avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate francescafira

Activitate francescafira

in baia mare rebransarea costa 118lei , iar garantia brd -376 lei !!!!
legea e facuta in functie de orase ????
buna.sunt din baia mare;
mi-a fost intrerupta alimenatarea cu gaze naturale din cauza neplatii in termen a facturilor.stiam ca va trebui sa platesc facturile si bineinteles o taxa de recuplare in valoare de 118 lei .pana aici sunt de acord ,plus ca platesc si penalitatile aferente ..
dar mi se cere sa depun la brd suma de 376 lei ca o garantie (cred ca in contul e-on gaz !!!) care ii voi primi inapoi peste 2 ani ,conform hg1043/2004-art19. puteti sa ma ajutati cu aceasta hotarare ?!sa-mi explicati daca este legala , ce inseamna? daca nu platesc toate cele trei sume (fact.restante+reconectarea+garantia) nu se face reconectarea .
eu nu inteleg de ce trebuie sa platim acea garantie(376lei in baia mare),odata ce platim penalitati , in caz de neplata in termen ,sau taxa de rebransare in cazul in care a fost sistata alimentarea !!!

[Editat - nu deschideti mai multe topicuri pentru aceeasi problema, este impotriva Regulamentului si vor fi sterse. Multumesc pentru intelegere]
Răspuns la discuția conditionare orar de lucru ???
multumesc
este adevarata (?) stirea cum ca nu ai voie sa ai angajati cu norma partiala ,decat daca ai si angajati cu norma intreaga ??? in SRL-uri . sub 20 de angajati. multumesc anticipat
ce se poate face cu un aport f.mare intr-o SC .. SRL ? Se poate reinvesti intr-un fel .....ca administratorul sa nu ii mai pretinda srl-ului ?!!!!
Am divortat in urma cu 6 ani ; Copilul in varsta de 12 ani ,atunci,mi-a fost incredintat mie spre crestere, iar tatal obligat sa plateasca o pensie de intretinere in suma de 100 lei/lunar. Fiul meu are acum 19 ani , este in clasa a XII (a mers la scoala de la 7ani) iar de 2 luni nu ne trimite acei bani ca nu vrea ! ca fiul a implinit deja 18 ani si spune ca asa scrie in sentinta de divort !
-ce pot sa fac ?
-are dreptul fiul meu la acei bani inca fiind elev ?
-aveam eu obligatia sa anunt ca este inca elev ? si pe cine ?!
-daca va face o postliceala sau o facultate , tatal este obligat sa plateasca pensie de intretinere ?
-daca ,da - ce acte trebuie sa fac ?
va rog sa ma ajutati si va multumesc anticipat .
care sunt conditiile si posibilitatile (de a face pontaj , contributii salariale ..)
CIM cu 1 zi pe luna ?
un angajat doreste concediu fara plata ; dar.... pentru a pleca intr-o alta tara , probabil la munca . pe baza carei legi,art. pot sa-i fac suspendare ?
multumesc anticipat.