avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate stelamudura

Activitate stelamudura

Răspuns la discuția castig la Curtea de Apel
Va multumesc. Sper sa fie asa.
O seara buna.

Insanatosire grabnica!
Răspuns la discuția castig la Curtea de Apel
Institutia la care a lucrat este subordonata Consiliului Local. Este vorba de sora mea, am fost restructurate cam in acelasi timp, si eu am castigat procesul, am avut noroc si am intrat in posesia banilor. In cazul meu institutia nu a facut recurs, dar vazand ca au actionat mai multi colegi in instanta, au facut recurs in toate cazurile. Consiliul Local poate ANULA o decizie a Curtii de Apel?
Buna seara.
Intreb in numele altei persoane.
A fost restructurata in 2009, a castigat procesul pentru recuperarea drepturilor banesti - un salar compensator, al treisprezecelea salar si plata calculata la rata inflatiei. Partea parata a facut recurs. Persoana in cauza a castigat si la Curtea de Apel, de data aceasta luandu-si avocat si partea parata obligata la toate platile de mai sus, in plus plata cu avocatul, A facut cerere la institutia la care a lucrat pentru plata sumei urmand ca i termen de 15 zile sa primeasca banii. Din surse, s-a aflat ca cererea ei va fi discutata in ultima joi din februarie, in Consiliul Local.
Intrebare> ce are de-a face Consiliul Local cu aceasta Hotarare definitiva, daca acesta poate impiedica intr-un fel decizia finala a Curtii de Apel si ce e de facut in continuare. Vreau sa mentionez ca termenele nu sunt depasite chiar daca a fost restructurata in 2009. Multumesc.
Răspuns la discuția 2 intrebari
Multumesc.
Am lucrat si eu intr-o institutie subordonata primariei de unde au fost disponibilizate mai multe persoane. Hotararea se aplica doar persoanelor care au deschis actiunea in Instanta.
Discuție 2 intrebari
1. Am colegi care au castigat in Instanta salariul compensator si cel de-al treisprezecelea salariu, fiind mentionat in Hotarare, ca se vor acorda aceste drepturi banesti calculate la rata inflatiei.
a) care este rata inflatiei?
b) in cazul in care institutia nu acorda aceste sume la rata inflatiei (cum a fost si cazul meu), ce ii sfatuiti? sa semneze statul de plata asa cum e si sa ia banii,sau sa faca o noua cerere pentru a li se acorda sumele asa cum sunt in Hotarare?
2. Daca la "privat" se acorda spor de vechime si daca da, in ce procent? Pana acum nu demult am fost tot "bugetara" si de 6 saptamani lucrez la privat.
Multumesc.
Răspuns la discuția Cartea de munca - calcul pensie
Sporul de vechime, sigur aparea in "fluturas" in mod distins. Probabil, mai mult ca sigur si in statul de plata.Acum, contabila a fost si ea disponibilizata, contabilitatea facand-o altcineva. Nu stiu daca noua contabila va fi de acord sa repare gresala celeilalte.Problema e pentru colega mea mai mult, cea care m-a rugat sa va scriu, ea intrand deja in pensie si care stie sigur ca primeste o pensie mai mica din cauza acestei greseli. Si aceasta adeverinta cum poate fi data retroactiv pentru mai multi ani? Cu adeverinta ce facem ? O depunem la Casa de Pensii?
Multumesc.
Răspuns la discuția Cartea de munca - calcul pensie
La aceasta doamna nu era trecut sporul de vechime inclus in salariul de incadrare. Tocmai asta e problema.
M-am uitat de curiozitate si in Carnetul meu de munca (am fost in somaj), la fel, este trecut doar salariul de incadrare fara vechimea de 25%. Cartile de munca au fost scanate cu salariu eronat.Inseamna ca, la toti colegii situatia e identica. Ce e de facut? Eu mai am mult pana la pensionare, insa daca nu e trecuta vechimea, asta poate fi o mare problema la calculul pensiei. O primim mai mica, din neglijenta, nestiinta cuiva care s-a facut ca face contabilitate.
Pun o intrebare, in numele altcuiva.
In Cartea de munca este trecut doar salarul de incadrare. Primind sporuri de vechime, stimulente, premiu anual,etc, acestea nu apar mentionate in Cartea de munca.Toate aceste sume au fost impozitate, din care s-a virat unde trebuia.
Influenteaza cumva la calculul pensiei ?
Multumesc
Răspuns la discuția cerere admisa de Tribunal
Multumesc.