avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate Negru

Activitate Negru

Răspuns la discuția vinzare catre minor
da are si el copii din casatoria anterioara.si nu are cum sa-mi infieze copilul deoarece tatal lui nu ar fi de acord.vrem sa facem acest lucru pt a nu exista discutii intre copii mai tirziu.daca ma trec pe mine ca procurator de fonduri nu o sa poata spune cindva ca fondurile proveneau si de la el ca doar eram casatoriti si aduceam amindoi bani?si sa anuleze cumva acest act?
buna seara.sotul meu vrea sa-i faca fiului meu din prima casatorie act de vinzare-cumparare pe jumatate din casa.copilul meu are 14 ani.am intrebat un notar si mi-a spus ca trebuie sa vina si cineva de la autoritatea tutelara.asa este?
actul de vinzare cumparare nu poate fi contestat pe motivul ca de unde are un copil de 14 ani bani?
va multumesc tuturor pt raspunsuri
stiu ca e cam ciudata intrebarea mea dar :-/exista vreo lege care sa spuna ca sotul supravietuitor i-l mosteneste pe cel decedat doar daca au fost casatoriti un anumit nr de ani?sau nu conteaza cit timp au fost casatoriti?
Răspuns la discuția pensie alimentara
buna ziua.imi cer scuze ca intervin dar o sa va dau un exemplu din proprie experienta.timp de 3 ani(cit a durat divortul) tatal copilului meu nici nu a vrut sa auda de el,cind ne intilneam la tribunal si vroiam sa-i arat poze cu fiul nostru spunea ca nu il intereseaza persoana lui(ca este urit),nu i-a dat nici macar o eugenie,nici macar de ziua lui iar cind in final s-a terminat divortul nu vroia sub nici o forma sa trimita pensia stabilita de lege,(eu nu cerusem decit copilul,iar pensia este de 90 ron pe luna cu toate ca are venituri f mari )dar in schimb vroia program de vizita la care eu nu am putut sa ma opun.iar acum in schimbul la cei 90 ron se joaca cu nervii mei.si eu m-am recasatorit,(actualul sot vroia si el sa imi infieze copilul)doresc sa mai fac un copil,dar fostul este tot timpul prezent in viata mea facindu-mi discutii in familie. de exemplu: ma suna sa ia copilul (gaseste tot timpul pretexte pt a ma suna),momindu-l ca ii cumpara ceva sau ca i-l duce undeva i-l pune pe baiat sa ma sune ca mai sta la el sau ca ramine peste noapte.de cite ori merge la el copilul meu vine influentat negativ.in momentul de fata el are mai multi bani ca mine si ii face toate poftele copilului.daca imi cert copilul spune ma duc la tata.deci traiesc un cosmar si acum dupa divort si cred ca o sa traiesc asa pina unul din noi va muri.sfatul meu este sa nu luati legatura cu el in nici un fel,pt.ca barbatilor de genul acesta care isi parasesc copii atit le trebuie sa vada ca esti fericit fara el ca nu o sa scape nici o ocazie pt a-ti pune bete in roate.va rog mult sa ma iertati pt inteventia mea dar am simtit ca trebuie sa va spun acest lucruri pe care mie nu mi le-a spus nimeni.va doresc din suflet numai bine si sa aveti parte de copii dumneavoastra.:((:belay::slap:
Răspuns la discuția scoaterea minorului din tara
buna seara.mi-ati scris 'minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia ' si acum va intreb din nou DACA FACE O PROCURA FALSA ?CA EU ZIC CA NU-I E GREU SI IMI IA COPILUL?ce stiu cei de la granita ca noi sintem divortati?ca mi-a fost incredintat mie copilul?eu cred ca se pot face multe cu bani.sa va dau un exemplu:in urma cu aproape 3 ani,abia plecasem de la el si neavind nimic am vrut sa iau lucruri in rate.am adus toate actele necesare si ce credeti?doamna de la birou de acte mi-a spus ca pe cnp-ul meu ,pe toate datele mele in afara de nume mai erau credite facute si neplatite,cu alt nume.adresa si datele erau de pe o carte de identitate pe care credeam ca am pierduto de vreo10 ani dar pe care am regasit-o in geanta cu acte a sotului meu dupa ce imi facusem alt buletin.Deci poate am inebunit eu de atita stres dar de unde atita bunavointa si cemai baiat bun asa deodata ca timp de 3 ani nu i-a trimis nici o eugenie(nu mai zic de hainele si jucariile copilului) si daca nu isi dadea seama ca mam desteptat si ii pot face probleme nici pensia alimentara nu o trimitea.va rog din suflet sa ma iertati ca sint asa insistenta dar daca te-ai fript cu ciorba ajungi sa sufli si in iaurt.POT ANUNTA UNDEVA CA SA NU SCOATA COPILUL DIN TARA?in cit timp se poate trece un copil pe pasaportul tatalui?:slap:.
