avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate favorit.md

Activitate favorit.md

Pai ideea era sa pastrez numele obtinut prin casatorie. De ce sa-mi aleg un nume care incepe cu acceasi litera?
Răspuns la discuția aplicare sentinta de evacuare
La ce greutati va referiti, va rog?
Sunt traducator si ca P.F.A. activez de 3 ani, imediat dupa casatorie. Ca urmare, toate documentele, anunturile, site-ul, casutele de e-mail, etc sunt create cu numele sotului. In urma divortului recent, neavind aprobarea sotului de a-i pastra numele lui (desi am incercat sa dovedesc judecatoarei ca schimbarea numelui mi-ar cauza prejudicii morale, profesionale si financiare), instanta a hotarit revenirea la numele de domnisoara. In consecinta, am decis sa obtin numele sotului prin cerere de schimbare a numelui pe cale administrativa, avind ca motiv activitatea de traducator si conotatiile ridicole ale numelui de domnisoara (Motan). Am sanse sau ma complic degeaba?
In urma unui proces intentat in baza Ordonantei Prezidentiale de Urgenta am obtinut decizia de evacuare a fostului sot turbulent din apartamentul care este bun comun (procesul de partaj abia va incepe). Sotul nu vrea sa plece de buna voie; ca urmare, am apelat la un executor judecatoresc. Din nefericire, nu am posibilitatea de a plati taxa de 2000 ron ceruta de acesta si ceilalti au tarife similare. Care ar fi alte posibilitati legale de a-l forta sa plece? Ce se intimpla daca schimb personal yala? Multumesc!
Răspuns la discuția violare casuta postala yahoo
Pai sesizarea scrisa facuta de sotie la IGP nu se considera a fi o plingere sau trebuie depusa o plingere separata la sectia de politie de care apartine? Multumesc!
Va rog sa-mi spuneti ce s-ar putea face in situatia aceasta:
Sotul a dat-o afara din casa pe sotia care depuse cererea de divort. Aceasta si-a schimbat parola casutei de yahoo si nu a mai avut acces la laptopul sotului. La 2 luni diferenta, sotia a aflat de la un prieten comun ca sotul ii citeste constant mailurile. Acesta a relatat cu exactitate toate amanuntele discutate de sotie cu prietenii ei doar pe e-mail. Sotia a depus o sesizare la IGP prin care s-a cerut preluarea laptopului sotului. A fost audiat martorul care a confirmat ca sotul i-a povestit despre accesarea casutei si mesajele citite. A fost ceruta si declaratia sotului care a sustinut ca stia parola inca din timpul convieturii in acelasi apartament si ca nu a spart parola. Concluzia IGP-ului a fost ca nu are rost continuarea anchetei, pe motiv ca nu este o cauza penala. Deci, chiar daca zicem prin absurd ca sotul a ghicit noua parola, nu trebuie pedepsit pentru ca citeste mesajele sotiei cu care este in divort, cu care nu mai locuieste impreuna si cu care nu este in relatii amiabile? Cum se poate face dovada altfel decit prin analizarea laptopului?
Răspuns la discuția donatie manuala
Pur si simplu sotia i-am inmiinat banii, iar sotul i-a transferat in contul bancar al firmei sale la care este unic asociat. In acest sens, contabila sotului a incheiat un contract de imprumut intre sot si firma acestuia (in care s-a specificat ca persoana fizica imprumuta persoanei juridice respectiva suma, sub forma de creditare firma). Firma a fost infiintata in timpul casatoriei. Concretizez ca sotul a declarat ca va sustine in instanta ca nu a primit nici un leu de la sotie...


Discuție donatie manuala
In cadrul unui partaj: sotia a primit o suma de bani de la parintii ei inainte de casatorie, dara fara a se incheia un act de donatie. Din acesti bani sotul a cumparat o masina si a inregistrat-o pe numele firmei lui la care este unic adm. Ce dovezi ar putea aduce sotia pentru a recupera macar ceva din masina? Are vreo pondere declaratia parintilor? Multumesc!
Răspuns la discuția Divort problematic
In acest caz de ce probe as putea face rost in afara de certificatele medico-legale?
Sint in proces de divort cu sotul meu. Din pacate, trebuie sa stam in continuare in acelasi apartament. Este foarte violent. Deja am 3 certificate medico-legale si politia m-a anuntat ca va incerca sa-i faca dosar penal. De o luna verisorul sotului sta cu noi. E de prin Iasi si a venit sa-si caute un loc de munca in Bucuresti. La ultima altercatie cu sotul am chemat politia. Verisorul a negat cu vehementa ca sotul m-ar fi agresat sau ca a distrus citeva bunuri ce-mi apartin. Ce pot face ca sa nu mai stea ruda sotului in apartament? Nu mai am nici intimitate, nici credibilitate in fata politiei.
Chiar nu exista nici un fel de remediu pentru a-l pune la punct. Nu am liniste, n pot nici sa pregatesc mincare, nici sa dorm. Viata mi s-a transformat intrun cosmar.


Raspunde Citeaza Editeaza