avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters83018

Activitate ContSters83018

Răspuns la discuția bani pt maternitate
si daca mi-as lua in timpul sarcinii concediu fara plata? tot caut o varianta sa nu pierd nimic, dar totusi sa nu fiu atat de stresat cat sunt acum in timpul sarcinii. Asta ar insemna o forma prin care sa nu ma mai duc la serviciu....
exista precedente in Romania?
poti da pe cineva in judecata direct la un forum international?
Merci
Stie cineva ce se intampla daca imi dau demisia si apoi fac un copil?
Mai iau ceva bani de stat pentru ingrijirea copilului?
Răspuns la discuția zile libere-discriminare
eu va spun din practica {
tocmai asta spunea o prietena, ca in cazul in care firmele fara activitate platesc acest impozit forfetar, atunci ar mai cheltui niste bani ( incasari pentru bugetulde stat) pentru ca sunt foarte mari costurile cu desfiintarea sau dizolvarea firmelor.

ce parere aveti?
am aflat de curand ca prin constitutie toti romanii au zile libere de exemplu cu ocazia Pastelui si a Craciunului.
bun pana aici. insa, cei care nu sunt ortodocsi au inca 2 zile libere, de ci in plus doua zile de concediu platit pe an.
nu mi se pare drept desi banuiesc ca exista ratiuni pentru aceasta lege care nici inainte nu era corecta.

situatia insa este: alte religii au liber cand ortodocsii au liber, iar ortodocsii muncesc cand ceilalti sarbatoresc ...

se poate face ceva pentru a incerca o remediere a legii?

ca numar total de libere pe an ar trebui sa nu se tina cont de religie.

asa imi pot schimba religia , cu fiecare nou paste sau craciun al nu stiu carei religii ....

multumesc anticipat pentru opinii,
Lidia
Subiect: Succesiunea in cazul unui srl cu actionar unic
In cazul unui SRL cu actionar unic si clauza de mostenire, mostenitorii au voie sa nu accepte succesiunea, avand in vedere ca firma are datorii care nu pot si acoperite?
Care este cea mai buna forma in care se poate modifica statutul unui astfel de SRL, cu actionar unic si clauza de mostenire, care sa nu afecteze mostenitorii prin prisma datoriilor cu care ramane firma?

Multumesc,
Lidia
se aplica vreun impozit firmelor fara activitate?
multumesc
Răspuns la discuția caen 741 - consultanta in afaceri
caen 6619 Activitati auxiliare intermedierilor financiare, exclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii, a avut didtotdeauna acest numar?
acet tip de activitate pe care doresc sa o desfasor, consultanta financiar-bancara, nu a intrat niciodata in alta grupa caen?

eu am firma deschisa de vreo 3 ani special pentru activitatea asta si nu inteleg daca statutul meu acopera sau nu ceea ce vreau sa fac..



multumesc mult
in cazul in care as vrea sa imi iau 3 luni 9 maximul pe an din cate stiu) de concediu fara plata, mai beneficiez de indemnizatia pentru concidul de crestere a copilului si de cea de maternitate? inafara de media din care se calculeaza indemnizatia, mai sunt afectata si in alt fel de aceasta decizie?
am inteles ca indemnizatia de maternitate nu este plafonata ci doar cea de crestere a copilului.

multumesc,
Lidia