avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta40

Activitate nicoleta40

Răspuns la discuția Recurs
cu aproximatie, cat mi-ar lua un avocat pentru aceasta problema?
Răspuns la discuția Recurs
din pacate sunt mai mult ca sigura ca, a semnat. ma gandesc sa zic ca acea semnatura a fost data sub influenta alcoolului dar nu vad cum as putea dovedi asta? deja mi se pare o cauza pierduta din cauza neatentiei lui si a increderii care o are in oameni. Asadar luand in considerare o semnatura reala va mai avea vreo valoare acel recurs?
Răspuns la discuția Recurs
Cum am spus, am primit azi aceasta citatie, mostenire facuta in instanta pt bunicii tatalui meu. In care am aflat ca tata si fratii sai au renuntat la drepturile lor (terenuri + casa) in favoarea fiului bunicilor si li s-a platit 10000(neadevarat , oricum suma e infima). Tata mi-a zis ca n-a renuntat dar se pare ca asta a facut, in proces a fost reprezentat prin procura mi se pare chiar de fiul bunicilor adica de unchiul sau. Din cate vad a fost pacalit si nu stiu daca mai pot face ceva.
Discuție Recurs
am primit acasa o hotarare de la o mostenire , specifica recurs in 15 zile de la comunicare.
intrebarea e de cand se calculeaza cele 15 zile? de la data de 14 iulie cand a fost data aceasta sentinta sau de azi de la data sosirii, 29.07.2009(specificata la data sosirii prin stampila postala) ??

daca s-a dat o semnatura de renuntare se mai poate face ceva?
multumesc
Asa e, 3 luni le-a luat ca sa rastalmaceasca si sa interpreteze dupa bunul plac acea lege.
Răspuns la discuția salariul minim pe economie
freeelis a scris:

Salariul minim nu se va modifica de la 01 iuluie 2009 ... criza este pentru noi , nu pentru guvernanti ;)


A fost vreodata criza pt guvernanti? Au buzunarele doldora pe spinarea noastra, fie criza fie prosperitate.
Am facut deja acest lucru dar functionarii nu stiu nimic, nu sunt informati , trebuie sa le aducem noi la cunostinta toate noutatile de parca noi am lua salariu de la stat.Poate s-or "lumina" si ei pana la urma.
tudorvaleriu a scris:

1. Functionarii publici se misca molcom din fire, dar mai ales acum cand trebuie sa faca altfel decat a nascut mintea lor sclipitoare!?
2. In experienta mea de o viata nu am gasit un functionar public, indiferent de domeniul din care face parte si de functia ce o detine, sa-si asume o raspundere cat de mica. Cu orice nelamurire te duci la el, cere sa lasi scris, sa intrebe la mai marii lui, acestia la altii mai mari si... pana vine raspunsul ori se rezolva problema ori nu mai e nevoie de raspuns.
3. Legat de problema in cauza, toata lumea de pe forum spunea cum este legal, numai cei de la AJOFM erau pe invers. Ori sunt incompetenti (ce mai cauta acolo?) ori pun intentionat bete in roate contribuabilului care se milogeste de ei sa-si faca datoria. Atunci spuneti-mi si mie daca mai pot avea incredere in ei?!


Adevar graiti dar cine stie peste cati zeci de ani putem avea speranta ca se va schimba ceva. Incompetenti sunt multi, dar ne sunt rude cu , Cutarescu, Cutarica si de ce sa intre un absolvent pe un post care depune cv-uri in nestire si cand dupa un car de vreme e chemat la un interviu la care se descurca onorabil este sunat mai apoi pt a i se spune ca va fi pastrat in baza de date pt ca a ales pe cineva cu mai multa experienta. Macar daca au reusit sa intre acolo nu respecta oamenii. Cand cu chiu cu vai s-a dat aceasta ordonanta de urgenta, ce aveau de facut agentiile din judet sa faca decat sa interpreteze fiecare dupa ureche,, cand nu era nimic de interpretat.
Asta e tara in care traim ne ramane doar speranta.Seara frumoasa.
da am citit toti acele precizari dar se pare ca masurile intrazie sa apara, poate luna viitoare, ca functionarii publici se misca molcom:stunned:
grace_r a scris:

=D> In sfarsit s-a facut lumina-n sat!

Cred ca in criza asta la bugete orice lege va fi interpretata intai cat mai restrictiv de catre functionarii din teritoriu, deh, de frica, sa zicem asa...
Mai ales ca in acest caz chiar ca nu era loc de interpretare :strambatura:



inca nu s-a facut lumina grace, inca astept un raspuns de la agentia prahova