Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna deplasare - refuzata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna deplasare - refuzata

Seful meu mi-a spus ca nu mi se aproba diurna pe saptamana aceasta pe motivul problemelor mele de comportament. Vreau sa stiu daca este scris undeva ca se poate retine diurna pe acest motiv si care ar fi baza legala , cum ar trebui sa procedez eu in acest caz . Mentionez ca eu sunt detasat cu serviciul in Sibiu pe perioada nedeterminata momentan , pana in luna mai 2010 am lucrat in Bucuresti la firma mama .
Multumesc si astept un sfat sau ceva de la dumneavoastra .
Nu este un motiv pentru care plata diurnei poate fi stopata.Singurul lucru pe care il puteti face este sa actionati angajatorul in judecata.
Sau sa face o sesizare la Inspectia Muncii.
I.T.M.-ul nu-l poate obliga pe angajator sa faca plati, instanta de judecata da
Ati putea sa imi spuneti pe baza carei legi si carui articol as putea sa dau firma (angajatorul) in judecata ? multumesc anticipat
Art.269 C.mun. prevede :
(1) Angajatorul este obligat, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, să îl despăgubească pe salariat în situaţia în care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului în timpul îndeplinirii obligaţiilor de serviciu sau în legătură cu serviciul.
(2) În cazul în care angajatorul refuză să îl despăgubească pe salariat, acesta se poate adresa cu plângere instanţelor judecătoreşti competente.
....