avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate genarul

Activitate genarul

Viza de flotant. Sunt proprietarul unui apartament si vreau sa stea acolo ca flotant un baiat care se va casatori cu fata mea.Cum pot sa fac aceasta avand in vedere ca eu sunt bolnav si nu pot sa ma deplasez la sediul seviciului comunitar.
Da cred ca in instanta se poate rezolva. Cel care a facut greseala este un fost chirias al unei case nationalizate al carui proprietar sunt eu si fratele meu care a decedat. In locul lui este fata lui mostenitoare de drept. Cadastrul a fost facut in 2002, iar fratele meu care traia la acea data nu mi-a spus, si nu a facut nimic.Acum cand vreau eu sa rezolv problema fata lui ma blocheaza peste tot. As vrea sa-mi spuneti daca pot sa deschid actiune in instanta doar eu singur. Va multumesc.
Suprapunere de cadastru. Un vecin si-a facut cadastru pe casa mea.
Ce se poate face?
Ce venituri suplimentare nesalariale nu trebuie sa am pentru a beneficia de pensia anticipata partiala.
Am urmatoarea problema. Chiriasul meu a disparut de la casa inchiriata si care este prprietatea mea. Care este calea legala prin care eu sa intru in casa astfel ca sa nu vina dupa un timp chiriasul si sa ma acuze ca i-am luat ceva din casa?
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Care este varsta?
Care este stagiul complet la femei la barbati?
Nu trebuie sa mai ai alte venituri ?
Va rog sa dati un raspuns complet.
Care sunt conditiile pentru pensionare anticipata?
Răspuns la discuția Chirie teren din jurul blocului.
NU.
Primaria din Ploiesti mi-a trimis o notificare prin care ma someaza sa inchei un contract de inchiriere pentru terenul din jurul blocului (cota indiviza). Daca nu vreau ma da in judecata si imi ia chiria pe trei ani in urma. Este legal asa ceva?
Este adevarat ca medicii de familie pot da trimiteri la un medic de specialitate o data la 3 luni? Care este legea care reglementeaza acest fapt?