avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate diana.eugenia

Activitate diana.eugenia

Discuție AJUTOR CE ACTE?
Buna seara ma numesc Diana si am o dilema in prima faza ce acte(toate actele!care or fi?) imi trebuie mie pt angajare in italia ca asistenta si ce etape trebuie parcurse!APOI dilema cea mare este eu sunt divortata si am o fetita pe care vreau sa o duc cu mine ce acte imi trebuie? am asa sentinta def si irev. declaratie a tatalui de incredintare ce mai imi trebuie si ce trebuie sa apostilez pt ea si ce acte imi trebuie pt ca sa primesc alocatie acolo si sa o inscriu la scoala?MULTE NU?:">
Stoica Ioana a scris:

Chiar plecat din tara , nu se poate sustrage de la obligatia ce-i incumba, intrucat , dovedind reaua credinta , pe timp de cel putin 2 luni , sunteti indrituita a depuna o plangere penala avand ca obiect savarsirea infractiunii de abandon de familie.Mai mult , daca veniturile salariale s-au marit , aveti posibilitatea de a va adresa din nou , instantei de judecata , in vederea recalcularii cuantumului pensiei de intretinere, in functie de realitatea de fapt concreta.
Insa veniturile trebuie sa fie legal reglementate.
Va sfatuiesc sa aveti o discutie cu fostul sot , in care sa-i mentionat , ca , in caz de neindeplinire a obligatiei de intretinere, veti depune o plangere penala , la Parchet sau la Politie , putand fi aplicata o sanctiune penala , anume pedeapsa cu inchisoarea (chiar daca legiuitorul , chiar in continutul legal al acestei infractiuni , a prevazut un mod special de individualizare anume suspendarea conditionata e executarii pedepsei.)Vedeti care va fi reactia acestui ,urmand a proceda in consecinta !Succes va doresc!

Problema mea este clara si scurta!Cum imi recuperez cheltuielile de judecata?daca instanta a hotarat ca paratul sa plateasca cheltuielile de judecata(prin hotarare judecatoreasca).
Buna tuturor.ce pot sa zic dupa ultimul subiect si dupa ce l-am dat pe tata fetei mele in judecata si am obtinut pensia mai mare poprire pe salar si data fixa petru venirea acesteia si am primit banii de la firma acestuia am aflat ca bunul samaritean(tatal fetei) a plecat din tara pe nepusa masa azi de dimineata.Ce pot face?in cazul in care el nu mia platit cheltuielile de judecata?si doi se mai tine cont de hotararea judecatoreasca adica data fixa si pensia pe care a stabilit-o instanta,daca el se declara cu venituri minime pe economie?(el avand un castig acolo de cel putin 1500 euro)dar ne declarati).Intreb si eu cum se procedeaza instanta primeste in fiecare luna veniturile lui ce se va intampla?Multumesc anticipat.
Multumesc mult.
eu.ro.lex a scris:

Pe cine ati intrebat de vi s-a spus ca este gratis ? Femeia de serviciu, sau pe cine ???:rolleyes: Daca ati intrebat la registratura, din punctul lor de vedere este gratis, sau daca ati fi facut-o dvs. era gratis. In cazul unui avocat mi se pare foarte normal sa va coste.


Nu pe o fosta colega de clasa din liceu care este avocata respectiva dar am zis ok la asa nu am comentat ma interesa daca este ok chitanta.Si poate va intrebati de ce?ei eu am sa va raspund ca atunci cand am cerut chitanta a urlat la mine si mia zis dar oricum este prea putin pt ce ti am zis!Deci dati-mi voie sa pun la ndoiala chitanta dansei daca este valabila sau nu.
A si inca ceva tot ce am cerut eu si daca a redactat-o ea nu era scris asa ca eu hartia ei nu am folosit-o si mi-am facut eu alta deci eu zic atata timp cat nu ma folosesc de serviciile tale nu cer prea mult avand in vedere ca suntem IN HUNEDOARA?
Buna tuturor sunt Diana am o mica problema am mers la judecatorie si am intrebat pe cineva cum ar trebui sa se scrie o actiune pt majorare pensie lunara de intretinere pana aici ok.Mi s-a raspuns lasa ca ma ocup eu n te costa nimic dar vb mai tarziu si mi se spune iti trebuie sentinta si adeverinta respectivului parat eu ii le dau si dupa cateva ore se prezinta domnisoara cu actiunea gata facuta zicand ca ma costa 150 ron eu raman un pic fara grai zic bine ce sa mai fac cand era deja scrisa si in mana mea ? Acum eu intreb :1 trebuie facut un contract doar pt atata lucru de depus le am depus eu la judecatorie ? am primit o chitanta in care este scris "unitatea -x ;Nr ord reg com/an -nicimic lipsa ;Cod fiscal -lipsa;Sediu -Hd atat;Jud Hd; SERIE HD NR.-NU ESTE ;CHITANTA NR 28; DIN DATA ZIUA -RESPECTIVA SCRISA;
AM PRIMIT DE LA -X-DICA EU;ADRESA -HUNEDOARA SI ATAT NIMIC ALTCEVA;SUMA DE -150 ADICA O SUTA CINZECI LEI; REPREZENTAND -ONORARIU AVOCAT ;CASIER SEMNATURA RESPECTIVULUI AVOCAT SO STAMPILA.INTREB ESTE BUNA CHITANTA PT A O DEPUNE CA sa-l obligati pe parat la plata cheltuielilor de judecata aferente prezentului proces? CE TREBUIA FACUT SAU CUM TREBUIA FACUT CORECT?SAU CE TREBUIA SCRIS?PT A MI FOLOSI CHITANTA.
MULTUMESC ANTICIPAT
Multumesc mult mai am cateva nelamuriri daca se poate?Cum aflu veniturile lui?Pt ca angajatorul lui este in Bucuresti si el isi desfasoara munca in municipiul Hunedoara si eu sunt din Hunedoara si el nici gand sa-mi zica :" vezi ca mi s-a marit salariul sau uite cat iau".Am incercat prin toate metodele amiabile si non suspecte sa aful ce venit are pana si ajutata de gradinita la care este fata la cererea administratorei gradinitei o adeverinta de salariu prin care sa ateste ca lucreaza in romania si venitul acesteia nu pot obtine informatiile .Cum procedez?
Multumesc enorm numai ca priblema de mers la angajatorul acestuia este alta
firma angajatoare este in Bucuresti iar eu sunt din Hunedoara deci cum sa fac?Scuze am omis acest amanunt fara sa mi dau seama.
Ma numesc Diana si am o fetita sunt divortata din 10.10.2007 pana acuma prin sentinta civila am primit pensie alimentara in "favoare a minorului" in suma de 100 lei lunar cu toate ca tata-l lucra in italia cu minimul pe economie din tara.Ok am zis eu o lasam asa dar din data de 17.11.2008 este angasat pe perioada nedeterminanta la o firma din romania si nu vrea sa plateasca mai mult decat scrie in sentinta in care scrie: ' obliga pe parat la plata pensiei de intretinere in favoarea minorei, in suma de 100 lei lunar,cu incepere de la data introducerii actiunii,03.05.2007 si pana la majoratul minorei" ata despre pensie alimentara cand eu am cerut o data fixa etc dar nu mai conteaza acuma .De atunci eu sun in fiecare luna si intreb (cersesc) cand primesc banii fetei mele .
Cum pot acuma sa : stabilesc o data fixa de primire a pensiei ; oprire pe salar pentru pensia fetitei; si binenteles mairerea acesteaia de fiecare data cand creste salariul acestuia?
Va multumesc anticipat si astept ajutorul dumneavoastra.