avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate N.Giulia

Activitate N.Giulia

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Recititi raspunsurile dvs si va recomand sa luati o pauza pentru ca v-ati aprins prea tare :) Sunteti prea inversunat vis-a-vis de o situatie despre care sustineti ca nu stiti decat ce a scris sotul inselat :) . Parerea si raspunsurile dvs sunt subiective nicidecum obiective si in raport cu legea asa cum ar trebui sa fie pe acest site :) . Raspunsul dvs s-ar preta mai mult la altfel de site-uri si nicidecum la unul unde primeaza legea. V-as recomanda, prin raspunsurile dvs, sa nu acordati celui care a cerut o parere avizata dpdv legal, sperante inutile.
Asa cum am spus, aici nu judecam daca este sau nu moral ce a facut sotia, ci daca aceasta fapta se poate rasfrange sau nu prin "pedepsirea" ei,, stabilindu-se domiciliul copiilor cu tatal.
Pentru a se lua aceasta decizie dpdv legal, sunt necesare mult mai multe aspecte de luat in considerare, atat din partea tatalui cat si a mamei.
Decizia o va lua judecatorul, avand toate datele, nu eu si nici dvs, indiferent cat sunteti de inversunat :)
Numai bine!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aici nu vorbim despre ce este corect sau incorect dpdv al unei relatii intre doi soti :) . Sunteti prea inversunat si o luati prea personal :) : sunteti sotul inselat dar sub un alt nickname? :)
Deci : dpdv legal, o sotie isi inseala sotul, nu copiii . Asta nu o face o mama rea asa cum nici pe un tata care isi inseala sotia nu-l face un tata rau dar nici un tata bun daca nu s-a ocupat pana acum exemplar de cresterea copiilor , doar pt ca nu el este cel care a inselat :). Exista defecte si situatii mult mai grave care defineste un parinte daca este rau si nociv pentru copiii lui. La nivel mondial, statistic vorbind, 90% dintre cupluri se destrama datorita infidelitatii, dar asta nu ii face pe unul sau pe altul parinti rai sau buni. Totodata nici nu inseamna ca daca parintii acelor copii s-au despartit dintr-un motiv sau altul, ei ( copiii) vor proceda la fel pe viitor. Nu in asta consta educatia unor copii.
Astfel ca, parerea dvs personala in ceea ce priveste aceasta situatie, este egala cu 0(zero) intr-un proces, daca nu este sustinut de alte aspecte care sa demonstreze ca aceasta mama este o mama rea pentru copiii ei, nicidecum o sotie rea pentru sotul ei.
P.S. Daca nu cumva sunteti sotul inselat, ar fi indicat, inainte de a raspunde cu atata determinare unde ar trebui sa locuiasca copiii ( dpdv moral, ca legal este clar:) ), sa cereti si alte detalii : tatal s-a ocupat pana acum de copii, se poate ocupa de acum incolo, cat sunt de atasati de tata copiii, este un tata bun sau violent pentru copii, isi permite dpdv material sa-i sustina, etc.
Atentie : eu nu sustin nici ca e bine nici ca e rau sa locuiasca cu tatal, spun doar ca nu este de ajuns infidelitatea dpdv legal, ca sa determine acest aspect :).
Numai bine!
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din ceea ce ati scris nu reiese ca ea si-ar fi neglijat copiii sau ca dvs va ocupati mai mult decat ea de acesti copii. Mi se pare mai degraba o razbunare si un santaj din partea dvs, legandu-va de copii, pentru ca v-a inselat. In descrierea situatiei, dvs prezentati doar relatia extraconjugala, ceea ce , asa cum au scris domnii avocati, o sa va ajute la desfacerea casatoriei, insa nu ati pomenit deloc faptul ca ea ar fi o mama rea pentru copiii ei, ca ii neglijeaza ( inafara de faptul ca a fost plecata 3 zile - multe mame pleaca si mai multe zile in delegatii, dar asta nu inseamna ca pot fi decazute din drepturile parintesti pe motiv de neglijare :) ) si cel mai probabil nu puteti spune asta, pentru ca daca ar fi asa, ati fi inceput cu acest aspect si nu cu infidelitatea :) . Nu va mai legati de copii pentru razbunare pentru ca o sa aveti poate chiar surpriza sa ramana la dvs si constatati ca nu va puteti ocupa singur de 2 copii :) . Discutati si ajungeti la o intelegere de comun acord, in favoarea copiilor si fara sa aiba legatura cu motivul divortului! Primeaza interesul copiilor nicidecum orgoliul ca ati fost ranit prin infidelitate. Aia e o discutie separata in care , din punctul meu de vedere, nu trebuie inclusa custodia unor copii. Le doresc copiilor dvs niste parinti responsabili si maturi care nu vor face din ei un scop al razbunarii reciproce. Numai bine!
Răspuns la discuția Divort cu minor si amenintari
Sper sa nu ajungem acolo insa m-a jignit foarte tare si asta in conditiile in care a fost si este singurul barbat din viata mea. Dar daca se va ajunge acolo nu-l voi lasa sa ma umileasca si as dori sa stiu daca intr-un divort voi putea cere proba cu detectorul de minciuni pentru ca el a spus ca va aduce martori insa acei martori e clar ca vor fi mincinosi astfel incat eu sunt dispusa sa fac proba detectorului cu minciuni pentru ca nu vreau ca vreodata copilul meu sa creada despre mine ca i-am inselat tatal. Totodata pentru ca stie cat sunt de atasata de copilul meu la orice pas ma ameninta ca imi ia copilul si nu o sa-l mai vad decat de 2 ori pe luna. Si asa cum am mentionat eu am stat 2 ani de zile acasa cu el, perioada in care el nici un scutec nu i-a schimbat. La nastere am stat 3 saptamani cu el in spital si pe cand copilul meu nu se stia daca va putea sa respire singur el s-a dus in Delta sa se relaxeze.
Ce sa mai zic ca este si o persoana care se enerveaza f repede si in trecut a fost si violent cu mine.
Inca o intrebare : va conta faptul ca eu am studii universitare si postuniversitare iar el nu are decat liceul? Ma gandesc la educatia pe care o poate primi copilul.
Multumesc si scuzati-ma daca v-am bombardat cu intrebari si cu problemele mele.
O zi frumoasa va doresc!
Buna seara. De curand sotul meu mi-a intrat pe adresa de mess si mi-a descoperit o discutie cu un barbat in cadrul careia filtram cu el. Nu a vrut sa ma creada ca a fost un flirt si atat si ma acuza ca l-am inselat. Ma ameninta cu divortul si cu faptul ca imi ia copilul. Deagaba m-am jurat ca nua fost nimicmai mult el spune ca le va folosi ca sa-mi ia copilul. Mentionez ca am stat cu copilul acasa 2ani.Acum are 2 ani si 7 luni. Am un venit decent, chiar putin mai mare decat al lui, casa este dinainte de casatorie si avem 50% fiecare din momentul cumpararii iar cand noi nu suntem acasa copilul meu sta cu parintii mei. Copilul e f atasat de mine dar recunosc ca il iubeste si pe el asa cum e normal. Eu am incercat sa ii explic ca e o greseala sa nedespartim dar imi tot repeta ca imi va lua copilul si voi regreta amarnic. Ce sanse are de reusita? Mie acum mi s-a ivit un post mai bun dar cu ceva deplasari si acum nu stiu daca sa il mai accept ca sa nu ma afecteze. Sunt disperata. Ajutati-ma.
Multumesc pentru raspuns.
Mai revin cu cateva intrebari:
- Somajul se ia in considerare ca si numar de ani in dosarul pentru pensie anticipata?
-La grupele 1 si 2 se adauga cele 6 luni respectiv 3 luni la an pentru pensie anticipata?
- Intreruperea pentru cresterea copiilor se adauga ca si ani pentru pensia anticipata?

