avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate Julia24

Activitate Julia24

Răspuns la discuția Probleme cu Facultatea
Multumesc foarte frumos pentru raspuns. Oare ar fi indicat sa angajez un avocat care sa medieze oarecum aceste nereguli? Exista avocati care ma pot ajuta oare?
Buna ziua.

M-am inmatriculat anul trecut in oct. 2009 in ultimul an pentru a-mi finaliza studiile. Eu am studiat in per. 2003 - 2007, studii superioare de lunga durata si sunt la a doua inmatriculare, pentru ca am avut conflicte serioase cu serviciul, neavand varianta de a ma lipsi de acesta si din cauza aceasta nu am finalizat studiile.
Cand m-am inmatriculat prima data mi s-a spus ca eu mai am de incheiat doar semestrul 2 din anul 4 pentru ca mi se recunoaste ca fiind cursuri urmate si examene date.
Anul acesta cand m-am inmatriculat mi s-a spus ca dupa noua lege de la Bologna trebuie sa ma reinmatriculez in anul 3, dar ca sa stau linistita pentru ca mi se echivaleaza notele si mai am doar de dat licenta, programa scolara din anul final semestrul 2 avand ca materii si examene, toate legate strans de examenul de licenta.
Acum, m-am lovit de problema financiara, odata cu vremurile acestea si dinnou nu am putut urma cursurile si sa imi pregatesc diploma de licenta (profil de arte) care ma costa undeva la 5000 ron si imi asum aceasta problema.
Insa as dori sa imi finalizez macar studiile, adica sa imi dea diploma de absolvire macar sau o foaie care sa ateste ca am studiile incheiate. Am downloudat foaia matricola de pe site-ul facultatii si am vazut ca nu mi s-a facut nici echivalarea notelor si acum cand am intrebat la secretariat daca pot macar sa dau examenele ca sa imi inchei situatia, mi s-a spus ca eu trebuie sa vorbesc cu profesorii si sa imi faca ei echivalarea. Am vorbit cu un profesor, el a zis ca la secretariat sa intreb ca ei nu cunosc metodologia si ca nu stiut daca se poate sa dau examene sau nu. Am mers dinnou la secretariat ca sa imi spuna ca trebuia sa urmez cursurile afisate anilor 3 si sa merg la examene, desi cam 80% le-am mai facut in anul 1 si 2. Plus ca mi s-a spus ca echivalarea o fac profesorii, iar eu astfel apar fara credite acum si in imposibilitatea de a-mi mai finaliza studiile.
Mie nu mi se pare normal ca la inceput de an sa se spuna ca eu trebuie doar sa imi fac proiectul de licenta si sa imi dau restantele ce le-am avut in anii trecuti (restante ce le-am dat deja), ca apoi la final sa mi se spuna ca eu trebuia sa urmez niste cursuri care deja le-am parcurs sau alte cateva noi. Pai atunci eu am cea mai mare experienta ca student, adica eu am facut mult mai multe materii decat oricare student din acea facultate.
Plus ca nu mi se pare normal ca nu mi se spune ce materii nu trebuie sa le mai fac inca o data si vor fi echivalate si care trebuie sa le urmez la inceput de an.
Acum mi s-a spus sa merg eu la profesori si sa vorbesc cu ei sa ma lase in examen. Adica eu sa merg cu foaia matricola sa merg sa ii conving pe unii ca eu deja am facut materia si sa imi treaca echivalarea si apoi fugi dupa cei noi sa le explic ca eu nu am stiut ca trebuie sa mai fac materii in plus?
Eu acum risc sa fiu exmatriculata din cauza ca nu am credite din cauza neechivalarii notelor si creditelor si din cauza examenelor si disciplinelor ce tin strict de licenta si acreditate ca si examene normale, deci nu sunt acreditate separat precum stiam din regulament. Daca eu nu am facut proiect de diploma nu imi acorda creditele pentru disciplinele din programa scolara ce tin de licenta.
Plus ca eu nu am aparut in baza lor de date electronica, plus ca nici pe listele de restanti nu apar si practic eu tot intreb in toate partile, profesorii spun sa vorbesc la secretariat, secretariatul imi zambeste si spune sa vorbesc cu profesorii…
Trebuie sa mai scot iar alti bani din cauza organizarii lor proaste ca sa imi dau examenele de care nu am stiut, plus ca nu vor sa imi spuna ce examene mai trebuie sa dau si care nu trebuie sa le mai dau pentru a-mi putea incheia studiile.
Este normal ce se intampla? Eu am senzatia ca vor doar sa scoata bani de pe mine si numai ma plimba si apoi ma trezesc ca spun ca e tarziu si ca nu mai pot da examene.. exact cum au facut anul trecut. Sunt disperata pentru ca nu stiu ce sa mai fac. #-o Mai pot face ceva ca sa imi salvez situatia?
Răspuns la discuția PFA design vestimentar
Ma puteti ajuta va rog cu cateva raspunsuri? :(
Buna ziua.

