avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate alyssea

Activitate alyssea

Buna ziua,

Sunt o fosta angajata a unei societati aflate in insolventa deja de 5 ani si care la momentul actual este inca in reorganizare.

Avand in vedere faptul ca in momentul deschiderii insolventei eram inca angajata la societate, inclusiv inca 3 luni dupa ce a intrat firma in insolventa, in acest sens as avea 3 intrebari:
1. ce drepturi am ca fost angajat cf legii insolventei, avand in vedere ca am lucrat si ulterior si suma inscrisa initial in tabelul creditorilor este eronata si nu a fost actualizata?
2. Dupa 5 ani mai am dreptul sa am pretentii pe cale legala daca drepturile mele din start au fost incalcate, nu s-a respectat legea?
3. Daca in cei 5 ani de reorganizare, societatea a obtinut prin vanzarea patrimoniului fondurile necesare platii datoriilor credale, faptul ca platit inaintea drepturilor salariale alte datorii restante, nu este o incalcare grava a legii insolventei?
4. Administratorul special numit este fostul administrator al societatii, avand in vedere faptul ca este direct responsabil de starea firmei, nu este un conflict de interese numirea acestuia ca si administrator special mai ales daca are drept de decizie si de administrare a fondurilor societatii?

Doresc sa mai mentionez urmatoarele:

1. Am lucrat si am figurat legal conform pontajelor si statelor de plata depuse la ITM inca 3 luni de la declararea insolventei fara sa fiu platita in aceasta perioada.
2. In momentul in care postul meu a fost restructurat, nu am primit nici salarii compensatorii, nici nu mi s-au calculat si platit concediile neefectuate pe ultimii 3 ani la care aveam dreptul conform Codului Muncii
3. Angajatii societatii inclusiv eu suntem reprezentati la sedinte fara acordul nostru de catre o persoana numita ilegal si in detrimentul nostru de catre administratorul special sau lichidator judiciar, in detrimentul nostru ca sa nu avem cunostinta de modul de repartizare a fondurilor societatii.

Va multumesc anticipat,

Cu stima,

Alyssea


Buna ziua, am si eu anumite probleme vizavi de intocmirea dosarului de somaj, stiu ca am nevoie de un certificat cu cotizatiile pe ultimele 12 luni la somaj respectiv adeverinta de la angajator, daca eu nu am cum sa fac rost de ele mai ales de certificatul de cotizare pentru ca firma din pacate nu a respectat termenele de depunere a declaratiilor de somaj respectiv are datorie catre AJOFM , este posibil sa nu mi se acorde somajul chiar daca nu este vina mea ci a angajatorului?Va multumesc
Buna ziua, societatea unde lucrez este in restructurare judiciara, dar situatia mea ca angajat este oarecum incerta, sunt singura angajata la departamentul unde lucrez, respectiv financiar contabil, postul nu poate fi desfiintat pt ca firma are nevoire de un contabil pentru bunul demers al firmei, dar bani nu vad sa existe, vechiul administrator care intre timp a predat societatea lichidatorului spune ca nu sunt bani pentru a-mi plati salariul de acum incolo, lichidatorul spune ca trebuie obligatoriu sa existe si asa au trecut deja 2 luni de cand port aceasta discutie cu cei doi, respectiv fostul administrator si cel curent.
Iintrebarea mea ar fi, daca firma nu are resursele financiare necesare pentru a-mi plati salariul de acum incolo, iar eu nu doresc sa-mi dau demisia pt ca doresc daca se poate sa beneficiez de ajutorul de somaj, lichidatorul poate decide concedierea mea si angajarea altcuiva pe acelasi post, exista vreo lege care stipuleaza obligativitatea platii salariatilor ale caror posturi nu pot fi desfiintate in cazul reorganizarii judiciare?
Va multumesc
Buna ziua, si societataea unde lucrez este in restructurare judiciara, dar situatia mea ca angajat este putin diferita, sunt singura angajata la departamentul unde lucrez, respectiv financiar contabil, intrebarea mea ar fi, daca firma nu are resursele financiare necesare pentru a-mi plati salariul de acum incolo, iar eu nu doresc sa-mi dau demisia pt ca doresc daca se poate sa beneficiez de ajutorul de somaj, lichidatorul poate decide concedierea mea si angajarea altcuiva pe acelasi post, exista vreo lege care stipuleaza obligativitatea platii salariatilor ale caror posturi nu pot fi desfiintate in cazul reorganizarii judiciare?Va multumesc