Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... STABILIREA PATERNITATII
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

STABILIREA PATERNITATII

EXPUNEREA CAZULUI : UN TANAR DE CIRCA 25 DE ANI AFLA DE LA MAMA LUI CA ADEVARATUL TATA BIOLOGIC NU ESTE CEL CARE L-A CRESCUT IN TOT ACEST TIMP CI UN NAS DE-AL LOR DE CUNUNIE. TINAND CONT DE PREZUMTIA LEGALA DE PATERNITATE, CE POSIBILITATI ARE TANARUL CA PRIN HOTARARE JUDECATOREASCA SA OBTINA RECUNOASTEREA SA CA FIU LEGITIM AL TATALUI BIOLOGIC ? CARE AR FI PASII LEGALI CE AR TREBUI SA-I DEA ?
DACA GASITI UN CAZ SIMILAR, VA ROG SA MI-L TRIMITETI.
VA MULTUMESC.
dany1, utilizator
va rugam sa nu mai scrieti cu majuscule, este impotriva regulamentului acestui forum...:rtfm: stabilirea paternitatii se poate face printr-o actiune in justitie si pentru reusita va rugam sa apelati la specialisti..:thumbup:
Tanarul face o actiune in justitie si obtine lipsa tata in certificatul de nastere...
Dupa aceea are o posibilitati: tatal biologic il recunoaste sau tanarul mai face o actiune de stabilire paternitate.

Avand in vedere legea 288 care a modificat codul familiei si a pus un termen actiunii de tagada, ar trebui sa va intocmeasca macar actiunea de tagada un avocat, caci e o decizie a Curtii Cinstitutionale de invocat ca sa treceti de termen etc.
Succes!
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru sfat.
Pe curand.