avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Activitate katena

Activitate katena

Răspuns la discuția Infiintare firma
Daca o persoana se afla in CIC,poate infiinta o firma cu 2 asociati(el si inca o persoana) fara a fi angajat la firma respectiva?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Ma scuzati, dar nu am inteles la ce aspect va referiti in raspunsul dvs.Sunteti interesata in legatura cu actiunea in instanta? Fetita mea va implini pe 23 septembrie 1 an si gemenii au 5 luni in burtica in momentul de fata,asa ca problema e actuala, acum ne gandim sa actionam. Cunoastem un avocat si am vorbit deja cu dansul, ne-a sugerat sa obtinem un refuz de plata indemnizatie pentru toti copiii in scris pentru ca acesta poate fi folosit in instanta. Va sfatuiesc sa faceti ceva asemanator, sa trimiteti o recomandata prin posta,pentru ca acesteia trebuie sa ii raspunda in scris. Tinem legatura daca este vorba despre asta.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Vorbind foarte serios acum,cam ce sanse am avea in instanta sa castigam un proces pentru indemnizatie si a primului copil si a celor 2 gemeni?Pentru ca noi ne gandim demult sa facem ceva in privinta asta,numai ca am citit ca au incercat destui cu instanta insa doar un caz a fost castigat.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Buna ziua!Am o fetita in varsta de 1 an si sunt insarcinata cu gemeni in luna a 5-a.Sotul meu beneficiaza de indemnizatie 85%.As vrea sa stiu cum se procedeaza pt gemeni,se sisteaza pt primul copil?Cat va primi pt cei doi in schimb,se va calcula 85% din CIC sau vom primi 600 ron pentru fiecare din ei?In cazul in care se intoarce la serviciu va mai putea face cerere peste 4 luni pt indemnizatie pt gemeni?
Buna!Eu sunt in aceeasi situatie:am o fetita care va avea 1 an si 3 luni in momentul in care voi naste gemeni.In acel moment sotului meu i se va sista indemnizatia pentru fetita si i se va recalcula pentru gemeni,ceea ce nu e deloc normal...Noi avem de gand sa facem ceva in privinta asta si ne-am hotarat sa apelam la un avocat in vederea unui proces contra Agentiri pt Prestatii Sociale.Ni s-a spus ca nu o sa ne coste foarte mult pentru ca nu o sa mai platim nu stiu ce timbru verde,chiar nu conteaza,pentru ca pierderea noastra ar fi foarte mare(sotului i s-a calculat cu 85% si i-a reiesit destul de mult).Problema pentru celelalte mamici ar fi ca daca nu se sesizeaza mai multe cazuri de acest gen o sa fie castig de caz,fara a se reglementa legea apoi,adica si celelalte mamici sa poata primi(si ele si sotii lor).Asa ca anuntati cat mai multe persoane si haideti sa facem ceva in privinta asta.Eu ii multumesc persoanei care a intentat proces pentru obtinerea a 2 indemnizatii in cazul gemenilor si a castigat,ne-a aratat ca se poate si ca legea e absurda cateodata.
Buna ziua!As dori sa stiu daca o societate comerciala avand activitate ca drogherie poate fi transformata in farmacie.As vrea sa stiu daca poate fi vanduta unei farmaciste cu licenta.
Răspuns la discuția asistent farmacist sef
2,cu drept de munca la 4 ore.
Un asistent medical de farmacie sef poate avea jumatate de norma,in conditiile in care are patron si el este angajat la firma respectiva?Precizez ca este pensionat pe caz de boala si ar vrea sa lucreze cu jumatate de norma.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Ar putea fi considerat acest salariu,al lunii octombrie drept un salariu compensatoriu? Pt ca nici macar firma nu stie cum sa ma ajute si ce adeverinta sa-mi dea pt a-mi fi folositoare.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Din cate am specificat in primul post, angajatorul a facut un fel de forma legala (acea adeverinta de care am spus, anexata la adeverinta de incetare a contractului) prin care specifica faptul ca salariul pe luna octombrie imi va fii platit pana la 7 noiembrie. Deasemenea pe fisa fiscala reiese faptul ca pe luna septembrie adica luna incetarii contractului salariul e fost dublu. Practic au comasat cele 2 salarii (septembrie si octombrie) intr-unul singur. Intrebarea este: imi va fii luata in considerare acea adeverinta sau nu? Adeverinta are stampila unitatii emitente si repet, este o anexa la adeverinta de incetare a contractului. Va multumesc mult!