avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate roska

Activitate roska

Răspuns la discuția Carnetul de munca
Am fost la ITM si am umblat din usa-n usa pt. a afla inspectorul care se ocupa de Carnetul meu de munca iar nimeni nu ma ajutat spunandu-mi ca nu mai exista metota care era inainte de a merge cu datele firmei si de a afla inspectorul si ca trebuie sa-l stiu eu sau sa mi-l comunice angajatorul..ceea ce nu se poate.
Am fost in nenumarate randuri la firma unde am lucrat si nu dau de nimeni...iar patronul nu'mi mai raspunde la tel.
Am fost informat ca se poate face o cerere prin care obligi angajatorul sa-ti inmaneze mai repede CM ..unde pot gasi acest model de cerere si unde trebuie sa merg cu ea pt inregistrare sau care sunt pasi care trebuiesc urmati pana va ajunge la angajator?
Buna ziua,

Revin iarasi la Dumnevoastra cu o intrebare.
Am tot cautat prin legislatie..dar nu am gasit sau nu stiu eu unde sa caut.
Am marea rugaminte la Dumneavoastra de a'mi spune dupa cate zile se imaneaza Carnetul de Munca si actele necesare inchiderii contractului de la inchiderea si expirarea celor 15 zile preaviz?
Cantractul sa inchis cu data de 27. februarie.2009.
Am fost la ITM si mi sa comunicat ca CM este inchisa dar angajatorul nu mi'a dat nimic si nici nu ma anutat..

Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Decizia de incetare
Va multumesc frumos pt. ajutor..
Si in cat timp pot intra in posesia acestor copii? Pt. ca mie-mi trebuiesc in cel mult o sapt pt a ma putea angaja in alta parte..
Oricum o sa ma interesez la ITM.
Va multumesc incodat
Răspuns la discuția Decizia de incetare
Preavizul a fost de 15 zile...iar CIM mi se zice ca a fost incheiata pe baza de indisciplina pt. ca nu am fost cele 15 zile la munca.CIM mi-a fost incheiata cu data de 2 martie...si angajatorul nu m'a pus sa semnez nimic pana acum si refuza sa-mi dea si CIM copiea si nici decizia de incetare.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare catre Dumneavoastra.
Preavizul meu de 15 zile a expirat si contractul de munca mi-a fost inchis cu inceputul luni acestia..
Intrebarea mea este; Cind pot intra in posesia deciziei de incetare a locului de munca de la inchiderea CM?
Angajatorul refuza sa mi-o dea spunind ca trebuie sa astept 20-30 de zile .
Mai repede de atat nu pot intra in posesia deciziei de incetare..cineva mi zis ca trebuie sa mi-o dea in ziua cind se inchide contractul?

Va rog sa ma ajutati..

Va multumesc
Buna ziua,

Pe 5 martie 2009 mi se incheie contractul de munca cu firma la care am lucrat.
Intrebarea mea este urmatoarea; Pana pe data de 05.martie eu pot obtine de la firma respectiva o decizie de incetarea a contractului cu ei pt. a-mi folosi la o noua angajare?Daca voi astepta pana pe 5 cind mi se inchide contractul va fi prea tarziu urmand sa-mi pierd noul loc de munca.
Acea decizie trebuie obligat inregistrata la ITM daca noul angajator mi-o cere si fara stampila ITM si doar stampilata de catre firma unde am lucrat ca sa poata sa-mi faca contractul?
Firma unde am lucrat mi-a desfacut CM cu litera 'i'' (actuala lege de acum) si ami cere 10% penalizari pe zilele lipsite de la munca..este normal? si in ce lege scrie acest drept?

