avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Activitate kykysor

Activitate kykysor

Răspuns la discuția grad rudenie
va multumesc
Discuție grad rudenie
buna ziua

va rog sa imi spuneti sora mamei mele ce grad de rudenie este cu mine?

grad 2 sau 3?

va multumesc
multumesc pt raspunsuri; sper sa nu se ajunga la divort never
buna seara.
as dori sa aflu o informatie. sotul meu a primit de la o matusa un apartament in urma cu 10 ani; act vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager; batranica a decedat in urma cu 2 luni; acum este proprietar 100%.

noi ne-am casatorit in urma cu 6 ani; acest apartament este dobandit de sot inainte de casatorie;
in cazul in care ar aparea o pb intre noi si am ajunge la divort ( sper sa nu se intample asta niciodata) ce drepturi am asupra acestui apartament care este intr-o stare jalnica si contribuim impreuna la renovarea lui?

va multumesc

multumesc; acel procentaj de 75% se aplica la salariul brut din cartea de munca sau la salariul minim brut pe tara? si de catre este suportat acest procentaj?
Buna ziua; am fost in concediu crestere copil de la 01.11.2006-25.07.2008; de pe data de 01.01.2008 firma la acre am fost angajata si-a suspendat activitatea pana la jum lui iulie 2008; de pe data de 01.09.2008 lucrez la o alta firma; contrbutiile la stat nuau fost paltite(dar probabil se vor plati); si se intentioneaza sa ne bage in somaj tehnic; asa dori sa stiu daca dupa aceste 3 luni de somaj tehnic se poate intra in somaj ???????????

Articolul 60 din CODUL DE PROCEDURA CIVILA

Chemarea in garantie
Art. 60. - Partea poate sa cheme in garantie o alta persoana impotriva careia ar putea sa se indrepte, in cazul cand ar cadea in pretentiuni cu o cerere in garantie sau in despagubire. In aceleasi conditii, cel chemat in garantie poate, la randul sau, sa cheme in garantie o alta persoana.

sotul meu a semnat un contract cu un broker de asigurari si acel contract cuprinde aceasta clauza.
nu prea inteleg ce inseamna aceasta chemare in garantie...........ma puteti ajuta?
Răspuns la discuția indemnizatia pentru somaj
multumesc pt informatie; situatia la noi la serviciu nu e prea roz asa ca tb sa iau in calcul si aceasta varianta
buna ziua; sunt angajata la o firma de pe data de 1 sept 2008; inainte de aceasta am fost in concediu crestere copil in varsta de 2 ani pana pe data de 25.07.2008; intre aceasta data si 01.09.2008 am facut inrerupere; inainte de nasterea copilului am lucrat 3 ani fara intrerupere;

pot beneficia de somaj; cat afecteaza acea inrerupere de o luna si o sapt?????

va multumesc