avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate utiliyator

Activitate utiliyator

Răspuns la discuția Norme - legea 214 din 15.11.2011
din studierea acestui link [ link extern ]
Răspuns la discuția divort din interes
va multumesc foarte mult pentru raspuns
unul din soti are o firma in strainatate, firma aflata in insolventa; are si cetatenie romana

acesta decide sa divorteze de celalalt sot pt a l proteja de fiscul respectivei tari pentru plata datoriilor administratorului firmei insa este refuzat din motive ...sentimentale

intrebare: raspunde fiscal sotul (salariat al statului roman) care nu este absolut deloc implicat in activitatea firmei celuilalt sot?
Răspuns la discuția vizitarea copilului
desigur, aveti dreptate, multumesc tuturor celor care ati oferit raspunsuri i de natura "strict juridica" sau "emotionala", voi face in asa fel incat situatia sa fie suportata cat mai usor de toti cei implicati ... precizez ca am o viata frumoasa, implinita pe toate planurile, asta ca sa intelegeti ca un om fericit nu are resentimente, ura, dorinte de razbunare cum s a interpretat, va asigur ca nu e asa cum pare, un biet tata oropsit de o "fosta" razboinic-razbunatoare


Domnul sa va binecuvanteze !

( ...exista si acest factor pe langa cel psihologic; ascultarea de Dumnezeu, care spune iubeste ti aproapele ca pe tine insuti, un principiu demult uitat, conform caruia trebuie sa ne punem si in locul celuilalt)
Răspuns la discuția vizitarea copilului
sunteti extraordinari toti repondentii, v am rugat sa mi raspundeti din punct de vedere juridic pt a solutiona o problema cu multe fatete pe care nu le pot expune integral caci timpul si spatiul nu mi permit ....si am primit un raspuns demn de www.psychologies.ro

nu ma opun dragostei, nu ma opun vizitelor doresc doar ca fiul meu sa si vada tatal atunci cand doreste el, copilul, eu ma opun doar modului de comportament al fostului sot care ma umileste in fata copilului si care il umileste si pe acesta(alta fateta despre care nu am timpul si energia necesara sa va expun detalii delicioase) il numeste "caine dresat" pt ca asculta de mine, de aici cerinta "sa nu mai fim obligati sa ia copilul din domiciliul meu" sau precizarea
"imi violeaza proprietatea, imi vorbeste urat, ma pune in situatii jenante in public" ceea ce il afecteaza pe copil

spuneti vorbe mari: RUDELE NU SE DESPART, acele persoane nu sunt rude de sange cu fiul meu, ci rude de sange cu actuala sotie, atat

incercati sa raspundeti strict din punct de vedere juridic, va rog inca o data

Cu stima .


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

nu ma intereseaza aspectele psihologice ci doar un raspuns fundamentat in concordanta cu profilul acestui site si profesionalismul dvs.

abtineti va sa judecati pe cei care va solicita un sfat caci nu cunoasteti ce se ascunde in spatele relatarilor minimaliste de pe site, traim drame umane cu totii si speram la partasie unii cu altii si ajutor

sa va mai dau un exemplu: fiul meu are o boala incurabila si nu i se respecta in vizita regimul prescris de medic, deci "minorul este pus in pericol " , o are de la nastere si in toti acesti ani am incercat sa evit instanta de judecata
Buna ziua!

am un copil de 11 ani care mi a fost incredintat spre crestere si educare prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila stabilindu se 2 zile de vizita lunar si 1 saptamana vacanta cu fostul meu sot. Divortul s a produs acum 11 ani.
In acesti ani au avut loc diverse frictiuni care ma determina sa va intreb in ce mod e posibil sa obtin o hot jud prin care sa nu mai fim obligati sa ia copilul din domiciliul meu(deoarece imi violeaza proprietatea, imi vorbeste urat, ma pune in situatii jenante in public) si eventual sa nu mai existe obligativitatea acestor vizite intrucat nici copilul nu doreste aceste vizite deoarece fostul sot nu sta cu el in orele de vizita ci pleaca lasandu l cu actuala familie in timp ce isi rezolva probleme legate de afaceri. Nu ma opun vizitelor ci doar inflexibilitatii programului intrucat nu putem programa si noi o excursie decat cu mare greutate ca sa tinem seama de programul fixat prin HJ. As dori sa mearga copilul in vizita atunci cand doreste el, copilul.

Daca ma puteti sfatui, va rog! astept cu interes sfaturile tuturor!

O zi cat mai placuta va doresc!
Buna ziua

Casatoria incheiata in Las Vegas este recunoscuta de statul roman? Cum se realizeaza inregistrarea casatoriei in Romania?
Care sunt costurile si formalitatile ce trebuie parcurse?
Care sunt dezavantajele si avantajele?
Va rog, daca este posibil oferiti cat mai multe detalii legate de aspectele juridice: valabilitate, validitate, desfacere, apostila Haga, etc.

Va multumesc si va doresc tuturor o viata fericita si sarbatori fericite!
Discuție CAS
intrebarea mea e cat ma costa daca vreau carte de munca si sa am toate contributiile platite pt stat (somaj, sanatate, pensii), cat ma costa la salariul minim pt studii superioare.
nu vreau sa imi pun cartea de munca la vreo firma ci doar sa imi platesc cat trebe sa mearga vechimea etc

multumesc frumos
domiciliez in orasul X dar m am casatorit in orasul Y . Pot divorta amiabil in orasul Y ? sau, numai la un notar din orasul unde domiciliez? Cum se poate evita divortul in orasul de domiciliu ?

va multumesc
Multumesc, Cenea!

Raspunsul dvs. este cel corect.