avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate dry

Activitate dry

Se calculeaza la pensie,
anii de studiu la facultate curs de zi?
/
dar armata?

In '94, si fetele faceau armata obligatorie.
Dupa licenta, am avut convocarea de 2 luni, cu depuere de juramint si restul.

multumesc anticipat,
dry
Aceasta se subintelege.

Dar daca datorita oboselii sau.... , nu sint informata integral si voi pierde dreptul la somaj sau pensie europeana , cine va avea de pierdut si cine va fi vinovata?

CATEGORIC, EU!
De acesta doream sa ma informez despre legislatia din RO, deoarece legislatia Germana este clar scrisa pe site.
dry
Am obtinut un contract de munca in Germania (intermediar EURES-Oradea).

Trebuie sa intocmesc / sa declar / sa informez anumite foruri; (cum ar fi Financiar sau nu stiu )?

Doresc ca in caz de somaj sa am dreptul la somaj in Euro, respectiv la pensie in Euro.

In legislatia Germana, prin lege sint obligata sa platesc la sfirsit de an (eu , nu angajatorul) un impozitul pe venit de 15%.

Orice informatie, sfat este foarte bine venit si Va Multumesc Anticipat.

dry
Răspuns la discuția program de lucru abuziv
Merita sesizat ITM-ul,

In august am depus sesizarea la ITM, iar in septembrie au venit seara in control.
Din ziua urmatoare am inceput programul in schimbul intii, ca toti ceilalti.

Multumesc tuturor, ptr.sfaturi!
dry
Răspuns la discuția program de lucru abuziv
referitor la CIM, la cap.DURATA MUNCII, scrie:
"1)a.repartizareaprogramului se facea dupa cum urmeaza (ore zi/ore noapte/inegal); 8.00-16.00
b.programul de lucru se poate modifica inconditiile regulamentului intern/ contractului colectiv de munca aplicabil."
Pe linga toate acestea doresc sa mentionez :
- de la angajare (aug.2007)si pina in aprilie a.c. am lucrat doar de dimineata(pst: supervizor prod. electronice)
- avind in vedere noul project al companiei, am reusit sa conving team-ul ca e important sa facem un sacrificiu & sa rezistam trei saptamini (cind urma sa se formeze doua schimburi- conform conducerii). Deja in a patra saptamina, conducerea evita subiectul programului de lucru, deoarece nici un operator NU ACCEPTA SA LUCREZE NUMAI DE DUPA-MASA.
-totodata, nu s-a facut nici un document conform caruia, sa fim instiintati si sa ne dam acordul cu acest program doar de dupa-masa.
Spunet-mi, nu este o discriminare faptul ca doar echipei mele(5 pers. din 78 sau 87angajati), sint obligati lla acest program?
p.s. nu exista impotrivire in privinta a se lucra in doua schimburi.
va rog, dati-mi sfaturi!
dry
va rog sa-mi spuneti ce se poate face daca:
-de 6 saptamini lucrez cu echipa mea (6pers. din 70), doar in schimb de dupamasa(h:13-21).
-in aceasta saptamina: -luni-marti de la h:13-21
-miercuri-joi de la h:06.30-15.00/ programul normal in companie/,cu refuzul de a sta la ore suplimentare; motiv ptr. care, azi:
-vineri, programul va fi, h:14-20.

Conducerea nu ia in seama faptul ca bioritmul & viata privata sint mult afectate datorita acestui program.
Le-am sugerat sa faca doua schimburi, dar nefiind doritori, ne joaca pe noi ca pe nebuniul de pe tabla de sah.
va rog, info.
multumesc anticipat,dry
:beta:
aceeasi situatie!
conform ajutorului real al D-nei elga50, am intocmit un memorandum in atentia Presed. & Asoc. de locatari/ numind legea231/2002 respectiv 230/2007, H.G.1588/2007 cu normele de aplicare a acestora; mentionind ca administratorul mi-a solicitat verbal aceastea deoarece din 2002-pina in 06.mart.2009_data memorandumului dinsa nu avea cunostinta despre exonerarea de la anumite plati de intretinere in cazul unui apartament nelocuit/. In raspunsul primit 23.aprilie, semnat doar de administratoare, dinsa neaga ca nu cunoaste legea si imi face recalcul doar pe 2006-2007 (124,76 )si doar la transport gunoi.
avind in vedere ca perioada 2002-2005, sustine ca am fost vazuta saptaminal si nu mi-o recalculeaza; imi voi sustine dreptatea in instanta.
nu stiu in ce masura ati urmarit, detalierea platilor; dar eu am avut total calculat gresit, in doua cazuri plata dubla la aceeasi luna.
nu va lasati, cereti totul in scris. dovada unui apt. nelocuit este f. usoara(martori, pasaport).dry.
sint in aceeasi situatie ca prietena D-stra. persoana care m-a ajutat real ptr. demersurile de recuperare a sumelor platite asociatiei este D-na olga50. tema mea a fost exonerare de la anumite cheltuiel de intretinere
consider c-ar fi catastrofal.
-nici un out-sider n-ar avea interes decit financiar din acest lucru.
-faptul ca multi administratori au facut speculatii pe cont propriu, fraudind sume imense; a facut ca locatarii sa nu mai aiba incredere in aceste asociatii.
-asocatiile care reprezinta un nr. mai mic de locatari(o scara/maxim doua), au o contablitate mai transparenta si ideea de comfort comun este le unison.
dry
Mii de Multumiri D-nei elga50 ptr, sfaturi.

In dec.2009( dupa un an de corespondenta cu administratoarea), avocata a acceptat deal-ul administratoarei.
Mi-am recuperat cu virf si indesat banii, si nu pe seama vecinilor.

dry