avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate raluca tivichi

Activitate raluca tivichi

Buna ziua,

Va rog mult sa-mi spuneti daca eu dupa ce am castigat o licitatie bancara in urma careia am achizitionat un apartament, trebuie sa achit toate cheltuielile restante ale vechiului propietar gen : datorii la intretinere, curent etc.
Din cate am inteles executorul a platit doar impozitul pe apartament si atata.

Va multumesc.
Va multumesc de raspuns dar eu pot afla toate aceste debite inainte de incheierea contractului?Adica la intretinere si curent e usor sa spunem dar la impozite?
Buna ziua,

Urmeaza sa achizitionez un imobil in urma unei licitatii la o banca ( daca voi castiga) din cate am inteles eu voi acoperii datoriile vechiului propietar care a pierdut apartamentul si anume curentul, intretinere restante .
Dar intrebarea mea este impozitul nu trebuie platit daca e de plata inainte de a scoate cartea funciara?Adica se poate incheia contractul de vanz-cump fara cartea funciara?Imi cer scuze cunosc exact cum se incheie un contract de van-cump normal intre 2 pers fizice dar asa intre banca si pers fizica nu.

Va multumesc.
buna ziua,

saptamana viitoare voi participa la o licitatie bancara pt un apartament .
Intrebarea mea ar fi daca la fina castig licitatia demersurile ce o sa urmeze sunt la fel ca intre 2 pers. fizice?adica banca va achita toate datoriile care le avea inainte fostul propietar la curent, intretinere , impozite etc?
Cine va platii toate acestea daca fostul propietar a cedat dreptul sau de propietate bancii el fiind executat silit?
va multumesc de raspuns daca se poate pt linistea mea intre timp daca decid sa las actele la notar care ar fi partea proasta? se poate face ceva fara sa stiu eu cu acele acte?va intreb informativ .
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti va rog daca actele originale ale apartamentului , care face obiectul unui antecontract de vanz cump.trebuie sa ramana la notar de la data incheierii antecontractului pana la data finalizarii contractului de vanz cump?
Răspuns la discuția notarii in ziua de azi
Va multumesc de raspunsuri " m-ati linistit in privinta situatiei".
Ce nu ati inteles sau probabil ati omis sa spunem mai frumos de unde a plecat aceasta situatie creata care poate nici nu aparea sau nu ma gandeam eu daca la notar nu se intampla faza cu 2 antecontracte pregatite.

Va multumesc inca o data pt sfaturi.
Răspuns la discuția notarii in ziua de azi
E usor sa vorbesti cand nu esti tu in cauza .Eu v-am cerut un sfat , v-am prezentat un caz petrecut acum cateva ore, nu am zis nici o secunda ca am de gand sa "jegmanesc"pe cineva pt ca altfel conditiile erau altele in antecontract dar nici sa fiu luat de prost .
Răspuns la discuția notarii in ziua de azi
Dle Mihai nu vreau sa va jignesc dar nu ati fost la fata locului notarul a scos alt antecontract dar faza a fost ca acel antecontract era deja scos adica l-a scos dintr-o folie deci nu l-a printat atunci e normal sa aiba pregatite 2 antecontracte ?
Sau poate aveti dreptate suntem in ROMANIA E NORMAL.
Răspuns la discuția notarii in ziua de azi
EXPLICATI-MI VA ROG ATUNCI CARE E LOGICA SA MAI FACI ANTECONTRACT?PT CE S-A SEMNAT ACEST ANTECONTRACT?ADICA DACA A SEMNAT SI AFOST DE ACORD CU ACEASTA CLAUZA DE A PIERDE AVANSUL LA DATA ACEEA NU CONTEAZA?ATUNCI DE CE SE TREC CLAUZELE ACESTEA?
ADICA E NORMAL CA PESTE 2 LUNI EU SA MA INDATOREZ SI SA NU POT CUMPARA NIMIC PT CA STAU CU GANDUL CA POATE EL NU IA CREDITUL SI EU O SA-I DAU AVANSUL INAPOI CA ASTA E VIATA NU E VINA LUI?
DAR A MEA CARE E?PT CE STAU EU 2 LUNI FARA SA VAND APARTAMENTUL?