avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters80880

Activitate ContSters80880

Asocitia a solicitat inca un termen pentru a lua la cunostinta de continutul intampinarii si cererii reconventionala
..ce dispune instanta suna cam asa:
instanta "incuviinteaza cererea de amanare formulata de reclamanta" si "pune in vedere reclamantei sa convoace o Adunare generala extraordinara pentru discutarea si lamurirea situatiei care face obiectul prezentai cauze"
...mie imi pune in vedere sa fac evaluarile degradarilor in ap si sa precizez valoarea, sa timbrez si sa depun la dosar ...deviz de lucrare
..ideea e ca pana astazi nu am fost invitat,instiintat si nici nu au afisat la avizier vreo data/ora despre convocarea acestei Adunari generale extraordinare si nici vreo reparatie nu a fost facuta
....presedintele,admin si membrii din adunarea generala sunt "mana in mana".....ei stiu foarte bine ca lucrarea s-a facut prost de catre un prieten al presedintelui si ca sa scoata niste bani din asociatie au taiat o factura pe o firma care se ocupa cu depanare calculatoare despre care acum presedintele spune ca "este in faliment" si ca nu mai poate s-o cheme in garantie, chiar daca eu le-am facut sesizare scrisa in care le-am spus ca-mi ploua in apartament chiar la o saptamana de la terminarea lucrarii.
...desi pe mine m-au somat sa platesc intretinerea spunand ca ei au facut reparatia pe terasa...nu au facut vreo proba a lucrarii...presedintele a semnat ca primarul
Buna ziua,

Am mai postat despre povestea mea cu Asociatia de Proprietari...pe scurt: suntem in proces si
1-Asociatia m-a chemat in instanta ptr neplata intretinere+penlitati
2-eu am refuzat plata la intretinere + penalitati pentru ca nu au reparat terasa corespunzator si nu au vrut sa cheme in garantie societatea care a facut reparatiile
3-am facut cerere reconventionala si am cerut instantei sa oblige Asociatia sa repare terasa blocului si daunele din apartament...cererea a fost aprobata

4- Avocatul Asociatiei a spus la primul termen ca s-a luat hotararea in asociatie ca eu sa repar hidroizolatia si banii sa se scada din cotele de intretinere....intrebare....DE CE M-AU MAI CHEMAT IN INSTANTA si de ce mi-au mai perceput penalitati daca au hotarat asta chiar daca eu nu am primit vreo hotarare scrisa in acest sens?????

5- Asociatia nu a facut nimic timp de 3 luni desi instanta a dispus sa faca o "adunare generala extraordinara" sa dicute si sa lamureasca situatia.

Reparatiile nu au fost facute,desi au fost 3 luni de vara,in schimb,ieri,presedintele a urcat pe bloc cu reprezentantul altei societati sa faca o "carpeala mica" desi lucrarea trebuie sa fie in garantie,motivul pentru care nu a mai venit cealalta societate fiind urmatorul,citez presedintele:."tipul care a facut lucrarea si-a bagat firma in faliment si a plecat in Italia".Tipul nou pe care l-a adus chiar stia ce vorbeste si a spus ca lucrarea nu e facuta bine...cartonul aplicat nici macar nu era lipit si a spus ca lucrarea trebuie refacuta in totalitate....altfel nu poate sa ofere garantie.

Am intrat de curios pe internet sa caut societatea "falimentata" si aceasta este un srl cu 200 RON capital social care se ocupa cu servicii IT (depanare calculatoare), nicidecum cu terase de bloc.
Eu am convingerea ca nu are garantie pe lucrare,lucrarea s-a facut de catre un cunoscut de-al presedintelui si au bagat o factura de pe firma de servicii IT sa justifice cheltuiala.
Nu ma lasa sa vad facturile dar, in procesul verbal de constatare a faptului ca dupa reparatia terasei la mine in ap curge apa, presedintele a scris :"Mentionam faptul ca decopertarea materialului hidroizolant si aplicarea stratului de material special hidroizolant nu a facut obiectul contractului nr...incheiat intre societatea "falimentata" si asociatie"


