avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate florentina_radeanu

Activitate florentina_radeanu

Buna ziua. Detin impreuna cu sotul 50% cota parte dintr-o casa si un teren de 500 mp. Cealalta parte de 50% o detine o familie care in prezent este in proces de partaj. Nu este facuta iesirea din indiviziune, dar noi si sotul d-nei vrem sa vindem casa si terenul. Doamna nu vrea. Intrebarile mele ar fi: 1. Cum putem vinde daca ea nu este de acord? sau -- 2. Putem vinde doar partea noastra de 50% fara sa facem iesirea din indiviziune? Multumesc !
Răspuns la discuția Nelamurire
legally a scris:

Actiunea in tagaduirea paternitatii se prescrie in termen de 3 ani de la data nasterii copilului.


Adica trebuie sa dea curs acestei actiuni in termen de 3 ani? Daca nu face acest lucru ce se intampla? Va ramane copilul lui "in acte"?
Discuție Nelamurire
Buna ziua. Am 2 intrebari la care va rog sa-mi raspundeti. Prietenul meu a fost casatorit pana in urma cu 2 ani. Atunci a decis sa se desparta de sotia lui, dar divortul propriu-zis a avut loc acum 1 an. In tot acest timp fosta sotie avea o relatie din care a rezultat si un copil care s-a nascut inainte de a se pronunta divortul si inainte de a-si relua numele de domnisoara. Nelamurirea mea este....de ce copilul poarta numele fostului sot si cum se poate schimba acest lucru??? Iar a doua intrebare: Ea nu a fost angajata niciodata, si i-a cerut fostului sot daca vrea sa ia el "concediu" si indemnizatie pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani, el fiind angajat. Copilul are deja 10 luni. Intrebarea mea este: Poate sa faca acest lucru chiar daca acest copil nu este al lui?? Va rog sa ma lamuriti pentru ca sunt destul de suspicioasa in ceea ce priveste intentiile fostei sotii. Ma gandesc sa nu fie alte repercursiuni pe viitor ...Multumesc!
Răspuns la discuția Intampinare la divort
Mltumesc mult pentru raspuns, insa as mai avea cateva intrebari. Mentionez ca divortul este din lipsa de comunicare, atat sotul meu cat si eu suntem de acord cu el, iar din casatoria noastra nu au rezultat copii, deci ar fi cel mai simplu divort din lume. Bunurile comune rezultate in timpul casatoriei, le vom imparti fara sa mai fie nevoie de judecata.
1. Este obligatoriu sau nu sa depun acea intampinare?
2. Imi poate dauna in vreun fel faptul ca nu depun intampinarea?
3. Am nevoie de un avocat pentru a face acest lucru, si la ce costuri trebuie sa ma astept?

Mii de multumiri!!!
De curand am primit citatia in procesul de divort, in care este mentionat faptul ca, in termen de 5 zile trebuie sa depun la Tribunal o INTAMPINARE. Spuneti-mi va rog ce inseamna acest lucru si ce trebuie sa fac. Multumiri anticipate !!!!
Discuție CITATIE CIUDATA
Pe adresa societatii unde lucrez a sosit o citatie, pentru un recurs intr-un caz de vatamare corporala din culpa, in care societatea este "parte responsabila civilmente". Problema este ca nu stiu nimic despre chestia asta, nici eu, nici nimeni din firma, iar pana acum nu a mai venit vreo astfel de citatie de la Tribunal. As vrea sa trimit raspuns dar nu stiu ce sa le scriu acolo ??? Ati putea sa ma ajutati? Multumesc.