Mai am o singura intrebare...Daca CM o dau pierduta pot renuta la cele 4 luni muncite la aceasta firma care mi-a inchis CM asa pt. a-mi face rau si sa apara in noua CM decat locurile de munca anterioare fare cele 4 luni ca sa-mi afecteze pe parcurs...Daca ma poate lamuri cineva la asta ar fi ok. Cineva ma indrumat sa fac asta dar nu sunt sigur.
Răspuns la discuția Preavizul de 15 zile
Nu..nu am primit nici un nr de inregistrare..pt ca nu vor sa-mi dea..cum nu vor sa-mi dea nici copii si nici contractul sa- inchida..
Răspuns la discuția Preavizul de 15 zile
Da chiar nu exista o lege in care sa avem si noi drepturi....dar patronii astia sunt imputerniciti prin lege sa faca ce vrea din noi si sa ne faca niste sclavi.
Avind in vedere ca nu mai recunoaste demisia mea verbala si acordul lui la acea demisie..dupa aproape 2 luni jumate firma Pro Data International nu vrea sa-mi inchida CM sub nici un articol al legii si ma tine blocat pt. a-mi face rau si a nu pute sa ma angajez in alta parte.Am depus cerere scrisa pt. a mi se da copiile dupa CM si Contractul individual de munca pe care trebuia sa-l am si eu intr-un exemplar...si refuza sa mi le dea cum refuza sa-mi desfaca contractul si sa-mi elibereze o decizie de incetare pt a putea sa ma angajez si eu mai departe..Pe linga asta nu mi-a platiti nici salariul tot pe luna noiembrie 2008 cum nu a facut-o nici cu concediul meu medical si banii pe decembrie pina pe 27 cind a fost ultima zi de lucru.De atunci si pina acum eu nu am mai dat pe la munca avind in vedere discutia cu el ca nu mai vin si azi ma acuza ca sunt absent nemotivat iar in trimp de 2 luni jumate firma respectiva nu-mi trimite nici o instintare sau decizie de ce lipsesc sau ca..contractul meu inca este in vigoare si ma lasat asa acuzindu-ma acum si nevrind sa-mi inchida CM.Deci patroni sunt incurajati sa faca ce vor din noi iar noi sa nu avem nimic de spus.Cum e posibil ca firma respectiva sa nu-mi inchida contractul si sa ma oblige sa raman la ei daca eu nu vreau.De ce nu mi se da copiile dupa ce am cerut.Firma respectiva ami cere daune si vrea sa-mi inchida CM pe baza de indisciplina..dar eu ca am pierdut x serficiuri din cauza lor,ca nu mi-au platit concediul medical..,ca nu-mi aproba incheierea CM si timp de 2 luni nu am fost anutat ca sunt absent nemotivat si ca contractul inca este in vigoare..pt. aste tot eu platesc ca nu m-am interesat..Am depus x plingeri la ITM la care nu am primit raspuns...am facut x cereri si demisii catre firma respectiva si nici azi nu mi-a inchis CM si nici macar nu are buna vointa sa ma asculte cind al caut.Dabea dupa 2 luni si ceva sau trezit sa-mi zica ca-mi va trimite acea decizia acasa pt. ca am lipsit..De ce asa tarziu???ca sa ma mai tina inca x luni prin comisi pina la inchidere si sa asi bata joc de mine chiar cu CM de munca pt. ca ei sunt patroni si noi sclavi.
Suntem o tara ne nimic..pacat de legile astea care nu au nici un inteles si ai inputerniceste tot pe cei ce fura de la stat si de la noi ca ne esploateaza la maxim pe nimic.In luna dec. cind m-am inbolnavit si am suferit o discopatie lobara la coloana ca am stat de la 8 la ora 22:30 in frig mi sa zis ca firma nu are nici o vina si ca nu-mi va plati nimic...si eu nici macar nu le cerusem asa ceva.
Asta este Romania noasta membra a UE
Răspuns la discuția Preavizul de 15 zile
Eu na ma pot prezenta ca mi-am gasit in alta parte intre timp si daca m-as prezenta aste 15 zile angajatorul ar face ce vrea cu mine ca asta asteapta.
Si acea ''cercetare disciplinara'' poate sa-mi afecteze sau sa-mi prelungeasca inchiderea CM..ea trebuiind sa fie inchisa cu data de 5.martie.2009?
Buna ziua,

Mi-am dat si eu demisia de la un angajator cu data de 19 feb.2009 in care am mentionat ca nu pot efectua cele 15 zile preaviz si angajatorul tot ma obliga sa vin
Intrebarea mea este cele 15 zile sunt calendaristice in urma demisiei mele?
Ce trebuie sa fac pt a nu mai efectua acele 15 zile de preaviz si daca pot sa-mi oblig intr-un fel angajatorul de a-mi inchide mai repede contractul el nevoid sa mi-l inchida si nici sa-mi dea copie dupa CM si contractul individual de munca la cererea mea scrisa
Iam cerut o ''decizie de incetare'' cu data respectiva a incetarii pt. a-mi folosi la o noua angajare si refuza sa mi-o dea afectandu-mi noul loc de munca..ce trebuie facut sa obtin acea decizie daca eu mi-am dat demisia
Daca eu nu ma prezint in cele 15 zile preaviz la firma ce consecinte poate avea?

Va multumesc.