avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate maria.dinca

Activitate maria.dinca

buna ziua stimata comunitate

va rog sa ma ajutati cu niste clarificari in legatura cu posibilitatea obtinerea cetateniei americane de catre fiul meu.
Dupa divortul de tatal lui, acesta s-a recasatorit si are cetatenie si rezidenta in America de mai bine de 15 ani . Baiatul nostru are acum 20 de ani si as dori sa stiu daca exista posibilitatea sa obtina cetatenia americana prin tatal lui si care sunt pasii de urmat in acest demers.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
buna ziua,
am rugamintea sa-mi clarificati urmatoarea situatie :
daca un angajat a demisionat in data de 02.08 cu preaviz de 20 de zile, iar in ultima zi de preaviz (30.08) a intrat in concediu medical o saptamana, cum se procedeaza cand se incheie concediul medical ? Mentionez ca in conditiile in care nu ar fi demisionat, acesta urma sa intre in concediu de odihna in perioada 1-8.09 programat si aprobat de la inceputul anului in sistem. Se poate considera ca ultima zi de preaviz va fi astfel prima zi din concediul de odihna programat sau trebuie sa se prezinte la serviciu ca sa efectueze ultima zi de preaviz care s-a suspendat pe durata concediului medical ? va multumesc
va multumesc pentru raspuns
buna ziua,

la angajarea pe un nou job mi s-a solicitat printre alte documente, adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni
Doresc sa va intreb daca este legala aceasta cerinta, mi se pare cam ciudata, niciodata vreun angajator nu mi-a cerut asa ceva.

Va multumesc
Răspuns la discuția incarcare consum apa rece/calda
1. In conditiile in care in luna precedenta administratorul mi -a trecut la intretinere mai multe persoane, iar cand am intrebat de ce, raspunsul a fost ca asa au spus vecinii, va dati seama cam la ce raspuns trebuie sa ma astept;
2. Dupa discutia de luna trecuta vis a vis de numarul de persoane, a promis ca face regularizare la luna ianuarie, iar la luna ianuarie m-am trezit ca pe langa faptul ca nu a facut nici o corectie mi-a pus la plata consum dublu si la apa calda si la apa rece, in conditiile in care toti locatarii depun consumurile de apa fix in data de 2-3 ale lunii;
3. Deasemenea eu platesc intretinerea prin ordin de plata direct in contul asociatiei. La intrebarea mea catre administrator de ce apar cu sold restant la intretinere in luna ianuarie, in conditiile in care platisem tot cu o saptamana inainte de afisarea listelor de intretinere raspunsul a fost ca ea nu se duce in fiecare zi sa ia extrasul de la banca, de parca intra in obligatia mea ca proprietar sa fac acest lucru, in conditiile in care noi proprietarii ii platim salariul de administrator tocmai pentru aceste servicii.

Cam acesta este profilul administratorului cu care am de-a face, asta ca sa va satisfac curiozitatea, la fiecare sesizare are un raspuns pe langa subiect, care nu-mi rezolva ci imi agraveaza problema, ca urmare am decis sa nu ma mai milogesc de doamna administrator care se comporta cu proprietarii de parca ar fi copii de gradinita, ci sa folosesc instrumentele pe care le am la dispozitie ca proprietar.
Credeti ca am procedat gresit ?
Răspuns la discuția incarcare consum apa rece/calda
As vrea sa stiu totusi si baza legala pentru care se procedeaza la asa ceva
Multumesc
Răspuns la discuția incarcare consum apa rece/calda
Daca diferenta era pentru partile comune trebuia sa se reflecte in rubrica respectiva de cheltuieli parti comune si nu la numarul de metri cubi consumati conform indexului declarat lunar de fiecare proprietar. Ma gandesc ca pentru acest motiv ni se cere lunar sa depunem in cutia asociatiei consumul dupa citirea contoarelor, altfel am trece la pausal si calculele ar fi diferite.

buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu speta de mai jos:
1. Care sunt pasii de urmat pentru a reclama administratorul de bloc care mi-a trecut nejustificat la intretinere un consum dublu de apa calda/rece decat cel declarat de mine lunar?
Mentionez ca am evidenta pe luni a consumului pe care l-am declarat si se poate si verifica cu contoarele ca ceea ce am declarat este conform cu realitatea.
2. Deasemenea cum trebuie sa procedez pentru a verifica daca si pe alte luni din urma mi s-a incarcat factura la intretinere nejustificat ?
Exista o autoritate reglementata catre care pot face reclamatie ca sa efectueze acest control ?

Va multumesc
Răspuns la discuția programul de liniste
va multumesc foarte mult pentru raspuns.
buna ziua, va rog sa ma consiliati in urmatoarea speta :
conform noii legi privind programul de liniste in bloc, inteleg ca est interzis sa faci zgomot de orice fel intre orele 13-14 si 22-8.
Am urmatoarea situatie : baiatul meu urmeaza niste cursuri de chitara si este nevoit sa exerseze, asadar face acest lucru cu intermitente, aproximativ 2 ore pe zi intre orele 18.30 - 20.30, in balcon, cu usile si geamurile inchise ca sa limitez cat mai mult propagarea sunetelor. Am intrebat vecinii de pe palier si pe cei de dedesubt si au spus ca nu aud la nivelul sa-i deranjeze, cu exceptia vecinei de alaturi care motiveaza ca nu mai poate sta in bucatarie. Am fost deasemenea interpelata de o anume ''sefa de scara'' si de administrator cu amenintari ca imi va da somatie pentru zgomot desi acesta nu se produce nici pe departe in orele interzise si nici macar pe toata durata orelor permise. Este legala o asemenea amenintare? Ce temei legal are ?Ce pot face in acest caz ?
Va multumesc