Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general AMORTIZARE NEINREGISTRATA IN PERIOADA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

AMORTIZARE NEINREGISTRATA IN PERIOADA

Buna ziua.
ma confrunt cu urmatoarea problema: in aprilie 2010 s-a achizitionat un autoturism second hand si nu s-a inregistrat deloc amortizarea acestuia. Se poate face o nota contabila in decembrie cu valoarea totala a amortizarii? sau ar fi mai corect sa intru in luna iulie, imediat dupa inchiderea bilantului si sa inregistrez lunar aceasta amortizare?
Cum sa intrati in fiecare luna sa inregistrati amortizarea? Legal nu aveti voie,cred ca stiti acest lucru. Inregistrati amortizarea aferenta celor 8 luni print-o nota contabila,iar amortizarea pentru decembrie o inregistrati separat,fiind pentru luna in curs.