitarea drepturilor salariale , ( anul 1992) se mai pot aduce modificari statelor de plata achitate si arhivate 20 de ani ? Multumesc, astept raspunsul dv.=D>
Va rog sa-mi spuneti cine avea dreptul in RSR in 1976 sa elibereze " Atestat de Ucenic', si unde pot gasi lista meseriilor din cooperatie , din anul 1975. Va multumesc , astept raspunsul dv. :stunned:, X-(, :(, :help:
Am castigat un proces cu Casa de Pensii, dar au facut recurs. E vorba de o indexare care trebuia data in dec. 1992, dar s-a dat in feb. 1993 pe o rubrica separata si impreuna cu alte drepturi ,si CJP nu vrea sa recunoasca acest fapt, sustine ca nu corespund statele de plata cu cartea de munca. Instanta a spus ca nu se pot face corectari statelor de plata dupa 3 luni. Corectarea s-a facut prin adeverinta. Ei nu recunosc nici adeverinta. E cineva nebun sa modifice un stat de plata dupa 3 luni? E vorba de anul 1992 si 1993. Ar insemna sa se produca un fals, si ar intra sub incidenta Codului Penal. Cum sa procedez la recurs ?
si daca nu-mi convine noua sentinta , ce mai pot face ?
Va rog sa-mi spuneti de cate ori se poate face recurs la un dosar Dupa acceptarea primului recurs, se intoarce dosarul la prima instanta si apoi se mai poate face si al doilea recurs? si apoi al treilea recurs? Cate se pot face pe acelasi dosar ? Multumesc, astept raspuns.:stunned:.