avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate deceballus

Activitate deceballus

Răspuns la discuția Locuri de munca suplimentare
Da asta am uitat sa precizez ca nu am posibilitatea de a lasa copilul in grija altei persoanedar consider ca poate sta singur o anumita perioada de timp fiind foarte linistit si nu creeaza nici un fel de probleme.
Daca sunt angajat cu contract de munca pe perioada nelimitata cu program de lucru de 8 ore in ingrijirea copilului meu care are un handicap sever mai pot sa ma angajez cu contract de munca in alta parte?
daca da sub ce forma ma pot angaja si ce fel de contract de munca si mai ales care este perioada maxima de lucru pe care o pot presta la al doilea loc de munca?
Deci tin sa precizez ca sunt angajat ca si asistent personal in ingrijirea copilului meu care are un handicap mintal sever si ireversibil.
Discuție durata somaj
Dupa un an de somaj se mai acorda ajutorul de somaj care se dadea inainte?
Si in caz ca se mai da acest ajutor cand se termina si acesta se mai acorda ceva?
Si cum se calculeaza somajul respectiv si ajutorul de somaj?
cate salarii compensatorii primesc sau dupa ce criteriu sun stabilite nr salariilor compensatorii.
sau ca sa fiu mai direct se poate actiona in instanta acest contract?
si in cazul in care angajatul a cedat presiunilor si a semnat acest contract poate rezilia contractul si in cum poate face asta?
in cazul in care o societate concediaza angajati si invoca ca motiv restructurarea posturilor angajatii care sunt concediati primesc salarii compensatorii?
sa inteleg ca daca obliga pe angajat sa semneze acest contract sub amenintarea cu demiterea nu are nici un suport legal.
Cum poate angajatul care a semnat acest contract si are functie de manipulant sa rezilieze acest contract in urma caruia i se retine lunar un procent de 10% din salar pana la constituirea unui cuantum de 3 salarii.
in ce masura un angajat care are functie de manipulant intr-un depozit de marfa este obligat sa semneze un contract de constituire a garantiei gestionare,contract in care se specifica ca intra in vigoare din momentul indeplinirii functiei de gestionar.
Inteleg ca temperaturi scazute sunt considerate cele care depasesc -20 grade celsius
situatia pe care vreau eu sa o expun este urmatoarea:
lucrez intr-o societate comerciala de distributie a unor produse alimentare si anume produse lactate.Locul de munca este intr-un depozit de frig in care cum este normal temepratura este de 0-6 grade celsius.Datorita faptului ca din 12 ore de lucru 10 ore sunt efectuate in acest depozit frig angajatorul nu trebuie sa asigure niste conditii minime conditii prin care inteleg vestiare incalzite posibilitatea de a lua pauze mai dese etc.?