avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Activitate ralu_simy

Activitate ralu_simy

Răspuns la discuția angajare absolventi
buna seara.
revin cu o intrebare legata de legea 76/2002, de fapt am nevoie de o clarificare. acolo este mentionat la art 83- (4) Absolventii pot fi incadrati in conditiile art. 80, o singura data pentru fiecare forma de invatamant, in termen de 12 luni de la data absolvirii studiilor.
lucrurile stau in felul urmator:
- am terminat facultatea in vara 2008, dar am avut 2 restante
- cele 2 restante le-am sustinut in feb 2009 (atunci mi-a fost incheiata situatia scolara)
- licenta am sustinut-o in vara 2009
intrebarea este....la mine se mai aplica art 83, subpunctul 4 sau nu? cand se considera ca am absolvit? cand s-a incheiat promotia, cand am finalizat toate studiile sau cand am sustinut licenta?

va multumesc.
Răspuns la discuția cabinet psihologic
buna ziua. as dori sa stiu unde pot gasi un regulament de organizare si functionare pentru un cabinet individual de psihologie, si eventual un cod de etic profesionala pt psiholog. va multumesc
Răspuns la discuția Salariul minim studii superioare
am inteles.va multumesc pentru ajutorul acordat :) sper sa fie bine.
Răspuns la discuția Salariul minim studii superioare
si acum o ultima intrebare mai "neortodoxa" ca sa zic asa...sa inteleg ca statul scuteste angajatorul de multi bani..daca reusesc sa cad de acord cu angajatorul, se poate sa primesc sa zicem mai multi bani? adica daca vreau 10 milioane in mana, sa iau 750 de la stat si 250 sa imi ofere angajatorul? oricum acesta iese mai bine deoarece nu mai da 878, ci doar 250...poate suna absurda intrebarea, dar intreb sa stiu :) si apropo, angajatorul plateste impozit la stat numai pt suma pe care mi-o da el, adica diferenta de la 750 la 878? va multumesc.
Răspuns la discuția Salariul minim studii superioare
3 ani? este o perioada destul de lunga. sa demisionez nu se pune problema..asa voi avea siguranta ca timp de 3 ani voi avea un loc de munca asigurat, de bine de rau. dar daca minimul este de 878, iar statul da 750, diferenta o pune angajatorul? sau salariul meu se va limita la cei 750 lei?
Răspuns la discuția Salariul minim studii superioare
si acest stimulent ma ajuta pe mine cu ceva? adica ajuta angajatorul sa aiba bani pentru mine, pentru salariu, dar eu voi mai primi ceva in afara de banii astia? iar salariul minim pt studii superioare net cat este? va multumesc.
Răspuns la discuția Salariul minim studii superioare
a...acum inteleg...aveti dreptate :)
multumesc pentru lamurire.
si totusi, aceasta subventie o primeste angajatorul sau o primesc eu? si este in plus la salar sau doar atat voi primi, cei 750 lei? intreb pentru ca nu am mai avut contract pana acum si nu am experienta in ceea ce priveste legile si imi este frica sa nu profite angajatorul de aceasta "lipsa de informare" a mea :"> va multumesc.
Răspuns la discuția Salariul minim studii superioare
buna ziua..intervin si eu cu o intrebare in legatura cu acest subiect. eu am absolvit facultatea de psihologie si acum mi se va face contract pt postul de psiholog. din cate am mai intrebat pe acest forum, legea 76/2002 parca spune ca angajatorul ce angajeaza absolvent cu studii superioare in domeniu (fara sa fi avut carte de munca inainte ? ) va primi 1,5 x indicele de referinta cred ca se numeste, adica 500 de lei=750. intrebarea mea este de ce 1,5 si nu 2 asa cum e precizat la salar minim cu studii superioare? (art 40-1-d) )
poate am inteles eu gresit , dar as vrea totusi sa ma lamuresc.
va multumesc.
va multumesc pt raspuns si pt informatie. as dori sa va intreb totusi..banii astia revin angajatorului sau mie? daca imi revin mie, asta va fi salariul meu timp de un an ( 750 lei/luna) ? as dori o explicatie clara, trecand de exprimarea din aceasta lege, deoarece saptamana aceasta mi se va face contractul si vreau sa stiu ce ii spun angajatorului :) sa stiu care imi sunt drepturile si avantajele si sa nu profite angajatorul de pe urma mea.
va multumesc
buna ziua...am si eu o intrebare legata de acest subiect...am absolvit facultatea de psihologie anul trecut, am dat licenta anul acesta, nu am lucrat nicaieri,iar acum vreau sa ma angajez in psihologie cu carte de munca...din cate am auzit, angajatorul primeste timp de o anumita perioada (1 an sau 2) o anumita suma de bani de la stat pt mine si nu are voie sa ma concedieze timp de 2 sau 3 ani...ma poate lamuri ceva? va multumesc.