avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate adriana10

Activitate adriana10

Buna ziua,

As dori sa stiu ce trebuie facut pentru declararea unei anumite zile ca fiind internationala. Am observant ca ONU si UNESCO pot decreta astfel de zile. Un ONG international poate aproba o zi internationala? (cel putin, pentru statele membre s-ar putea?) Sau ar trebui sa luam legatura cu reprezentatii UNECO din Romania si sa intreprinda ei demersurile necesare?

Multumesc.
Multumesc pt raspuns.

In urma recursului, nu s-au schimbat sumele... De altfel, hotararea a ramas aproape la fel. S-a modificat doar in sensul aplicarii articolului privind scaderea pedepsei ca urmare a recunoasterii vinovatiei.
Am rugamintea, sa-mi spuneti, daca puteti, care este actul normativ la care va referiti cand spuneti: conform legii asiguratorul raspunde in limita maxima de despagubire, ceea ce inseamna ca prietenul dumneavoastra nu ar trebui sa plateasca nimic (nu pot fi obligati in solidar inculpatul si asiguratorul). M-ar ajuta sa stiu unde sa caut exact.
De asemenea, m-ar interesa modalitatea in care poate fi contestata poprirea.

O zi buna.

O sa incerc sa redau cat mai detaliat speta pentru a ma putea ajuta cat mai bine.

La inceputul anului 2009, prietenul meu a provocat un accident rutier, ranind 2 persoane: o fetita de 12 ani si bunica ei de 70 ani. Accidentul a avut loc pe trecerea de pietoni. In urma lui victimele au avut ceva zile de ingrijiri medicale (fetita 12, bunica in jur de 24), insa in prezent nu mai au nicio problema de sanatate cauzata de accident.
Instanta s-a pronuntat in 2012: 1 an cu suspendare, termen de incercare 3 ani, si surpriza surprizelor: DAUNELE, astfel:
- pt fetita 3 000 lei daune materiale, 15 000 euro daune morale;
- pt bunica 5 000 lei daune materiale, 10 000 euro daune morale;
- celor 2 spitale in care au fost internate victimele aprox. 3000 lei;
- cheltuieli judiciare - pe care le-a platit.
In jurisprudenta instantelor romanesti nu am intalnit asemenea sume la daune pentru fapta asta.... In fine...
Mentionez faptul ca, pe parcursul spitalizarii, a fost prezent tot timpul si le-a ajutat cum a putut pe victime. De asemenea, e important sa spun ca atunci era student, avand 21 ani, deci nu avea venituri pt a le plati 5000 euro, cat cerusera pt a se impaca (si oricum suma era prea mare pt prejudiciul provocat.... desi instanta a avut o alta opinie, din cate se vede).

Problema este ca i s-a pus poprire (i-au fost blocate cardurile) pt toate daunele astea, desi el a fost obligat la plata lor ALATURI de asigurator.

Intrebarile mele sunt:
1. In cazul in care nu plateste daunele, fiind de buna-credinta, ce se va intampla?
2. Este posibil sa i se puna poprire pt intreaga suma lui si asigaratorul sa nu plateasca nimic?
3. Este normal sa i se puna poprire pe intreg salariul (care este de vreo 1500 lei) si sa-l lase "sa moara de foame"?
4. Cum de in unele cazuri asiguratorul plateste sau, si mai bine, este obligat DOAR EL, de instanta sa plateasca daunele, iar in cazul lui ii revine lui datoria de a plati intreaga suma?
5. Ce poate face pt a plati asiguratorul daunele?

Multumesc.
Răspuns la discuția zile ingrijire medicala -URGENT
Va multumesc pt raspuns!
Am lovit 2 persoane pe trecerea de pietoni, o batrana de 73 ani si o fetita de 13 ani. Nu au rani grave...fetita are o vanataie deasupra sprancenii, un traumatism la ceafa si fractura la nas, iar batrana are arcada sparta ( a fost cusuta) si 2 coaste rupte. As vrea sa stiu ce sa fac daca numarul zilelor de ingrijiri medicale o sa fie mai mare de 10 zile. Stiu ca daca aceste zile sunt mai putine, nu e considerata infractiune. Dar ma poate actiona civil, in acest caz? Asigurarea RCA ma ajuta in acest caz?
Multumesc!
Răspuns la discuția accident pe trecerea de pietoni
eu speram sa nu fie asa grav ... adica sa nu se depaseasca 10 zile :( sunteti sigur ca pt acele vatamari se va trece de 10 zile ? iar doctorii au spus ca fetita se va reface in 2 sapt.. La ce daune credeti ca ar trebui sa ma astept?Ce as putea sa fac acum sa-i ajut?
Aseara am lovit 2 persoane pe trecerea de pietoni, o batrana de 73 ani si o fetita de 13 ani. Nu au rani grave...fetita are o vanataie deasupra sprancenii, un traumatism la ceafa si fractura la nas, iar batrana are arcada sparta ( a fost cusuta) si 2 coaste rupte. As vrea sa stiu ce sa fac daca numarul zilelor de ingrijiri medicale o sa fie mai mare de 10 zile. Stiu ca daca aceste zile sunt mai putine, nu e considerata infractiune. Dar ma poate actiona civil, in acest caz?
Multumesc!