avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1898 soluții astăzi
Forum Activitate stefan 2003

Activitate stefan 2003

Discuție RABLA 2012
Daca am datorii , se poate elibera certificatul de atestare fiscala de la primarie, necesar pt programul RABLA
dar ca am fost inselat de acest patron ce ma sfatuiti sa fac ?
Am lucrat 11 luni la o firma,cand nu a mai avut nevoie de noi , (santem 3 in situatia asta) ,si am cerut decizia de incetare a muncii si contractul pe care nu l am vazut pana atunci,am constatat ca eram incadrati la jumatate de norma si semnatura de pe contract nu era a noastra ( pt. ca noi am semnat un alt contract pe alti bani nu 360, si pe norma intreaga.) Deci nu putem beneficia nici de somaj.In decizia prin care ne a dat afara scrie ca postul s a desfiintat iar contractul de munca inceteaza in temeiul art. 65 alin.1.din Codul muncii. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Buna ziua, in anul 2005 am vrut sa ajut un prieten care la vremea respectiva avea o afacere care mergea si am luat un credit de nevoi personale.Timpul a trecut eu am crezut ca plateste si in 2007, a luat si sotia mea tot pt. el de la alta banca alt credit mult maqi mare.Mentionez ca amandoi eram angajati la el,deci in perioada cand am luat acele credite cu ajutorul relatiilor pe care le avea la banci si la ITM a modificat salariu pe cartea de munca pt. a obtine creditele.Problema este ca el acuma nu mai are nimic, deci nu mai pot recupera nimic de la el.Cu acordul lui se poate face ceva LEGAL prin care aceste datorii, care acum sant acum la firme de recuperare,sa treaca la el, sa scap odata de ele ca nu mai suport stresul la care ma supun recuperatorii astia.Acest individ ,tot timpul spune ca o sa plateasca, dar nu poate acum.Nu santem singurii pacaliti de el, si alti 10-15 fosti angajati sant in aceeasi situatie. Va rog ajutatim a cu un sfat.
se poate folosii in instanta aceasta convorbire inregistrata ? Nu mi se pare corect, mai ales ca daca noi sunam la aceasta firma nu ne anunta nimeni ca se inregistreaza ceva.
la acel credit nu s a mai facut nici o plata din anul 2005 iar cu esalonarea aceea ei deja sint de acord , dar totusi au trecut patru ani.
esalonarea respectiva este o promisiune verbala nu am facut nimic in scris
am si eu un credit la bcr din 2005 la putin timp dupa ce nu am mai putut sa platesc , l au preluat cei de la bcr asigurari iar de vreo doi ani cred cei de la eos . Daca eu nu am facut cu ei nici o intelegere scrisa si nu am mai platit nimic din 2005 , este posibil sa se fi prescris? am facut telefonic o esalonare pe doi ani care urma sa o incep luna aceasta. Ce ma sfatuiti sa fac?