avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate VIORICA ILIESCU

Activitate VIORICA ILIESCU

ORDINUL PREFECTULUI SE MAI POATE ANULA DACA AM AJUNS LA APEL SI NU L-AM CERUT PE FOND?
Răspuns la discuția divort
buna ziua! cum anume prin mandatar? multumesc!
Răspuns la discuția divort
multumesc! el are adresa pe buletin la mine acasa, nu-l pot cita aici, sa nu se prezinte si sa se procedeze in lipsa?
Discuție divort
Buna ziua! V-as ruga sa ma ajutati ! vreau sa divortez . Sunt separata in fapt de sotul meu de 12 ani. El locuieste in Spania de tot atata timp. Avem doi copii, cel mare face 19 ani, iar cel mic in septembrie face 18 ani. Copii i-am impartit cu ani in urma de comun acord, cel mare la mine, cel mic la tatal lui. Nu am pretins pensie si ne intelegem destul de bine. Amandoi dorim sa divortam ca sa ne putem casatori. El are déjà un alt copil acolo, iar eu doresc sa ma casatoresc. Putem divorta fara sa vina el din Spania, pt ca nu poate veni, iar copilul nu –l poate aduce. Se poate sa trimita un acord scris ceva de acolo?
Mentionez ca un avem nimic de impartit, iar copilul cel mic vrea sa ramana cu tatal lui ca sa termine scoala acolo. Va multumesc si astept raspuns.
Răspuns la discuția succesiune
cred ca vrea sa-l scoata nedemn si sa-i anuleze toate drepturile de mostenitor rezervatar... credeti ca poate face asta?
Discuție succesiune
tatal meu a decedat de 7 ani. nu am facut succesiunea pt ca este complicat. tatl lui a lasat celei de-a doua sotii untestament imediat de s-a castorit cu ea, spunand ca-i lasa ei pt ca de-a lungul "vietii" i-a dovedit dragoste si l-a ingrijit... care de-a lungul vietii, cand de 4 luni erau casatoriti? si pt ca soti de-a doua nu voia sa-i lase lui tata nimic, il tot invrajbea cu bunicul, convingandu-l sa scrie in testament ca nu-i lasa tatalui meu pt ca nu-l respecta si e ingrat. la scurt timp, jignind-o pe sora tatei, bunicul, tata s-a suparat si ca sa-si descarce nervii, a dat cu mana in geamul de la usa, taindu-se, gasind motiv intemeiat cea dea doua sotie a buniculuiimpreuna cu o femeiecare lucra la sfat, au iesit tipand ca-l omoara pe bunicul. cu aceasta scorneala, il da in judecata si-l punesa plateasca o sulta....actualmente vecina a dobandit , ptca , dupa ce a murit bunicul, a ingrijit-o pe bunica de-a doua, aceasta i-a lasat testament pe tot ce ramane la moartea ei. cu prima sotie bunicul a dobandit 891 mp insemnand doua parcele identice. dupa decesul sotiei, tatalui meu i-arevenit un sferty din tot(220mp). a vandut apoi una din parcele, ramanand in dicutie ceilalti 220mp, spatele curtii mele, pe care ii p[retinde prin testamentul lasat de a doua bunica, vecina mea. acum 8 ani tata a refuzat sa se inteleaga cu ea, iar anul trecut nici eu nu m-am inteles. drept urmare pe 10 mai avem proces cuei. ca sa ne intelegem,. ea pretinde jumate de gardina(110mp)dar luat i de unde vrea ea. adicva sa daram magazia si sa-i dau di fata casei mele pana in spate, apoi ma obliga sa-i dau cei 25 de mil dati la avocat si sa-i dau bani ca i-am sfolosit terenul atatia ani. ce sa fac?
Discuție DIVORT

buna ziua! as dori sa stiu si eu cum pot divorta de sotul meu, de care in fapt sunt separata de 12 ani,? avem impreuna 2 copii, cel mare de 18 ani care sta cu mine, iar cel mic, anul acesta face 18 ani si locuieste cu tatal lui in spania. mentionez ca nu avem nimic de impartit si ca si el doreste divortul, dar nu poate veni aici. si-a refacut viata si mai are acolo un copil. ce sa fac?
- editat- scrierea cu majuscule contravine regulamentului de postare
Răspuns la discuția succesiune
bunicul a murit in 1990, a murit si bunica de-a doua, a murit si tatal meu, dar nu s-a facut nici o succesiune. mostenitori sunt eu si mama, dar mai exista cei crora le-a fost vandut casa de catre bunici, care acum si-au insusit acel testament gasit in casa. sub pretextul ca ei deschi succesiunea dupa bunicul , in numele bunicii de-a doua, care le-a lasat testament , pt tot ce se va afla mostenire la moartea ei.din total 891mp, dobanditi cu prima sotie, cu care l-a infiat pe tata, a vandut 440mp, parintilor actualei proprietare, cu intelegerea ca acesta sa ii revanda celei dea doua sotie cu care era la acel moment. spre surprinderea lor, acesta a refuzat sa mai vanda inapoi bunicii dea doua,iar dupa asta s-au judecat cam 5 ani, ramanand doar cu drept viager in casa lor. dupa ce ca i-a pacalit, acel domn, vinde fiicei sale, actuala proprietara care se crede foarte indreptatita de acel testament, lasat pt bunica cu multi ani in urma, inainte de vanzare si de cel lasat de bunica pt ca a ingropato. am uitat sa spun ca tatei ii revenise 1/3 din masa succesorala(891mp) dupa moartea mamei sale adoptive,(prima sotie a bunicului). as vrea sa stiu ce drept am eu si mama din restul de 220mp, ramasi in dezbatere, ca urmase a tatalui meu, fiul proprietarului intregului teren. mentionez ca de 22 de ani de cand a murit bunicul, noi avem trecut la rol si il platim intreg terenul: cei 220mp mosteniti de tata de la mama lui si ceilalti 220mp nedezbatuti, reprezentand gradina din spatele casei, pe care bunicul inainte sa moara l-a lasat pe tata sa-l ia in folosinta. ajutati-am cu un raspuns, ca sa stiu ce sa fac.
Discuție succesiune
buna ziua. va rog sa-mi spuneti si mie daca un testamentn mai are valoare daca dupa el, s-a facut un act de vanzare cumparare, pe 3/4 din averea dobandita. mentionez ca testamentul a fost lasat de bunicul, bunicii mele de a doua, trecand peste tatal meu,iar averea lasata, era dobandita cu prima sotie. deoarece bunicul si cea de-a doua sotie, au vandut trei sferturi din averea lor, pt sfertul ramas se mai ia in considerare testamentul di anul 1970?
Răspuns la discuția trepte de incadrare
multumesc.... mai mentionez ca am vechimea de 25%