avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaltan Andrei

Activitate Mihaltan Andrei

Buna ziua,
Am nevoie la dosar (concediu crestere copil) de decizie impunere venituri pentru anul 2014 si 2015.
Este vorba de acea decizie primită prin posta la vremea respectiva?
Se poate obține si de la ANAF? (in cazul in care nu le gasesc între actele mele)
Multumesc anticipat.
Buna ziua,

In cazul in care indemnizatie se v-a calcula 85% din venituri angajat si PFA, exista vreun plafon anual pentru PFA?

Am inteles ca exista un plafon de 3000 lei anual pentru PFA.

Multumesc.
Răspuns la discuția Auto ROL fiscal in 2 judete
Problema nefiind generata de catre mine trebuie sa-i las pe cei de la Primaia Alba sa-si rezolve greseala.
Multumesc mult de raspuns.
Răspuns la discuția Auto ROL fiscal in 2 judete
Multumesc de raspuns.
Actul de mostenire a fost depus de catre notar la Alba. In luna noiembrie 2014 cand am platit impozitul pe casa nu mi s-a zis nimic de masina. A aparut subit anul acesta.
Una dintre primarii a gresit undeva in mod sigur, probabil cei din Alba. Cand am trecut masina pe ROL la Sibiu am intrebat expres daca mai trebuie sa duc vreun act la Alba si mi s-a zis ca nu.
ATATA TIMP CAT EU NU AM DOMICILIUL IN ALBA NU INTELEG DE CE A FOST LUATA ACOLO IN EVIDENTA.
Buna ziua,

Am o situatie pe care o sa o descriu mai jos. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Am mostenit o masina de la tatal meu care a avut domiciliul in judetul Alba, iar dupa succesiunea realizata in 13.02.2014 am reinmatriculat masina pe numele meu, eu avand domiciliul in judetul Sibiu. Tot din aceasta data masina a fost luata pe ROL fiscal la Sibiu pe numele meu.
Avand si o casa in judetul Alba, cand sa platesc impozitul mi s-a atras atentia sa platesc impozitul si pe masina.
Concluzia este ca masina apare si la Sibiu (cu impozit la zi) si in Alba. (cu restante)
Care este procedura legala prin care se poate scoate masina de pe ROL fiscal Alba?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Care este procedura de radiere a unui autoturism mostenit de la Primarie?

Masina a fost inmatriculata in judetul X, luata in evidenta la primarie in judetul Y si reinmatriculata in judetul Y, dar apare la impozit atat in judetul Y cat si in judetul X. Cand am trecut-o la primarie in judetul Y mi s-a zis ca se sterge automat din judetul X.

Multumesc.
Practic e spatiul de vanzare (magazinul propriuzis) si depozitul de marfa, dar este si personal de paza care asigura marfa. (adica nici un agajat nu poate sa iasa din firma cu absolut nimic pt ca este controlat la iesirea din tura)

Asadar cum poti sa pui contabila, it-ul sau resursele umane sa plateasca lipsurile unui magazin, ei nelucrand practic cu marfa respectiva...

Va multumesc pt informatii.
Si se poate ca dept.it, contabilitatea si resursele umane (care nici nu au treaba fizic cu marfa), sa raspunda de lipsurile de dupa un inventar? (pt ca asa trebuie sa facem in firmaadica sa punem toti angajatii sa semneze cum ca raspund pt lipsuri)
Se poate impartii gestiunea magazinului pe toti angajatii sai? (dep. IT, sefi raioane, contabilitate, ru)
(ESTE VB DE UN MAGAZIN ALIMENTAR)

ok.
multumesc.

Inante de a se prelua o gestiune de catre o persoana, nu trebuie sa se faca un inventar, cu o comisie de inventariere care este formata exclusiv din persoane abilitate?