avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate florink

Activitate florink

buna ziua. am vorbit cu un avocat care imi va redacta contestatia si care m-a indrumat. totusi sunt un pic nelamurit asupra unor aspecte. contestatia o voi trimite prin posta cu confirmare de primire, urmand ca saptamana viitoare sa ma deplasez la campina pentru ridicarea unui certificat de grefa. intrebarea mea este... in plicul pe care il voi trimite, alaturi de documentele necesare trebuie sa platesc vreo taxa de timbru? vreo taxa? Ce taxe trebuie sa platesc si unde? va multumesc
am luat deja legatura cu un avocat. zilele urmatoare vom inainta contestatia. va multumesc pentru sfaturi
cam care ar fi termenul de solutionare al contestatiei? pana la solutionare mi se va prelungi dovada ?
plangerea o pot depunde prin posta? dupa ce am depus plangerea, este necesara prezenta mea la tribunal? sau se poate judeca in lipsa? tribunalul fiind in Prahova... eu din Bucuresti
da, in procesul verbal sunt trecute
buna ziua.
Incep prin a mentiona ca nu am foarte multe cunostinte din mediul juridic. Astfel, orice sfat este binevenit. Doresc sa fac o contestatie impotriva unui proces verbal insotit de suspendarea permisului de conducere pe o perioada de 90 de zile.
Circuland in localitatea Breaza ( limita de 70 km/h ), avand o masina in fata si o alta in spate, am fost inregistrat de aparatul radar mobil ce circula din sens opus. In 500 m eu si cele 2 masini am fost oprite, fiindu-mi comunicat faptul ca am fost inregistrat cu viteza de 124 km/h. Celelalte 2 masini au fost lasate sa plece, mie solicitandu-mi-se actele pentru procesul verbal.
Am solicitat proba video.... mi-a fost refuzata.
Am solicitat certificatul metrologic... mi-a fost refuzat.
Persoana de pe radarul mobil... nu a fost aceeasi cu cea care mi-a intocmit PV.
Si un lucru grav zic eu.. pe procesul verbal scrie 124 km/h ( + 54 km/h), iar pe dovada de circulatie pentru 15 zile scrie 125 km/h ( + 55 km/h).

Procesul verbal l-am semnat, dar am facut mentiunea ca nu am circulat cu acea viteza... si ca mi-a fost refuzata prezentarea certificatului metrologic.
Intrebarile mele sunt:... catre ce tribunal inaintez plangerea ( judetul Prahova - politistul zicea ca Campina ), platesc sau nu amenda ( in 48 de ore as plati doar jumatate) ? de care din faptele prezentate mai sus ma pot lega?
Va multumesc . ( in cazul in care contraventia era aplicata pe buna dreptate, suportam consecintele; dar tind sa cred ca e un abuz grosolan, eu chiar neavand aceasta viteza, iar modul in care se opreau 3-4-5 masini concomitent, imi trezeste mari suspiciuni asupra preciziei ap radar.)
Discuție intrebare
buna ziua! spuneti-mi va rog.. odata cu depunerea declaratiei 010 de de inregistrare fiscala la administratia financiara mai trebuiesc depuse si alte documente? care? - este vorba de un SRL platitor de impozit pe venit si platitor de tva
va multumesc
buna ziua ! V-as ruga sa ma ajutati cu niste informatii.
De curand am infiintat o societate comerciala. Am apelat la o firma de infiintari societati, firma care m-a ajutat cu obtinerea actelor de la registrul comertului. Societatea mea comerciala este o microintreprindere platitoare de tva, pentru care am dat deja comanda de stampile si facturiere.
Intrebarea mea este... care sunt urmatorii pasi acum... am auzit ca ar trebuii sa merg pe la administratia financiara si ca ar trebui sa am un angajat... dar nu stiu nimic exact. V-as fii recunoscator pentru orice informatie.
Va multumesc
Discuție sediu Srl
buna seara! as avea o intrebare... Eu inca locuiesc inca cu parintii intr-un apartament cu 2 camere. Mama are pe adresa actuala o autorizatie de PFA; intrebarea este...daca eu pot infiinta un SRL pe aceeasi adresa.
Va multumesc