avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_ada

Activitate ioana_ada

Buna seara,
exista un termen pentru a radia un SRL la Reg.Com.(etapa a II a)?
S-a parcurs prima etapa, au curs cele 30 de zile si vreau sa stiu daca exista un termen limita pentru etapa a II a ( radierea).
Va multumesc.
Răspuns la discuția TVA la avans
ai primit factura cu tva deduci tva.
buna ziua
am urmatoarea problema
-in luna aug.2008 am o achizitie intracomunitara de bunuri din italia nc.371=401 si 4426=4427
-societatea vinde marfurile achizitionate 411 = %
707
4427
-ulterior vanzarilor am primit reclamatii de la clienti ca acest produs nu este calitativ;fiind vorba la lac ptr.parchet,aceasta calitate s-a vazut dupa ce lacul a fost pus pe parchet.
-la randul nostru am contactat partea italiana telefonic.acestia s-au confornat si n-au trimis in luna martie 2009 o cantitate pe care au considerat-o ei ca este de proasta calitate .factura cuprinde produsul,cantitatea,pret unitar,scont,total factura zero.
intrebare:
cum ma comport din punct de vedere fiscal si contabil la furnizor cat si la client?
parerea mea este urmatoarea:
-la furnizor-factura ulterioara furnizor intracomunitar 371=401 10lei ; 658=401 -10lei;4426=4427 nu deoarece factura este zero;nir + incarcare gestiune la pretul de pe factura si la cursul cand mi-a intrat marfa.
-la client-la client sa emit aviz de insotire cu specificatia "nu se factureaza" si procesul verbal de constatare;cu acest aviz sa pot descarca gestiunea 607=371
este coret?sau care este procedura?
va multumesc din suflet


Răspuns la discuția reevaluare
va rog , imi puteti spune ce inregistrari trebuiesc facute?multumesc
Răspuns la discuția reevaluare
cum si cine stabileste asta(daca diminuarea este sau nu reversibila)???Cladirea nu a mai fost reevaluat.
multumesc mult
Răspuns la discuția reevaluare
la o cladire
Discuție reevaluare
buna ziua ,
am o sociatate la care s-a facut o reevaluarea .din raportul evaluatorului rezulta o diminuare .va rog sa-mi spuneti ce inregistrare sa fac....doar 681=212 ...cu amortizare din anii precedenti ce se intampla?
va multumesc