avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1450 soluții astăzi
Forum Activitate merda

Activitate merda

De recurs nu cred ca se mai pune problema. M-a anuntat ex ca renunta.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Hotararea de la apel a fost pronuntata pe 19.04.2010, iar acasa a sosit pe 13 iulie. Cat trebuie sa mai astept?
Buna dimineata!
Deci, trebuie sa ma duc eu sa o iau, nu sa astept sa soseasca la domiciliu?
Procesul pe fond a fost in sector 6, iar apelul a fost la TMB. De unde primesc hotararea judecatoreasca definitiva? Trebuie sa ma duc eu sa o iau sau soseste acasa?

Va multumesc.
Pentru a depune plangere pentru neplata pensiei alimentare trebuie ca hotararea jud. sa fie definitiva si irevocabila? Am obtinut custodia si in urma apelului intentat de fostul sot, iar pensia alimentare nu a mai achitat-o pentru o perioada de 4 luni. Probabil va urma si un recurs...Chiar trebuie sa astept hotararea definitiva? Unde e de recomandat sa fie depusa: la parchet sau la sectia de politie?

Va multumesc mult.
Procesul inca nu s-a incheiat.Probabil o sa urmeze un recurs. Reclamant tot el. Apelul( pt incredintarea minorilor) i s-a respins ca nefondat.
Cei de la directia pt alocatiile copiilor mi-au spus ca pana nu am o hotarare
judecatoreasca definitiva, nu se poate schimba nimic.
Iar banii, ii vireaza direct in contul meu.
Multumesc.
Presupun ca v-ati referit la pensia alimentara. In urma hotararii( procesul pe fond) i se pusese poprire pe salariu. Si-a dat demisia, s-a angajat part-time, a deschis proces pentru diminuarea pensiei si a obtinut o reducere de 50% (conform adev de salariat), dar nu i s-a mai pus poprire.Iar alocatia copiilor, o primeste de la postas si mi-o vireaza in cont, dar cu multa intarziere si nu mereu toata suma.
Ma intereseaza daca as putea sa-l reclam pentru ca nu achita total pensia alimentara.
Multumesc.
Se poate face plangere penala impotriva celui care achita doar o parte din pensia alimentara, dupa cum ii convine? E adevarat, achita lunar, dar cumuland aceste sume, reiese ca pentru ultimele 2 luni nu a achitat nimic.
In plus, este titularul alocatiei celor doi copii, pe care o primeste de la postas. Se foloseste de acesti bani si ii vireaza, la fel, cand are chef.
Va multumesc.
Răspuns la discuția INTIMPINARE
Va multumesc mult.M-a ajutat mult raspunsul dvs.
O zi buna!
Discuție INTIMPINARE
E aiurea sa solicit ca hotararea data de Instanta de fond sa se pastreze si sa devina definitiva si irevocabila? Dovada platii taxei de timbru se poate atasa intimpinarii trimisa prin posta?
Multumesc mult.