Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sef dat in judecata pt abuz de pozitie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sef dat in judecata pt abuz de pozitie

exista precedente in Romania?
poti da pe cineva in judecata direct la un forum international?
Merci
Nu se poate actiona in judecata o persoana fizica sau juridica direct la instantele internationale ... aveti posibilitatea de a formula cerere de chemare in judecata la instantele din tara.
Prin art. 998 din Codul civil, care constituie temeiul răspunderii civile delictuale, se prevede că "orice faptă a omului, care cauzează altuia prejudiciu, obligă pe acela din a cărui greşeală s-a ocazionat, a-l repara".
De asemenea, art. 269 alin.1 C.mun. dispune ca , angajatorul este obligat, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, să îl despăgubească pe salariat în situaţia în care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului în timpul îndeplinirii obligaţiilor de serviciu sau în legătură cu serviciul.