avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela Fotea

Activitate Mihaela Fotea

Buna ziua,

Vreau sa trimit in Franta in constructii muncitori necalificati pe o perioada de 3 luni. Cum trebuie sa procedez.
Le fac CIM la firma din Romania, si apoi ordine de detasare?
Cei din Franta le fac si ei CIM temporar, si eu il suspend pe cel din tara? Le fac doar ei?
Exista vreun formular ce trebuie completat la ITM in acest scop?


Va multumesc anticipat,

Miha
Buna ziua,

as dori sa aflu si eu ce solutie exista pentru urmatoarea speta (e reala, din pacate):
O prietena de a mea are o fetita, pe care la nastere, tatal natural, nu a recunoscut-o, el nefiind casatorit cu mama micutei. Fetita a fost recunoscuta de catre un prieten de al mamei. Acum, relatia de prietenie s-a deteriorat, iar mama vrea sa isi treaca copilul pe numele ei. Ce se poate face in aceasta situatie? Mentionez ca tatal biologic nu este dispus sa o recunoasca?

Va multumesc mult!

Mikishor
Nu, deoarece parcurile nu sunt inca terminate, sunt doar la inceput, noi achizitionand 500 mp cat este fundatia, restul fiind teren al tertilor.
va multumesc
Buna ziua,

As dori ajutorul dumneavoastra in urmatoarea problema:
Am un parc eolian, iar palele turbinelor trec peste terenuri particulare. De asemenea va trebui sa treaca si cablurile si drumurile tot pe terenuri paticulare.
Intrebarea mea ar fi: ce trebuie sa inchei : un contract de servitute sau unul de inchiriere cu proprietarii?


Va multumesc!
Mikishor
Răspuns la discuția Concediu de risc maternal
Va multumesc frumos pentru raspuns si pentru ajutorul suplimentar!:)
Buna ziua,

as dori si eu parerea dumneavoastra in urmatoarea problema:

Insarcinata cu gemeni in aproape 5 luni, medicul ginecolog spune ca este sarcina cu risc maternal, medicul de medicina muncii al angajatorului, nu ia in considerare raportul ginecologului si declara ca nu exista risc maternal. Un alt medic de medicina muncii intocmeste un raport in care specifica sarcina ca fiind cu risc maternal. Ce trebuie sa fac ca cei de la companie sa inteleaga acest lucru. Atat ginecologul cat si medicul de medicina munci consultat particular au recomandat concediu pentru risc maternal.
Precizez ca jobul este de agent si presupune fffff multi km in tara cu masina.

Va multrumesc anticipat si astept solutiile dumneavoastra.

Cu stima.
Mikishor
Buna Ziua,

Am urmatoarea problema:

Un avocat vrea sa semneze un contract de asistenta juridica cu o pers. juridica, pentru a reprezenta intr-un conflict de munca 2 persoane fizice, viitori potentiali angajati.

Eu cred ca, avand acest interes legitim, sa ii angajeze ulterior, se poate face un astfel de contract, insa am auzit si pareri contrare.

va rog sa imi spuneti care este parerea corecta si eventual sa ma indreptati catre o alta solutie mai buna.

Va multumesc,
Miha
Buna Ziua,
Am urmatoarea speta:
In cadrul unui proiect eolian, palele unei turbine, trec pe un teren care nu apartine parcului eolian. Nu exista o servitute care sa izvorasca dintr-un contract sau conventie cu proprietarii terenului invecinat.
Este adevarat ca legea energiei stabileste sevitutea legala ca fiind instituita prin lehe si ca nu exista obligativitatea semnarii unui acord sau stabilirea prin instanta?
Exista asa ceva, precum Servitutea legala" stabilita prin lege in mod direct ptr situatia mea?

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.

o zi buna,Mikishor
:)