avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate Nora Matei

Activitate Nora Matei

Salut!

Stie cineva daca exista o lege / care este aceasta, care sa impuna pentru transportatori de marfuri/ persoane - extern un certificat de conformitate ISO 9001 (calitate) acreditat?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Imi puteti va rog raspunde, care lege reglementeaza activitatea unei SC cu cod CAEN 6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Minuta de informare
Va multumesc pentru raspuns!
Nora M.
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog care este rolul (care sa justifice reglementarea) minutei de informare dinaintea incheierii/ modificarii CIM?
Are cumva un rol de "promisiune de" in favoarea angajatului?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Operator economic
Va multumesc pentru raspuns, problema are acum o solutie!

Nora M
Răspuns la discuția Operator economic
Va multumesc pentru raspuns, dar din explicatia dumneavoastra nu am inteles daca un ONG poate fi considerat/ asimilat unui operator economic sau are un statut complet diferit. Nu gasesc o definitie a operatorului economic!

Ma poate lamuri cineva, ONG-urile sunt considerate operatori economici?
Va multumesc
Răspuns la discuția Strategia de dezvoltare locala
Va multumesc pentru raspuns,

Sarbatori fericite!
Buna ziua,

Imi puteti va rog raspunde - care este textul de lege care reglementeaza (prevede necesitatea) de a elabora strategia de dezvoltare locala de catre autoritatile publice din Romania?

Va multumesc,

Nora Matei
Răspuns la discuția penalitati CAS pensionari
Tatal meu se afla in aceeasi situatie
pe langa pensie, pt care plateste CASS,are un venit foarte mic din inchirierea unei locuinte, pentru care i s-a solicitat de catre casa de sanatate CASS + penalitati, totul calculat la salariul minim din perioada respectiva (mult mai mare decat venitul propriu-zis), retroactiv, incepand din 2004, desi legea sanatatii este in vigoare din 2006
suma a fost destul de mare
este aberant
si din pacate pensionarii nu au forta sa se opuna