Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ajutor!Ce mai pot face?in legatura cu pensia fetitei.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ajutor!Ce mai pot face?in legatura cu pensia fetitei.

Ma numesc Diana si am o fetita sunt divortata din 10.10.2007 pana acuma prin sentinta civila am primit pensie alimentara in "favoare a minorului" in suma de 100 lei lunar cu toate ca tata-l lucra in italia cu minimul pe economie din tara.Ok am zis eu o lasam asa dar din data de 17.11.2008 este angasat pe perioada nedeterminanta la o firma din romania si nu vrea sa plateasca mai mult decat scrie in sentinta in care scrie: ' obliga pe parat la plata pensiei de intretinere in favoarea minorei, in suma de 100 lei lunar,cu incepere de la data introducerii actiunii,03.05.2007 si pana la majoratul minorei" ata despre pensie alimentara cand eu am cerut o data fixa etc dar nu mai conteaza acuma .De atunci eu sun in fiecare luna si intreb (cersesc) cand primesc banii fetei mele .
Cum pot acuma sa : stabilesc o data fixa de primire a pensiei ; oprire pe salar pentru pensia fetitei; si binenteles mairerea acesteaia de fiecare data cand creste salariul acestuia?
Va multumesc anticipat si astept ajutorul dumneavoastra.
sa va traiasca fetitza si sa fiti fericite!
acum trebuie sa faceti o actiune in instanta pt. majorarea pensiei alimentare datorita faptului ca de la data stabiliri pensiei prin hot.... pana acum, tatal si-a schimbat locul de munca, are contract pe o perioada nedeterminata de timp si un salariu mai mare- de fapt salariul lui conteaza.
asadar acum ca stiti ca este angajat in rom. veti putea cere pensia conform cu venitul lui nu cu cel minim pe aconomie.
in actiune trebuie sa precizati clar data cand sa va fie facuta plata.

av. m.vasilescu
Buna ziua.O sa incerc sa va raspund punctual:
- cu hotararea pe care o aveti mergeti la angajator si faceti o cerere de infiintare a popririi pe salariul fostului sot asa veti primi aceasta suma modica in fiecare luna la o data fixa;
- inroduceti o actiune la instanta de judecata pentru majorarea pensiei de intretinere , angajatorul va fi obligat sa comunice instantei salariul fostului dvs sot iar pensia de intretinere va fi stabilita in functie de acesta.
Multumesc enorm numai ca priblema de mers la angajatorul acestuia este alta
firma angajatoare este in Bucuresti iar eu sunt din Hunedoara deci cum sa fac?Scuze am omis acest amanunt fara sa mi dau seama.
Multumesc mult mai am cateva nelamuriri daca se poate?Cum aflu veniturile lui?Pt ca angajatorul lui este in Bucuresti si el isi desfasoara munca in municipiul Hunedoara si eu sunt din Hunedoara si el nici gand sa-mi zica :" vezi ca mi s-a marit salariul sau uite cat iau".Am incercat prin toate metodele amiabile si non suspecte sa aful ce venit are pana si ajutata de gradinita la care este fata la cererea administratorei gradinitei o adeverinta de salariu prin care sa ateste ca lucreaza in romania si venitul acesteia nu pot obtine informatiile .Cum procedez?
Procedati corect si legal introducand o actiune pentru majorarea pensiei de intretinere. In cerere specificati faptul ca tatal minorei este angajatul firmei x din bucuresti (faceti toate demersurile pentru a afla numele angajatorului, adresa, tel.) si solicitati ca:
- noul cuantum sa fie stabilit in procent din veniturile nete cu caracter permanent, de la data introducerii actiunii si pana la majoratul minorei;
- instanta sa solicite angajatorului sa faca dovada veniturilor nete cu caracter permanent ale paratului;
- infiintarea popririi pe salariu;
- suma sa va fie virata de angajator in contul xxxxxx deschis la.......;