avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate alina cristi

Activitate alina cristi

Răspuns la discuția concurs referent
eu am 5 ani vechime in specialitatea stuudiilor respectiv superioare.postul este pe functie publica cu studii medii pe perioada determinata.se poate face o eventuala transformare a postului in cazul in care la concurs nu se prezinta nici o persoana 9 ani vechime in munca?
Buna ziua!la o primarie se organizeaza concurs pentru ocuparea functiei de referent superior:cerinte:minim 9 ani vechime si studii medii.
Intrebarea mea este daca am studii superioare si 5 ani vechime pot participa la concurs,pe cale de exceptie,exista vreo baza legala?
Răspuns la discuția Legea nr. 158/2011
aceasta lege se aplica si pentru casele de la tara?
Răspuns la discuția drepturi salariale
deci nu mai am nici o sansa pana in 2012.as incerca sa fac o cerere la cedo.as avea vreo sansa de castig?sau sa dau din nou statul inj judecata si sa incerc abia apoi la cedo.ce ma sfatuiti??
va multumesc din suflet pentru raspuns
buna ziua!!as avea si eu o rugaminte la dumneavoastra.am castigat in instanta niste drepturi salariale restante suma fiind de 4000 lei.am introdus actiunea in anul 2009 la tribunal si am castigat.apoi spitalul a facut recurs unde am castigat tot noi,dar recursul s-a judecat in 2010 iar hotararea am primit-o in aprilie 2010.de la contabilitate refuza sa ni se dea banii pe motiv ca ultima ord a guvernului spune ca abia de la anul vom primi 34%din ce am castigat.sunt foarte confuza in ceea ce priveste acest aspet intrucat am inteles ca hotararile devenite executorii pana in dec 2009 se vor pun in plata din 2010 iar noi pana in acest moment nu am primit nici un leu.va rog din tot sufletul sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez.si de cand ar trebui sa primim banii?din 2010 sau asa cum ne spune de la contabilitate din 2012?ce ordonanta ni se aplica noua cei care am castigat in 2009?sau ar trebui sa mergem la un executor judecatoresc?
astept raspunsurile dumneavoastra.va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Pensie pentru limita de varsta
sa inteleg ca reducerea pentru 18 ani lucrati in grupa I de munca este de numai 4 ani?siaceasta reducere se acorda numai cu conditia de a indeplini cei 35 de ani de stagiu complet de cotizare?
va multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua!am si eu o mare rugaminte la d-vs!!sun nascut in data de 05.06.1959,sex M,si am lucrat 18 ani in grupa I de munca,mai am 7 lucrati in conditii normale de munca si din iunie anul trecut sunt angajat in cond normale de munca.cand as putea sa imi depun actele pentru a iesi la pensie pentru limita de varsta?va multumesc anticipat pentru raspunsuri
dar daca as angaja un somer aflat in evidenta alofm?de ce facilitati as putea beneficia?
ma scuzati de insistenta
buna ziua!!va rog sa imi spuneti ,daca sunt SRL,ce drepturi mai sunt in vigoare daca as angaja un somer neindemnizat.stiu ca anul trecut eraoordonanta in vigoare cum ca statul ar plati cas pe nu stiu ce perioada.va multumesc
astept raspuns
Răspuns la discuția Ajutor pentru incalzire
buna ziua.am si eu o nelamurire in legatura cu acest ajutor deincalzirea. depus cerere pt acest ajutor in data de 31 oct.2010.in data de 15 noiembrie 2010 sotul si-a cumparat o masina autoutilitara cu motor de 1998 cm3 .acum nu stiu cum trebuie sa procedez?trebuie sa ma duc la dir.de asis.soc sa declar ca sotul si-a achizitionat aceasta masina pentru a nu mai beneficia de acest ajutor?va rog sa imi dat un raspuns pt ca nu stiu ce sa fac.daca nu merg ce se poate intampla"?