avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate managerul

Activitate managerul

Buna seara. Vom organiza o Adunare gelerala ordinara. Comitetul xexcuti va fi schimbat. Rugamintea mea este sa imi explicati cum trebuie inteleasa sintaxa - DESCARCARE DE GESIUNE A VECHIULUI COMITET AL ASOCIATIE DE PROPRIETARI. VA MULTUMESC
Buna dimineata, intrebarea este. un avocat inscris in baroul avocatilor, poate cumula si o functie de presedinte de asociatie de propritari, functie remunerata in bani?
Se poate rezilia un contract, care prezinta erori de formulare, cu vodafone, in 24 de ore de la semnare, fara plata unei taxe? Multumesc pentru consiliere.
Neintroducerea in programul de calcul al pensie, a datelor din ultima adeverinta (legala) emisa de institutia de stat unde am activat, a insumat aproape 16 ani de vechime si cotizare. Acest fapt in diminueaza pensia pe care o primesc lunar, din august 2014, corespunzator cu perioada omisa.Am dat in judecata Casa de pensii si procesul a fost programat pe 21 octombrie a.c. Intrebare; considerati necesar sa ma prezint singur in fata instantei sau sa fiu reprezentat de un avocat? Va multumesc
Buna ziua, unde exista aplicatia carte poate fi descarcata pe calculator? s-a instalat pe telefon dar este greu de folosit, pentru mine!
multumesc pentru ajutor
intrebare gresita !
Buna seara. In ce lege se stipuleaza " oblgiatia de a face" ? Imi e de folos sa punctati! Multumesc
Multumim..e o prima cale. Sper sa nu ajungem in instanta ca pierdem timpul nostru!
Multumim ! proprietarului conductei, ii vom platii cota parte din cheltuielile initiale. Dar...unde se incrie in lege..obligatia de a face? a asociatiei-presedinta? Scuze pentru ignoranta mea!
Buna seara, sunt proprietar al unui apartament intr-un bloc cu 4 etaje. Doresc sa investesc in racordarea apartamentului, la conducta de gaz a proprietarului de la parterul scarii unde locuiesc. Apartamentul meu este la etajul 2, pe aceeasi latura a scarii. Mentionez ca exista bransament separat, cu aprobarea asociatiei de proprietari. aprobare data initial pentru cel de la parter. Noi, eu si vecinul de la etajul 1, ne vom racorda, dupa demersurile necesare la Distrigaz, la conducta deja existenta, nu la cea comuna a blocului. Administratorul confirma sub semnatura, ca nu avem restante de nici un fel la intretinere, dar PRESEDINTA asociatiei, refuza, din motive personale, sa aplice stampila si semnatura, pe primul document care se depune la Distrigaz, in vederea compunerii dosarului pentru locul de consum ( proiect, taxa distrigaz, taxa MLPAT), acesta fiind adeverinta de anunt a furnizorului de gaz. Deoarece, investitia, este 100% a noastra, ca proprietari in aceasta asociatie ( eu si vecinul de la et.1), si daca proiectantul avizat, confirma ca exista solutie tehnica, nu inteleg dece PRESEDINTA refuza sa avizeze acest prim document,. Pentru acest lucru, nu putem contracta, frma cu care am negociat, racordarea la conducta separata deja existenta. Rugamintea noastra, a celor 2 proprietari vecini pe verticala, este sa gasim o solutie legala pentru a evita, in aceste conditii, atitudinea dictatoriala si fara o motivatie, tehnica economica sau legica, a doamnei care, in calitate de presedinta ASPROP, detine stampila si codul fiscal al asociatiei.
Deosebite multumiri.