avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate anachriss

Activitate anachriss

Buna ziua,

Unde as putea face o reclamatie sau o plangere referitoare la boicotarea unui concurs pe un post de radio? Mai exact, trebuia sa votam pentru o anumita persoana, aseara ajunsesem la 8650 de voturi, aproximativ, iar persoana concurenta avea cam cu o mie mai putin. Azi dimineata persoana noastra avea mai putin cu aproape o mie de voturi iar concurenta crescuse cu vreo 3500...am incercat sa sunam la redactie, nu a raspuns nimeni...aveti un sfat? Cine e autoritatea competenta in astfel de cazuri? Nu avem nici o dovada, dar pe serverul lor s-ar putea demonstra acest lucru...mentionez ca cea care a crescut in voturi in mod misterior peste noapte este fiica unui om influent din oras...

multumesc mult
Răspuns la discuția demers de angajare
si daca acel post este nou infiintat, de asemenea trebuie declarat vacant? Si mai exact in ce consta asta?are legatura cu acea oferta de munca pe care trebuie sa o prezint agentiei?
eu sunt din Dambovita, iar firma este in Prahova. Angajatorul inceheie conventia in Dambovita, banuiesc, dar locul de munca unde il declara vacant?in Prahova?
Va multumesc pentru raspunsuri, imi sunt de mare ajutor:) Chestia este ca nici angajatorul nu stie exact ce pasi trebuie sa urmeze, avand in vedere ca voi fi primul angajat.
care este salariul minim brut care trebuie acordat unui absolvent de studii superioare?precizez ca angajatul va lucra in alt domeniu decat in cel pe care l-a studiat..multumesc!
va rog sa ma informati in ce priveste pasii de angajare. Sunt absolventa de facultate si figurez in evidenta de la somaj. Am inteles ca mai intai, trebuie sa ma prezint la AJOFM pentru repartitie dar ce documente imi trebuie in prima faza, in afara ofertei de munca?Am nevoie de fisa postului ori de contract sau acesta urmeaza sa fie inscris de catre angajator la inspectoratul de munca?Si dupa ce se inscrie contractul, se poate depune de angajator dosarul pentru subventie?
Va multumesc!
de fapt, nu as dori sa infiintez o agentie de turism ci doar sa stiu mai exact unde incepe activitatea de agentie de turism daca pt inceput ai un site unde faci reclama unor hoteluri pensiuni si dupa aia vrei sa faci si rezervare online si dupa aia si plata online pentru servicii ?
Pentru ca dupa mintea mea numai daca ai un site nu esti agentie ... dar s-ar putea ca la un moment dat sa se cheme ca esti agentie si sa trebuiasca sa-ti iei toate cele.
Pina unde poti merge cu servicii, conexe sa zicem, fara sa fie nevoie de toate licentele si persoanele cu brevet.
Este ilegal sa desfasori activitati de acest gen fara a avea licenta?