avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta Maria

Activitate Nicoleta Maria

Nu se schimba permisul auto
Buna ziua, am o intrebare: stie cineva cum pot recupera un stat de plata pt anul 1996 al cuiva care a lucrat la SNCFR-COMPLEX ASTORIA Bucuresti?
nu este nimeni interesat de subiect?
Buna ziua: va prezint urmatoarea speta:
Cumparator de buna credinta, cumpara prin act de vanzare cumparare autentificat la Notariat un teren.
Vanzatorul dobandise terenul prin contract de intretinere de la tatal sau, impreuna cu alte bunuri imobiliare.
Beneficiarul contractului de intretinere avea 5 copii: 4 fete si un baiat, cel de la care s-a cumparat terenul.
Dupa zece ani de la moartea Beneficiarului contractului de intretinere, una dintre fiice cere anularea contractului de intretinere pentru lipsa de discernamant a beneficiarului (nulitate absoluta)
Castiga cauza la Curtea de Apel...
In continuarea "naturala" a actiunii, fiica, incepe sa ceara constatarea nulitatii actului de vanzare cumparare pe principiul nulitatii actului principal.
Mentionez ca actul de vanzare cumparare s-a incheiat cu trei ani inainte de declansarea actiunii de anulare a contractului de intrtinere.
Intrebarea este: cum poate fi mentinut contractul de Vanzare incheiat ?
Exista jurisprudenta relevanta?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Pensie alimentara
:pleasantry:

nu vreau sa par insistenta (desi uneori sunt :) ) dar ma gandeam daca e posibil ca instanta sa dispuna ca procent din veniturile tatalui si nu ca suma efectiva nivelul pensiei alimentare.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
inca o data, va multumesc. Dumnezeu sa va ajute sa ajutati incontinuare!
Răspuns la discuția Pensie alimentara
dar atunci in ce conditii e posibila o recalculare a pensiei? deci obtin pensia cum ar veni in conditiile date, la venitul minim pe economie, si sa pot cere ulterior o recalculare...exista posibilitatea ca instanta romana sa ceara aceasta informatie de la o autoritate fiscala franceza, in functie de domiciliul lui?
p.s.: raspunsurile dv sunt de folos, nici nu stiti in ce situatie confuza ma aflu, va multumesc.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Va multumesc. Va fi greu de aflat angajatorul dar am domiciliul lui, adica al paratului. si mai este un aspect al acestei probleme: la momentul stabilirii custodiei copilului, nu s-a luat in calcul si stabilirea unei pensii alimentare, desi nu s-a mentionat vreo renuntare la pensie. Credeti ca se poate mentiona acest aspect in vederea stabilirii unei retroactivitati in acordarea dreptului?
Buna ziua,
Cum se poate stabili pensia alimentara unui parinte cetatean strain (francez) in conditiile in care copilul sta cu mama in Romania?
Exista mijloace pe care instanta le poate folosi in aflarea veniturilor paratului in tara lui de resedinta?
Buna ziua, sunt utilizator (persoana fizica) in cadrul unui contract de leasing auto cu OTP leasing. Am aflat ca refacturarea politelor de asigurare catre utilizator NU ar trebui sa fie purtatoare de TVA ( cf legii 571/2003 art 141 lit d), si in consecinta am refuzat plata acestor sume.
In urma unei "corespondente" tip monolog cu OTP leasing am primit un raspuns bizar, printre altele fiind informata de d-na Raluca Veres ca "TVA nu e o taxa e un impozit!" (sic). Situatia e destul de complicata, intrucat in ciuda refuzului meu de a plati acele sume pe care eu le contest in contiunare, OTP leasing si-a permis sa retina din plata ratelor de leasing suma pe care ei au considerat-o ca si datorie catre ei (desi ei la randul lor nu platesc TVA catre furnizor daca e sa urmaresc logica lor conform careia daca se plateste direct catre furnizor atunci nu se percepe TVA).
As dori sa ma lamureasca cineva cum se poate rezolva aceasta situatie:
1. percepere de sume care cf legii nu sunt legale
2. retinerea abuziva din plata ratelor (destinatia in op a sumei fiind bine precizata)
#-o :((