avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate alinamugur

Activitate alinamugur

Vreau sa dizolv un contract cu o firma si in acest sens am trimis o notificare prin posta. Aceasta mi-a fost returnata deoarece adresa pe care eu am preluat-o din contract nu e completa. Ce pot face in continuare ?
albertokurtyan a scris:

Retragerea din societate se face in 2 feluri.

Prin 1. intelegere intre parti,
sau 2. prin hotarire judecatoreasca.

Ai dreptul, intr-adevar sa iti retragi capitalul social si procentul din activele societatii corespunzator procentelor detinute.

De ex.: daca detii parti sociale in valoare de 40%, ai dreptul sa retragi, in numerar, capitalul initial aportat plus 40% din activul net corectat al societatii.
Acest activ net corectat - suma in bani, nu se accepta bunuri - este evaluat de catre un evaluator de intreprinderi, sau prin intelegerea partilor.

Capitalul social va trebui diminuat prin anularea partilor sociale retrase.
Numai ca eu in experienta mea nu am vazut nici o retragere voluntara din societate, ci doar judecatoresti, in 14 ani de activitate.

Revino cu detalii, poate gasim o solutie mai buna.


Sa nu se confunde retragerea din societate cu cesiunea de parti sociale. Sunt 2 lucruri diferite.
Alberto Kurtyan


Revin cu un update:
Am discutat cu el, am ajuns la o intelegere: semnam un contract intre pers fizice prin care el se obliga sa-mi plateasca in fiecare luna cate 1000 euro. nu garanteaza cu nimic, si eu la sf perioadei, dupa ce am toti banii, fac act si ii las cei 50% - partea mea de firma- . totul ok pana aici. asta a fost intelegerea. ieri am fost la notar sa semnam contractul. iam explicat omului despre ce e vb , a scos contractul si el nu a mai semnat , deoarece scria acolo ca daca nu plateste i se vor lua bunurile ( daca nu are el , atunci ale familiei) si in acest mod se va rezolva problema. lui chestia ast anu io convenit . notarul a spus.... daca oricum vreti sa inapoiati banii, si nu vreti sa pacaliti, nu vad care e problema. el a inceput sa urle ca daca vreau eu sal panalesc si dupa ce-mi da banii nu ies din firma??? ( ce ganduri ) si a plecat spunand sa gasesc eu alta solutie.

eu pot sa-l dau si in judecata pt furt daca as avea bani si timp, pt ca dupa ce mi-a scos imputernicirea de la banca k sa nu mai pot sa umblu la cont, ca poate vreau sa-i fur banii ( erau 6000 ron in cont) si mia explicat el mie ca legea spune ca banii firmei nu se pot folosi in interes proprieu si ca o firma nu poate imprumuta o pers fizica, la 3 zile a scos toti banii ca sa-si plateasca ultima rata si inchiderea contractului pentru masina personala - NU cea a firmei.

Ce fac ?
geo26 a scris:

si eu sunt sunt curios sub ce forma au fost investiti acesti bani de 12.100 euro...au existat contracte de imprumut catre societate?


Scrie in mesaj cum au fost folositi si daca au existat acte :

"calcul bani bagati de mine in firma:
8 000 euro - credit banca - folosit pt infiintarea firmei si chiria spatiului - martie 2008
4000 euro - mostenire in urma unui deces in familie - folosit integral pt avansul la masina firmei - noiembrie 2008"

"daca aveam o hartie semnata de amandoi bagata in contab ca eu , pers fizica am imprumutat firma cu 8000 euro la inceput si facuta inca una in noiembrie, imi luam hartiile si-l obligam legal sa-mi dea banii si sa ies; DAR cum totul a fost facut dupa stabilirea unei vieti impreuna, cand totul era absolut ok, cine se gandea ca omul de langa tine se transforma intr-un monstru ???"
Răspuns la discuția probe admise instanta
Multumesc mult pentru informatiile oferite si promptitudinea dvs.

Alina
Răspuns la discuția probe admise instanta
multumesc anticipat
Am si eu cateva intrebari legate de probele ce pot fi admise in instanta.
In urma oricarui gen de accident se face o constatare, analiza, un proces verbal de catre politisti sau experti ( nu conteaza cat de grav este accidentul, sau circumstantele) si se zicem ca se ajunge in sala de judecata. As dori sa stiu exact ce probe sunt admise in sala de judecata. Ma refer la cele care sunt aduse de experti, nu la filmuletele de pe telefonul unuia care din greseala filma zona. In cazul unor accidente mai grave nu se face o analiza a locului accidentului de catre experti ?
pai am zis in mesaj ca nu s-au facut acte la inceput ca ea a adus bani in firma. daca existau acte si ea putea iesi din firma frumos, legal, si-si putea lua banii, era ok . dar cum nu exista acte, si s-a ajuns la un acord intre parti k asociatul ramas in firma va inapoia banii cu care A a infiintat firma ( pt ca B nu a adus nimic in firma). Si intrebarea mea era, ce clauze sa puna in contractul pe care il vor face la notar, pt ca A vrea garantia ca B va plati banii ( in rate), in diferent de mersul firmei. Si cum se face ? B pune o garantie ? ( dar el practic nu are nimic in proprietate, casa lui fiind pe numele parintilor, si masina pe numele firmei unde lucra inainte , deoarece inca nu s-a terminat leasingul) Si daca se face fara aceasta garantie din partea lui B, atunci se pot pune niste clauze care sa zica ceva de genu, daca B nu achita suma in maxim 2 luni dupa termenul restant, se aplica o penalizare de n%. Si toate aceste clauze sunt perfect valabile intr-o sala de judecata nu ? Intreb, pt ca nu cunosc legi, si chestii juridice si contractuale.

A nu vrea sa se duca la notar si sa semneze un contract ca asa zice ca e bine notaru si sa se trezeasca peste cateva luni ca el are portite de scapare, si nui mai da banii inapoi. Mai bine pregatita si cu cunostinte in cauza.

Multuesc
Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari legate de incheierea unui contract intre 2 persoane fizice. Situatia este urmatoarea: A si B asociati la o firma comerciala. A iese din firma, si se face un contract intre A si B ca B sa-i restituie banii investiti in firma ( pe care nu exista contract de inchiriere sau ceva....) ( s-a ajuns la acest acord, ca B sa-i restituie banii lui A ) . Contractul se va face la notar, si A nu vrea sa se duca in totala necunostinta de cauza. Cum sa fie contractul, in masura in care B nu are in proprietate decat firma ramasa ( si A nu mai vrea sa aiba absolut nimic de-aface cu firma) ( apartamentul lui fiind pe numele parintilor si masina pe numele firmei). A doreste sa se specifice ca banii ii vor fi virati, indiferent de cursul firmei. El trebuie sa gireze cu ceva contratul asta? sau daca se face doar cu date fixe la care trebuiesc restituiti banii, acest contract il obliga pe el si in instanta sa plateasca. ( ca si o factura are data pana la care se platesc banii, si nu prea conteaza ) Se poate pune o penalizare pentru o intarziere de .... 2 luni...zic ...??

Multumesc
Răspuns la discuția FISE POST
MS MS !!! 1 down !! 3 to go !!
Răspuns la discuția FISE POST
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva fise de post. Am nevoie de urmatoarele:

- matematician
- geodez
- inginer electronist
- programator

Multumesc anticipat
Alina