...ce sa fac????...cum sa dovedesc ca nu au facut altceva decat sa-si imparta comisioanele???
Le-am zis ca o sa fac cerere reconventionala si....dupa o zi au stropit putin terasa si au facut un proces verbal in care spune ca nu curge apa, iar eu nu l-am semnat.Dupa 3 zile a plouat si mi-a plouat in casa i-am chemat sa vada si i-am convins sa mai faca o proba.Astazi au inundat terasa si s-a dovedit ca imi ploua in casa dar....NU VOR sa treaca in procesul verbal si daunele din apartament.
Vreau sa stiu in baza a ce document pot sa-mi repar eu casa si...dupa sa le cer banii???
Vecinii n-au timp de procese...marturii in instanta...toti sunt straini...chiar si vinovatul!!!!!!!!!!

Chiar sunt in ceata!!!!!!!!!!!!!!
multumesc pentru sugestie/sfat!!!!
...daca tot m-au chemat in intanta, nu pot sa merg si cu o evaluare a pagubelor din apartament si sa cer scaderea din suma datorata catre asociatie a sumei respective + obligativitatea asociatiei de a repara acoperisul???
...daca tot e un proces, poate se rezolva acum toate problemele.

P.S....nu prea ma pricep
Buna ziua,

Am un ap. la ultimul etaj si in ianuarie 2010 a inceput sa se ude tavanul.Am sesizat verbal presedintele de asociatie si admin. insa nu s-a rezolvat nimic.In august/septembrie (nu mai retin exact) le-am facut sesizare scrisa in care le-am cerut sa se gaseasca o solutie sa reparam acoperisul deoarece se apropia iarna si am mentionat ca n-o sa mai platesc intretinerea pana nu se rezolva problema.
Deasupra apartamentului se afla si se afla inca o antena parabolica imensa care a fost montata fara acordul asociatiei.Presedintele de asociatie a spus ca problema este din cauza antenei si s-a inteles cu proprietarul acesteia sa plateasca reparatia (au mai pus un strat de carton).
Firma a fost aleasa personal de presedintele asociatiei,receptia s-a facut fara vreo proba insa reparatia a fost facuta PROST, deoarece la prima ploaie s-a intamplat acelasi lucru...si acum imi ploua in casa.
Am chemat admin. si presedintele de asociatie sa se convinga dar mi-au spus ca au facut tot ce au putut si daca vreau sa-mi repar acoperisul sa caut eu pe cineva si s-o fac pe banii mei chiar daca lucrarea este in garantie.
Deci:
-reparatia a fost facuta prost si imi ploua in casa
-eu nu am mai platit intretinerea de anul trecut si am fost chemat in instanta de asociatie
Cum sa fac,deoarece nu vreau sa le platesc nimic pana nu imi repara acoperisul, avand in vedere ca pagubele din apartament sunt aproape cat restanta la intretinere.

Astept parerile dvs. .....multumesc anticipat!!!
Răspuns la discuția Somat de admin. de locatari
multam' pentru raspuns!!!!!!!!....ce trebuie sa fac in cazul in care asociatia ma someaza sa le platesc banii datorati pe intretinere (in principiu,n-as vrea sa le achit nimic pana nu repara terasa).
Vis-a-vis de "presedinte de scara":D...blocul are mai multe scari,probabil ca tot atatea ascociatii (chiar nu m-a interesat pana in acest moment) si..asa s-a recomandat respectivul,menionand ca a fost numit in aceasta functie "onorific":D
Pot sa depun aceasta scrisoare la administrator cu nr de inregistrare???
buna ziua,
Deoarece am primit sfaturi fff utile de la Dvs.,va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:

