avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate dany1

Activitate dany1

Nu cred ca exista nici o lege care sa interzica persoanei trecuta de 80 de ani sa semneze acte, atata timp cat nu este declarata incapabila datorita unor afectiuni psihice.
Ar trebui sa-l vedeti pe bunicul meu!!!!
Răspuns la discuția S.O.S
Draga monique, ai prevazut exact cam cum stau lucrurile. Am o mare nelamurire, in cazul in care eforturile gasirii avocatului indrumator nu dau roade, Baroul este ¨´obligat¨´ sa-ti gaseasca unul sau ramane impasibil ? Legea 51/1995 prevede ca Baroul sprijina aspirantul la avocat stagiar numai ca presupun ca asta depinde de bunavointa fiecaruia in parte. Ma intreb daca domnii avocati care pretind aceasta suma indicata de tine isi mai aduc aminte de inceputurile carierei lor ? Presupun ca nu. Unitatea profesiei de avocat pe care o apara inclusiv in acest forum, vad ca este o pura fatada.
Pe curand.
Răspuns la discuția S.O.S
Daca cineva este in situatia mea l-as ruga sa-mi scrie.
Stiu ca nu este o reteta pentru gasirea avocatului indrumator, dar astept cateva sfaturi de la cei care au reusit. Orice ajutor este binevenit.Stiu ca este putin jenanta intrebarea, dar cam cat ;costa; contractul de colaborare ? Daca cineva are rabdarea si bunavointa sa-si impartaseze experienta, ii multumesc din suflet.
Pe curand.
Răspuns la discuția SOLUTII
Cazul in sine m-a facut sa ma intreb daca se poate condamna o persoana in lipsa cadavrului; intentia mea nu a fost sa duc in eroare pe nimeni. Toate detaliile cazului Marta, in lipsa corpului alcatuiau intrebarea mea la care Domnii colegi au raspuns cu profesionalism. Raspunsul pe care il doresti se poate obtine numai ;aruncand; franturi, daca as fi prezentat pe larg cazul nu cred ca starnea interesul nimanui.
Hasta la proxima !
Răspuns la discuția SOLUTII
In primul rand mi-ar face mare bucurie ca speta prezentata sa fie o poveste si nu un caz real cu toate suferintele pe care acesta le aduce. Nu am in gand sa scriu nici o carte politista, pentru ca oricat m-as screme nu iese. Numele fetei omorate este Marta del Castillo, iar crima are loc in Sevilla, astfel incat doar cu numele fetei va va aparea pe internet mii de articole. Cum cunostiintele noastre de spaniola sunt avansate va sfatuiesc sa va inarmati cu rabdare si nu cu rabia care provoaca acest caz.
Pe curand.
Răspuns la discuția Permis de conducere
Va multumesc mult pentru raspuns. Totusi, am o nelamurire : un prieten care este politist mi-a spus ca este obligatoriu schimbarea carnetului in cazul in care voi ramane mai mult de 90 de zile in Romania, intelegand astfel ca are un termen de caducitate de 90 de zile.Am intentia de a-mi cumpara masina in tara si ma intereseaza daca pot circula cu ea cu carnetul din Spania.
Salutari, Daniel.
Buna seara, tuturor. Am obtinut carnetul de conducere acum doi ani in Spania. Peste o luna ma intorc acasa si vroiam sa stiu daca imi vor recunoaste carnetul sau voi trebui sa sustin alt examen de comducere.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția SOLUTII
Acum doua zile a fost gasit cutitul aruncat intr-o scurgere de apa situata in apropierea blocului locului faptei. Probele criminalistice au demonstrat ca acesta nu prezenta nici o urma de sange, fiind in prealabil foarte bine curatat. De moment, toate organele de cercetare isi canalizeaza eforturile in gasirea cadavrului fetei, speculatiile presei cu privire la caz nu fac altceva decat sa starneasca si mai multa confuzie cu privire la cele intamplate.
Multe salutari.
Răspuns la discuția SOLUTII
Am promis ca voi reveni cu informatii despre caz; din ultimele informatii emise de catre politie, suspectul principal a schimbat de declaratie cu privire la locul unde a aruncat cadavrul fetei, declarand in fata judecatorului ca nu arunc-o cadavrul in rau, ci la tomberonul situat la un km de casa sa, astefl incat dupa cautari de peste o luna in albia raului, anchetatorii sunt nevoiti acum sa caute in groapa de gunoi a orasului - cu putine sanse de reusita tanand cont de imensitatea gropii si de timpul ce s-a scurs de la ;crima;.Mai mult decat atat a declarat ca minorul a fost cel care a omorat fata cu un cutit si, nu cu scrumiera asa cum a declarat la inceput. Cum legislatia spaniola nu condamna declaratia falsa atunci cand esti invinuit, cei trei implicati in disparitia fetei vad posibilitatea de a ameti anchetatorii cu declaratii contradictorii. Sa speram ca eforturile politiei vor da rezultate si cel putin familia fetei vor putea ingropa crestineste corpul acesteia .
Pe curand.
Răspuns la discuția STABILIREA PATERNITATII
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru sfat.
Pe curand.