Multumesc inca o data pentru amabilitate!

Buna ziua
Va deranjez si eu cu o intrebare. Soacra mea si-a depus dosarul de pensie, i-a fost primit, i-au spus ca va beneficia de pensie iar acum decizia i-a venit negativa .
In decizie scrie : se respinge cererea de inscriere la pensia anticipata deoarece nu sunt indeplinite prevederile articolului 62(1) din legea 263/2010.... nu s-a valorificat grupa 2 din perioada...

Intrebarea mea este : pentru varsta 55 de ani si 7luni, si vechime de 28 de ani, 4 luni si 4 zile, ( calculate de casa de pensii in conditiile actuale) cand pot iesi la pensie si la ce tip de pensie se poate incadra( asta in situatia in care au calculat corect acum si nu prima oara cand s-a primit dosarul) .
De ce credeti ca nu s-a valorificat grupa 2 de munca in conditiile in care a adus la dosar adeverinta de la locul de munca in care se demonstreza ca a fost incadrata in grupa 2 cu spor de 70%.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Multumesc mult pentru raspuns!
O zi buna!
Buna ziua,
Am si eu o rugaminte la dvs. In data de 18 august copilul meu va implini 2 ani. Eu sunt inca in concediu maternal. Spuneti-mi va rog care e data limita de incetare a concediului maternal si de reintrare in campul muncii? Eu va trebui sa mai fac vreo cerere daca ma intorc? Totodata as dori sa stiu ca in cazul in care doresc sa incep munca la alta companie cum trebuie sa procedez, fara sa fie nevoie sa stau o perioada de timp la actuala companie.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cu stima,
Iulia
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Multumesc frumos!