As dori sa autorizez ca si pfa si m-am documentat putin insa as avea niste lamuriri. Daca se poate sa ma ajutati cu niste raspunsuri la cateva intrebari:
1. Daca doresc sa ma autorizez ca si pfa in design vestimentar cu studiile medii de arte platice, oare se poate? Se ia in considerare studiile superioare in design vestimentar daca acestea nu sunt inca finalizate (sunt in ultimul an)?
2. Ce cod caen se atribuie daca doresc sa ofer servicii de consultanta si servicii de design sau chiar si organizare de prezentari de moda si alte evenimente conexe avand in vedere ca sunt angajata la o agentie de modele si am experienta ca si organizator ? Se pot atribui mai multe caen-uri?

Va multumesc anticipat.
Va multumesc foarte mult pentru toate raspunsurile. M-am mai linistit.

Intr-adevar poate trebuia sa ma interesez la institutia statului, insa stiam de acest site si cat de mult ajutati utilizatorii in problemele lor.
Nu am intrebat de aceasta data neaparat cu rea credinta, insa am mai avut diverse probleme cu angajatorul si consilierul juridic al firmei in ceea ce priveste contractul de munca, salar trecut in contract, ore suplimentare neplatite, zile de concediu la casatorie etc. Nu toti angajatorii sunt transparenti si corecti, sau poate chiar informati Iar daca eu nu ma interesez de aceste probleme si nu insist ca ele sa fie rezolvate, sunt tratate cu indiferenta. Iar de aceste probleme nu ma pot ocupa decat informandu-ma. Asa ca tin sa va multumesc enorm, avand in vedere ca de fiecare data am fost ajutata aici.

Cu deosebit respect,
Julia.
Buna ziua.

Lucrez la o firma de 3 ani pe baza unui contract individual de munca. Am aflat de curand ca nu mi s-a facut carte de munca, pe baza motivului cum ca nu sunt carti de munca de cumparat. De 3 ani de zile nu prea cred si de cateva luni tot amintesc contabilului sa imi cumpere carte de munca si spune ca iar a vazut un afis ca nu sunt carti de munca. Intrebarea mea este: se poate asa ceva sau sunt minciuni gogonate? ce ar avea de castigat firma? si care sunt urmarile care ma vor afecta?
Cotizatiile la stat si la CAS stiu ca sunt platite, insa am auzit tot felul de variante cum ca se poate sa nu imi inainteze vechimea sau ca nu voi avea indemnizatie de copil daca vreau sa intru in concediu maternal... e adevarat?

Multumesc anticipat de raspuns.
Eu am facut si 2 specializari si am inteles ca odata cu modificarea aceasta, voi avea trecuta o singura specializare. Nu mi se pare corect avand in vedere timpul si banii investiti .. :(
Este vorba despre Universitatea de Arte, Cluj Napoca, studii la zi.

Multumesc. :)
Buna ziua.

Am depus o cerere de reinmatriculare in anul 4 de facultate, la Universitate. Dar mi-au aprobat cererea cu specificatia ca voi fi inmatriculata in anul 3 de facultate, avand in vedere modicarile din sistemul de invatamant.

Este adevarat ca nu se mai elibereaza diplome pentru 4 ani? Studiile mele nu mai sunt recunoscute ca si studii superioare de lunga durata?

Multumesc anticipat de raspuns.

Da, dar mie nu mi se pare corect sa ma oblige sa platesc in ultima luna al anului universitar, cand nu mai poti beneficia de serviciile lor. Practic am platit inca 1500 ron pt nimic.
Si am vorbit cu multi colegi de la alte Universitati care au refuzat sa mai plateasca dupa primul semestru din ultimul an, dar nu s-a pus niciodata problema de judecata si sa nu mai ai drept de reinmatriculare. Chiar si fara a depune o cerere sau ceva pt a intrerupe anul. Din cate stiu eu la alte Universitati se putea exmatricula dar cu drept de reinmatriculara si fara sa ajungi la judecata. Si asa mi s-ar parea si normal. Adica atata timp cat eu platesc, plus ca eu am pierdut niste bani, atunci de ce sa ma fi dat in judecata daca nu as fi platit?