Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Buna ziua!am si eu o mare rugaminte la d-vs!!sun nascut in data de 05.06.1959,sex M,si am lucrat 18 ani in grupa I de munca,mai am 7 lucrati in conditii normale de munca si din iunie anul trecut sunt angajat in cond normale de munca.cand as putea sa imi depun actele pentru a iesi la pensie pentru limita de varsta?va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Limita de varsta la 61 ani,reducere de 4 ani din 65 daca indepliniti conditia de stagiu de 35 de ani.Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani fara stagiu asimilat,Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
sa inteleg ca reducerea pentru 18 ani lucrati in grupa I de munca este de numai 4 ani?siaceasta reducere se acorda numai cu conditia de a indeplini cei 35 de ani de stagiu complet de cotizare?
va multumesc mult pentru raspuns