Răspuns la discuția scoaterea minorului din tara
va multumesc pt raspunsuri.si eu cred ca e bine sa mearga la mare cu tatal sau dar pina la intoarcere eu tot in stres am sa stau.inca ma gindesc ca daca face imprumuturi cu acte false nu o sa-i fie greu sa falsifice actele pt scoaterea copilului din tara.sa dea dumnezeu sa fie doar o idee in mintea mea stresata.multumesc :wassat:
buna seara.am si eu urmatoarea problema:am terminat divortul,minorul mi-a fost incredintat mie(mama),tatal a obtinut drept de vizita prima si a treia simbata din luna si doua saptamini in vacanta de vara(nu se specifica cind).azi fiul meu mi-a zis ca o sa mearga la mare cu tasu wekendul viitor.pe mine m-au luat gindurile negre ca daca imi scoate copilul din tara si nu o sa-l mai vad niciodata?credeti ca exista vreo sansa sa faca acest lucru?si credeti ca eu as putea anunta undeva inainte?am inteles din alte subiecte ca ar trebui procura de la mine,dar daca face una falsa? ca are cunostinte care se ocupa cu falsificarea de acte.sau daca i-l pune pe fiul lui mai mare din alta casatorie sa-mi scoata copilul din tara ca au acelasi nume si acelasi tata?acest fiu mai mare si-a mai scos o sora din tara doar cu buletinul ei(ea avea atunci 14 ani),dar era incredintata tatalui .din cite stiu eu nu le-a trebuit alte acte dar pt mine a fost o intrebare de ce nu a plecat si el cu copii si a plecat dupa o saptamina(probabil ca i-a fost frica).copii au ajuns si s-au intors bine.iar acum aud ca acest fiu mai mare vine in tara ca sa mearga cu ei la mare.eu sint cam suspicioasa de felul meu,daca trimite copii cica la mare si i-l pacaleste si i-l scoate din tara ca are o gramada de cunostinte afara,chiar si o fosta concubina care i-l cheama sa-si reia relatia.deci eu ce pot face ?sa anunt undeva inainte sa nu-l poata scoate din tara ca daca iese nu-l mai vad eu niciodata???el e foarte razbunator si ma gindesc ca dupa ce ne-am judecat 3 ani a fost de acord sa terminam si e foarte prietenos (ceea ce nu-i sta in caracter),toate cu un scop.va rog sa ma iertati daca mam repetat in idei sau nu am fost prea explicita dar sint disperata pt ca fiul meu este motivul pt care traiesc, muncesc,respir,mam chinuit multi ani si tatal lui stie acest lucru si cind a vrut sa rida de mine ca mia luat tot si eu i-am rasuns ca nu ma intereseaza ca am cel mai valoros lucru copilul meu el m-a amenintat ca nu se lasa pina nu ma vede terminata de tot cerind iertare ca am plecat de la el chiar de-ar fi sa ia copilul.va multumesc din suflet pt viitoarel raspunsuri:sorry:
am inteles.multumesc mult pt raspuns:vishenka:
banii pt cele 126 de zile cine ii da?statul sau angajatorul?si daca nu esti angajat si ai doar contract de prestari servicii de la cine primesti banii?pt cele 126 de zile trebuie sa ai platit contractul cu casa de sanatate?sau este de ajuns ca ai platit impozitul pe venit?:wassat: