Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata!

un angajat doreste concediu fara plata ; dar.... pentru a pleca intr-o alta tara , probabil la munca . pe baza carei legi,art. pot sa-i fac suspendare ?
multumesc anticipat.
Angajatul isi va intocmi o cerere pentru acordarea concediului fara plata,dumneavoastra,daca sunteti de acord,o aprobati,nu i se suspenda contractul de munca pe perioada concediului fara salar.
Codul muncii :
Art. 148. - (1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.