avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1873 soluții astăzi
Forum Activitate clientul

Activitate clientul

ideea este urmatoarea: se incearca evitarea platirii tuturor taxelor pe care le presupune un contract de munca, de aceea cea mai mare parte a veniturilor din colaborare urmeaza a fi platite pe baza unui contract de prestari servicii, in paralel cu cartea de munca.

din cate stiu si avocatii isi presteaza serviciile in baza contractului de antrepriza de servicii, deci ar merge un contract de prestari servicii. DAR, motivul pentru care am pus intrebarea e urmatorul: tocmai cunoscand caracterul restrictiv al legii aplicabile consilierilor si cunoscand ca serviciile de consultanta pot fi prestate strict in formele prevazute de lege pentru avocati, notari, consilieri, ma intrebam daca respectiva conventie civila ar fi valabila. multumesc pentru raspuns. toate cele bune!
Răspuns la discuția presiuni in preaviz
din experienta as spune ca nu sunt doar deviati, sunt si cretini indivizii de felul asta. nu exista nici o cale prin care sa te concedieze disciplinar, mai ales ca iti limiteaza accesul la munca, in sensul ca nu se mai poate presta munca, desi exista vointa in sensul asta. e o manevra pe care toti idiotii de genul asta o incearca, atunci cand oamenii le pleaca. unii ii forteaza sa plece si incheie relatiile imediat, prin acord comun si fara preaviz, altii prin demisii fara preaviz si tot asa. sau, unii sunt dispusi la plati compensatorii numai ca sa fie siguri ca pleci. din experienta spun ca nu iti poate face nimic. vii cand vrei, incerci sa muncesti, nu poti, pleci. esti in preaviz, deci nu are legal ce sa iti faca. in plus, putina lume stie, dar in preaviz programul se reduce la jumatate, tocmai pt ca omul sa isi caute altceva. ceea ce evident ca nu se respecta in Romania. si probabil nicaieri altundeva.
Răspuns la discuția amenintare
nu e normal de nici o culoare. predarea cheilor, a cartelei de acces, a oricaror obiecte de inventar se face in momentul in care se completeaza de catre angajator foaia de lichidare, care se preda angajatului, odata cu decizia de incetare a raporturilor de munca si alte acte care ii sunt inmanate, dupa caz. nu inainte, nu atata vreme cat persoana mai functioneaza sau figureaza ca angajat al firmei. In plus, tot ce predati trebuie insotit de PV, semnat de ambele parti si datat, in mod obligatoriu.
Răspuns la discuția seful meu m-a bruscat
parerea mea e ca fiind in preaviz deja se pune problema incheierii raporturilor de munca in baza contractului, astfel cum el a fost incheiat la data de ..., cand ati inceput sa lucrati. in nici un caz nu va poate nimeni obliga sa semnati alte documente decat lichidarea si procesul verbal de predare a inventarului, daca ati avut. ati omis sa specificati cum incheiati colaborarea, pentru ca vorbiti de preaviz, prin demisie sau prin acordul partilor?

cat priveste agresivitatea, tineti-va cumpatul si nu va lasati influentata: evitati, in cel mai bun caz sa mai stati la discutii, altfel decat in prezenta altei persoane.
Buna ziua. am o nelamurire legata de cumularea CIM cu incheierea unei conventii de prestari servicii pentru activitate de consiliere juridica. Concret, ce implicatii fiscale are incheierea conventiei in paralel cu contractul de munca inregistrat si, in plus, daca se poate incheia contract de prestari servicii pentru activitati liberale (in speta, consiliere juridica)?
Multumesc anticipat!