avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate adinne

Activitate adinne

Doresc sa trimit o parte din angajati la un curs de instruite gratuit, finantat de catre stat, dar imi este teama ca in momentul finalizarii cursului, acestia isi vor da demisia si vor pleca. Este posibila incheierea vreunui angajament intre societate si angajat prin care sa se specifice ca angajatul trebuie sa lucreze in societate cel putin 6 luni, in caz contrar sa plateasca o suma de bani?
O societate infiintata in 2010, pe langa vanzarea cu amanuntul a diferite produse, mai are si un bar, precum si sala de jocuri distractive. Societatea a fost in pierdere, s-a declarat si platit impozitul minim de 550 lei pe trim 2 si 3, dar nu s-a tinut cont (din graba) de cei 5% din veniturile realizate pe bar, care ar fi dus la o suma mult mai mare decat acei 550 lei . Cum se poate proceda acum, la inchiderea anului 2010, pentru a rectifica greseala?
Răspuns la discuția TVA
se mentine si in 2011 lunar
Buna ziua.
ma confrunt cu urmatoarea problema: in aprilie 2010 s-a achizitionat un autoturism second hand si nu s-a inregistrat deloc amortizarea acestuia. Se poate face o nota contabila in decembrie cu valoarea totala a amortizarii? sau ar fi mai corect sa intru in luna iulie, imediat dupa inchiderea bilantului si sa inregistrez lunar aceasta amortizare?
Discuție Poprire salariu
Buna ziua. Am primit astazi pentru un angajat care a incetat activitatea pe 30.06.09 o poprire pe salariu de 2500 lei. Cum salariul net pe ultima luna lucrata (pe iunie) in valoare de 2100 lei nu a fost inca platit angajatului, cum ar trebui sa procedez eu in calitate de angajator?
Ii pot opri doar 1/3 din salar si apoi sa fac o adresa prin care sa instiintez executorul ca nu mai lucreaza la noi si ca restul sumei sa o ia din alta parte, eventual din somaj intrucat isi introduce dosar de somaj?
Sau trebuie sa ii opresc toata suma?
Buna ziua.
Am urmatoarea problema: sotul meu are un SRL cu un capital social de 200 lei. Firma a functionat pana in anul 2007 cand nu a mai putut face fata datoriilor.Mentionez ca firma nu are nici un bun cu valoare mare in patrimoniu.
Problema e urmatoarea: nu si-a mai depus situatiile financiare din septembrie 2007. Are datorii de vreo 30.000 la stat (cu amenzi incluse). A primit somatii ca se incepe procedura de executare silita pentru stingerea obligatiilor.
Cum se poate "scapa" de aceasta firma? Daca este SRL raspunde doar in limita a 200 ron sau va fi nevoit sa raspunda cu bunurile personale?
Va multumesc anticipat pentru raspuns