avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate midadu

Activitate midadu

Buna ziua, as vrea un sfat in legatura cu excluderea unui asociat dintr-o firma care are doi asociati cu 50% fiecare si care sunt si administratori. Cel de-al doilea asociat a promis ca in schimbul asocierii va veni cu o suma pentru creditarea si sustinerea activitatii societatii (este vorba de o casa de amanet). Asocierea s-a facut in anul 2010, dar acesta nu a avut nici un aport in realizarea profitului societatii. I-a fost solicitata retragerea, dar trage de timp (a stiut ca bilanturile anului 2011 s-au depus pana in mai 2012 si firma inregistra profit). Ce se poate face pentru excluderea lui? In timpul anului 2011 a solicitat din societate bani si a si primit, insa se eschiva tot timpul cand trebuia sa semneze vreun document. Un avocat l-a sfatuit pe asociatul in cauza sa faca o majorare de capital social, urmand ca apoi printr-o hotarare judecatoreasca acesta sa fie exclus.Este corect asa?
Cu multumiri,:D
Cum pot angaja o persoana pentru a lucra in constructii (muncitor calificat), dar perioada de lucru ar fi pentru 3 zile? Multumesc pentru raspuns.:)
In situatia in care o societate este radiata (apare pe site-ul Mfin ca fiind radiata incepand cu data de 14.03.2012) dar are datorii (aproximativ 8700 ron la buget-dar sunt doar penalitati) ce se intampla? :)
Răspuns la discuția transmitere CIM pe itmonline
Extrem de bine spus! E o tara unde cine munceste ... greseste! E deosebit de stresant si nici nu stii sa mai deosebesti binele de rau! Ce o fi o fi! Nu mai pot indrepta greseala! Numai bine si multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția transmitere CIM pe itmonline
Am incurcat-o! intre timp acel CIM a si fost inchis. Ce se intampla la un control? Sunt verificate CIM active sau toata activitatea societatii de la inceputuri?
Am o nedumerire in legatura cu transmiterea unui CIM pe portalul itmonline si anume: in data de 12.01.2011 am inregistrat in Revisalul societatii un CIM cu data de incepere a activitatii de pe 13.01.2011, dar pe portalul itmonline l-am transmis pe 26.01.2011. Nu stiu daca am procedat corect....:((.Multumesc cu anticipatie :Opentru raspuns!:sorry:
Răspuns la discuția concediu medical
Acest lucru este prevazut in RI si anume ca angajatul trebuie sa anunte in 24 de ore de la momentul intrarii in CM. Angajatul a si semnat un proces verbal privind luarea la cunostinta a prevederilor acestui regulament. Instiintarea societatii trebuie sa se faca in scris si sa aiba un numar de inregistrare in registrul societatii. Acest lucru nu s-a intamplat si el s-a intors la serviciu ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Sa inteleg ca se poate declansa cercetare disciplinara?
Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu data instiintarii angajatorului privind concediul medical... si anume: un angajat si-a luat concediu medical si l-a adus (fara a instiinta societatea pe durata derularii concediului medical) la terminarea acestuia. Care este modalitatea de anuntare a acestui concediu medical? Cum va fi trecut in pontaj pe durata acestui concediu mnedical?:O
Discuție Revisal
Am ajuns la capatul rabdarii. Am incercat sa transfer datele din revisalul vechi in cel nou si mi-a dat eroare. Imi solicita patch-ul 206.007. Am incercat sa il instalez si acets imi spune ca trebuie instalate patch-urile 206.004; 005 si 006. Dar varianta in care am lucrat este 2.3.0. Deci am facut de fiecare data upgrade asa cum mi-s cerut programul.Singura modificare este aceasta actualizare de la 01.08.2011. Daca introduc toate datele in noul revisal, la prima transmitere a datelor se vor dubla contractele de munca active la acest moment? Daca solicit baza de date, nu cumva este asa cum am transmis-o de la societate ultima data pe 20.07.2011, deci faca aceasta actualizare? Nu stiu ce sa fac!!!#-o:((
Buna ziua. As vrea sa intreb daca noile date introduse in revisalul nou (cel aplicabil de la 16 august 2011) si anume cele salvate din revisalul vechi si informatiile noi trebuie transmise la itm cu adresa de inaintare sau e suficient online? (nu am semnatura electronica)....Multumesc!:O