Locuiesc la et.10(ultimul nivel al blocului) si din primavara anului in curs a inceput sa se "pateze" tavanul apartamentului.Pe terasa blocului este montata o antena imensa pentru satelit care este a vecinului de sub apartamentul meu si care a fost montata de cel putin 3 ani fara a avea acordul administratorului/presedintelui,spun ei.
Deoarece am tot fost pe la administrator si presedintele de scara sa incerc sa-i determin sa-l someze pe vecin sa-si dea antena jos,sa repare terasa si nu am avut niciun rezultat,am incetat sa le mai platesc intretinerea in semn de protest.
Administratorul m-a instiintat verbal ca fosta presedinta de scara insista sa-mi trimita somatie de plata,manifestand un dezinteres total vis-a-vis de problema cu care ma confrunt/motivul pentru care refuz sa platesc.
Mentionez ca vecinul nu este roman si trece rar pe la apartament.
Am tot incercat sa merg eu pe terasa sa vad care-i problema,dar seful de scara a ocupat abuziv uscatoria(spatiu prin care se face iesirea pe terasa) si nu vrea sa-mi dea cheia de la aceasta,motivand ca este a dansului.

Chiar m-am saturat sa vorbesc si vreau sa-i actionez in instanta!!!!!!!!!!!

Vreau sa-mi trimiteti (sa ma ajutati sa formulez) un model de somatie pentru asociatie/administrator in care sa cer urmatoarele:
1-sa coboare antena si sa repare terasa
2-sa-mi repare sau sa-mi suporte costul reparatiei in interiorul casei mele care s-a deteriorat din cauza terasei
3-sa elibereze uscatoria si sa-mi permita accesul la acel spatiu comun
4-sa-mi recalculeze costul intretinerii pentru spatiile comune,atata timp cat seful de scara ocupa abuziv uscatoria,deoarece din cate stiu acesta este obligat sa plateasca singur pentru acel spatiu
5-sa-mi plateasca penalizari asa cum eu trebuie sa platesc la restantele catre ei
6- mai doresc sa stiu daca este normal sa platesc penalizari si pentru firma de paza,avand in vedere ca mi-au bagat costul acesteia in costul de intretinere....acesta nefiind evidentiat si eu n-am vazut nici macar contractul care s-a semnat cu aceasta firma.

Astept un raspuns din partea Dvs. si va multumesc anticipat pentru ajutor!!!!#-o
Răspuns la discuția vreau sa recunosc paternitatea
dupa o discutie telefonica cu cei de la starea civila din sectorul I Bucuresti,acestia mi-au spus ca nu accepta sa ma treaca la rubrica "tata"decat cu hotarare judecatoreasca.
E POSIBIL ASA CEVA??????????????????????????#-o E MAI USOR SA-L CRESTI DECAT SA-L RECUNOSTI#-o
Răspuns la discuția vreau sa recunosc paternitatea
sunt in ceata:stunned: pentru ca a mai postat cineva simi spune ca tre' sa avem alt proces
Salutare
Am nevoie de un sfat in legatura cu problema mea:
in urma unei relatii cu o femeie casatorita a rezultat un copil.Copilul a fost conceput pana sa se pronunte hotararea judecatoreasca de divort a mamicii.Cand am fost sa inregistrez copilul la nastere,cei de acolo l-au inregistrat cu numele fostului sot(mentionez ca si mama copilului a pastrat numele fostului sot dupa divort pentru ca vroiam sa ne casatorim si nu avea rost sa schimbe toate actele de doua ori).
Fostul sot a dat in judecata copilul si nu a recunoscut paternitatea.Procesul s-a terminat in favoarea lui (pe buna dreptate) iar in acest moment vreau sa stiu ce e de facut ca sa-mi recunosc copilul.
1-se poate sa merg la cei care elibereaza certificatul de nastere,cu hotararea definitiva si sa cer sa schimbe numele fara proces???
2-daca nu se poate ce trebuie sa fac??
3-daca trebuie sa intentez eu un proces cam cat ma costa,cat dureaza si ....trebuie sa fac si testul ADN???#-o

Scuze pentru limbaj,nu ma pricep la termeni avocatesti.#-o

Va multumesc anticipat!!!!!!!!!